Кінець зими для економіки України в цілому та, зокрема, банківської системи виявився несподівано сприятливим. Країна, хоч і з втратами, та все ж пережила перший воєнний рік, загроза тотального блекауту – відпала, а населення почало більше довіряти банкам. Позначилось це й на курсі гривні. У лютому він помітно зміцнився, а вартість долара в обмінниках опустилась нижче психологічної позначки у 40 гривень. Чому так відбулось та чи продовжить гривня зміцнюватись навесні – розбирались у Центрі громадського моніторингу та контролю.
Кінець енергетичної кризи та «зернові» гроші
Курс гривні до долара потрохи зміцнювався протягом усього лютого. Ще в перших числах долар в обмінниках можна було придбати в середньому за 40,5 грн, а вже наприкінці місяця – гривня зміцнилась до позначки у 39 гривень за долар.
Причинами для такого покращення економісти, зокрема, називають збільшення експорту зерна через українські порти, що призвело до збільшення пропозиції валюти у країні загалом. Також, з позитивних факторів – країна пережила зимову енергетичну кризу, викликану регулярними обстрілами нашої інфраструктури з боку росіян. А загроза тотального блекауту – і зовсім відпала.
На думку члена ради Національного Банку України Василя Фурмана, також на зміцнення нацвалюти, як і щороку, вплинув сезонний фактор. Зокрема, наближення посівної кампанії.
«Протягом останніх тижнів гривня посилювалась. На такий тренд впливало дуже багато факторів. Перший – професійні дії Нацбанку і ті заходи, що вживав Національний банк, які пов’язані з тим, що люди можуть розміщувати кошти на депозитах у валюті. Другий фактор, який впливає на курс гривні, – сезонний фактор. Це було і до війни, що весною гривня себе дуже гарно почуває. Третій фактор – комунікаційний. Люди сьогодні довіряють гривні», – під час брифінгу у Медіацентрі Україна – Укрінформ заявив Фурман.
Банківська система, попри війну, стабільна
На утримання та зміцнення курсу нацвалюти впливає і загальна стабільність банківської системи. Попри війну, фінустанови торік показали неабияку стійкість, особливо порівняно із кризою 2014-2015 років. Тоді, через початок бойових дій на Донбасі, анексію Криму та триразову девальвацію гривні збанкрутували сотні банків. У 2022-ому – припинили роботу лише поодинокі фінустанови.
Ба більше, за даними голови Ради Незалежної асоціації банків України Олени Коробкової, банківська система завершила рік із прибутками. Хоча й меншими, ніж у 2021 році.
«Обсяг гривневих коштів населення в банках за минулий рік збільшився на 18,8%, а коштів бізнесу – майже на 12%. Попри війну, банківська система завершила 2022 рік з прибутком: його показали 46 з 67 банків. Порівняно з попереднім роком прибуток банківського сектору скоротився на 68%. У 2022 році прибуток склав 24,7 млрд грн. У 2021-ому було 77,4 млрд. Але банківська система прибуткова і є стійкою», – повідомила Коробкова.
Ще одним наочним підтвердженням стабільної роботи банківської системи є збільшення золотовалютних резервів: в січні їхній обсяг сягнув майже $30 млрд. Це більше, ніж на початку повномасштабного вторгнення рф в Україну.
Прогнози оптимістичні
Наразі курс гривні до іноземних валют залишається стабільним і банкіри сподіваються, що найближчим часом він суттєво не зміниться, вважає голова Ради НАБУ (Незалежна асоціація банків України) Олена Коробкова.
«В осяжній перспективі НБУ дотримуватиметься політики фіксованого курсу “гривня-долар” на позначці 36,6. Це означає, що вуличний курс буде на позначці 39-41. Євро залишатиметься дорожчим і коливатиметься відповідно до світового ринку в контексті співвідношення “долар-євро”», – повідомила Коробкова.
Водночас, інші експерти прогнозують не лише утримання гривні на тому ж самому рівні, а й її подальше зміцнення. Утім, незначне. Керівник відділу аналітики Concorde Capital Олександр Паращій припускає, що американська валюта може подешевшати приблизно на 10-20 копійок. Суттєвішого зниження, за його словами, очікувати не варто.