Складаючи присягу в канадському уряді, вона поклала руку на українське Євангеліє, а в кінці сказала по-українськи «Дякую!».
Канадська письменниця, журналістка і політик українського походження Христя Фріланд є яскравим прикладом того, як, прийшовши у світ далеко за океаном, одержавши там освіту, сформувавшись як сильна, розумна та творча особистість, можна не лише пам`ятати про Україну, а й жити нею, відтворювати її у своїх вчинках і творити в своїх дітях.
Своїм українським походженням Христя Фріланд завдячує матері Галині Хом’як-Фріланд. Вона була адвокатом і в 1988 році балотувалася на виборах в окрузі Едмонтон-Страткона від Нової демократичної партії. Батько – Дональд Фріланд був адвокатом і членом Ліберальної партії Канади.
Христя Фріланд вчилася в Адріатичному коледжі об’єднаного світу. Вона отримала ступінь бакалавра мистецтв в Гарвардському університеті і в 1993 році – ступінь магістра досліджень зі славістики в коледжі Святого Антонія в Оксфордському університеті, де навчалася за стипендією Родса.
Діяльність Христі Фріланд як журналістки – яскрава та багата, і розпочалася в Україні: вона працювала позаштатним кореспондентом Financial Times, The Washington Post і The Economist. Пізніше Фріланд працювала у британських і канадських виданнях на посадах заступника редактора та редактора, керуючого директора та щотижневого оглядача. Окрім цього, Христя Фріланд є автором книг «Продаж століття» (2000) і «Плутократи: розквіт глобальних супербагатіїв і занепад всіх інших» (2012).
Новий етап у житті Христі Фріланд розпочався у 2013 році: вона залишила журналістику, щоб балотуватися на довиборах до парламенту Канади від Ліберальної партії в Торонто, – і здобула перемогу. Христя Фріланд бере активну участь і у виборчій кампанії 2015 року, а 4 листопада стала міністром міжнародної торгівлі Канади. Складаючи присягу члена кабінету міністрів, Христя Фріланд поклала свою руку на українське Євангеліє, а в кінці сказала по-українськи «Дякую!».
На початку цього року, 10 січня, вона призначена міністром закордонних справ Канади в уряді Джастіна Трюдо. Ця подія не залишилася поза увагою і політиків, і журналістів. Відома західна журналістка Юлія Йоффе так відреагувала на цю подію: «Ого! Один із найкращих журналістів стає міністром закордонних справ». А журналістка CBC С’юзан Ормістон зазначила: «Росія не зрадіє новому міністру закордонних справ Канади Христі Фріланд – вона у списку нев’їзних через підтримку України та санкцій проти Росії».
Такий активний та насичений подіями час не став на заваді щасливому сімейному життю і материнству: Фріланд одружена з Гремом Боулі, британським письменником і репортером The New York Times. У родині – троє дітей, і всі вони мають українські імена: Наталка, Галя та Іван.
Зараз «Великий друг України» (так пише про Христю Фріланд експерт аналітичного центру Hudson Institute Ганна Тобурн) робить перші кроки на посту міністра закордонних справ Канади. Тож хай будуть вони впевненими та вдалими. Україна пишається, вірить та любить Вас, пані міністр Фріланд!