Хто найбільше заробив на підвищенні тарифів на електроенергію

Хто найбільше заробив на підвищенні тарифів на електроенергію

Вартість електроенергії для домогосподарств зросла ще на 25 відсотків: до 0,57 грн за кВт-год на перші 100 кВт-год і 0,99 грн – на 100-600 кВт-год на місяць

Ще двічі тариф зросте на 25 відсотків протягом наступних 12 місяців (з 01.09.2016 року і з 01.03.2017 року).

Кому ж пішли кошти? Про це на сайті «Finbalance» пише Андрій Герус, екс-член Національної комісії з регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП).

Нижче вказано приріст середнього тарифу за 2015 рік, у порівнянні з середнім за 2014-ий, згідно рішень НКРЕКП.

  1. «Укргідроенерго» +135% до 0,71 грн за кВт-год
  2. «Укренерго» +87%
  3. «Зелені» тарифи +53% до 4,4грн. (індексація до курсу євро)
  4. ТЕЦ +50% до 1,7 грн.
  5. Енергоатом +43% до 0,4 грн.
  6. Теплова генерація (ТЕС) +26% до 0,86 грн.
  7. Тарифи для обленерго за 2015 рік зросли від +23% для «Дніпрообленерго» (входить у ДТЕК Ріната Ахметова) і до +280% для «Луганське енергетичне об’єднання» (входить в «Енергетичний Стандарт» Костянтина Григоришина). Варто відмітити і ріст тарифу на 40%-50% для «Запоріжжяобленерго» та «Харківобленерго», які останнім часом у центрі корупційних скандалів.

 

«Укргідроенерго» та «Укренерго»
Найбільше тарифи виросли в «Укргідроенерго» та «Укренерго». І якщо у першої компанії це було пов’язано частково з рекордною маловодністю, а частково із збільшенням інвестпрограми, то для другої – це на додаткову інвестпрограму, закупівлю трансформаторів. Зростання настільки велике, що «Укренерго» не встигало інвестувати і мільярдні кошти, здебільшого, просто лежали на рахунках (лежать і досі).

 

Теплова генерація
Найменше тарифи виросли у теплової генерації. І хоча під кінець року тариф був уже достатній, загалом по року він був досить низький, про що свідчать збитки державного ПАТ «Центренерго».

 

«Зелені» тарифи (затверджені спеціальним законом)
Найвищий тариф для «зелених» – 4,4 грн за кВт-год (середній по усіх), що в 11 разів дорожче від «Енергоатому». Всього «зеленій» генерації було виплачено 9,2 млрд. грн. Добавились структурні проблеми. Основні зелені потужності (вітер, сонце) розташовані на півдні України. Але після відключення Криму там виник надлишок електроенергії, і її нікуди дівати.
У 2016 році «зелена» енергія продовжує дорожчати через прив’язку тарифу до курсу євро.

 

«Енергоатом»
Оскільки «зелена» електроенергія повністю викуповується і оплачується, згідно закону, то обмеження пішло на «Енергоатом» – обмежено біля 1 Гвт із Запорізької АЕС і Південно-Української АЕС (для порівняння всі «зелені» сумарно = 1,5 Гвт). Хоча цю атомну електроенергію могли б отримувати у системі майже безкоштовно, адже атомні блоки вже збудовані і знаходяться в експлуатації.

Ось така тарифна картина. Її варто розуміти, бо у підвищенні тарифів найважливіше – куди ж і на що ідуть гроші.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *