Кінець епохи бідності вже був, чи ще буде?

Кінець епохи бідності вже був, чи ще буде?

З Новим роком! З новими цінами! Епоха дороговизни триває. Ціни ледве не щодня стрибають вгору. І, схоже, цим ралі до фінішу ще далеко…   

Зокрема, у владі заявили, що вартість продуктів зросте ще на 10-20%. Причина – у високих інфляційних ризиках на світових ринках, пояснив радник президента Олег Устенко. Крім того, зазначено, що інфляція носить не монетарний, а товарний характер, тому Нацбанку буде вкрай складно впливати на неї.

На тлі постійного зростання цін на продукти в уряді заговорили про впровадження «продуктових карток» для малозабезпечених. Особливо швидко зростають у вартості яйця, свинина, соняшникова олія.

Такі талони діятимуть не на всі продукти, а лише на «соціально значущі». Поки що влада не назвала критерії отримання «продуктових карток». І чи насправді їх запровадять.

За різними підрахунками, в Україні зараз налічується від 20% до 50% бідного населення. Якщо такій кількості людей видати «продуктові картки», це неабияким тягарем ляже на бюджет. Де брати гроші?

Тим часом середня зарплата в Україні за купівельною спроможністю виявилась найнижчою в Європі. Середня, а не мінімальна. Адже, як відомо, чимало українців отримують мінімалку. Це означає, що українці в Європі найбідніші.  

Торік доходи українців збільшилися лише на 3%, а ціни на продовольство – у рази вище. За словами голови Ради Нацбанку Богдана Данилишина, ціни на продукти, що становлять основу продуктового споживчого кошика українців, зросли від 20 до 40%.

Водночас, ВВП в Україні за минулий рік виріс тільки на 3,2%. Це вкрай низька цифра, порівняно з іншими країнами, які після спаду, викликаного пандемією коронавірусу, зараз відновлюються високими темпами. А от річна інфляція сягнула в Україні 10% при затверджених в макропрогнозі 7,3%. І виникла вона, насамперед, через зростання цін на продукти.

За даними Міжнародного валютного фонду, в Україні купівельна спроможність доходів у розрахунку на одного жителя залишається найнижчою в Європі. До слова, через високі ціни минулого року заощадження населення скоротилися на 88 мільярдів гривень. Водночас, більше третини українців взагалі не має жодних заощаджень. 

Щоб хоча трохи заспокоїти населення уряд пробує приборкати інфляцію адміністративними методами. У Кабміні склали перелік із 35 найважливіших продуктів, на які граничний рівень торговельної надбавки не повинен перевищувати 10%. Як зазначив економіст Олег Пендзин, особливість українського здешевлення цін на продукти полягає в тому, що весь тягар держава переклала на плечі бізнесу.

Подібні спроби вже були не раз, але без користі. Бо завершувались завжди однаково – контрольовані товари просто зникали. Крім того, підприємці заявляють про згортання виробництва. А це – мінус податки, робочі місця і плюс заробітчанство.

Крім харчів, багато грошей «з’їдає» комуналка. Експерти зазначають, що після збільшення тарифів у 2021 році, українці платять за комуналку майже як британці. Середня платіжка і в них, і в нас фактично одинакова – три тисячі гривень. При цьому, для прикладу, в листопаді середня платня в Україні становила 14,3 тисячі гривень (мінімальна 6 тисяч). У той же час в Британії середня місячна зарплата сягала 2480 фунтів стерлінгів. У гривнях, за курсом НБУ, 94 тисячі 438 гривень.

Отримати ж комунальну субсидію в Україні стало складніше. Торік державну допомогу отримали на 400 тисяч сімей менше, ніж у попередньому році. Через це та інші причини погіршується ситуація із заборгованістю. Ймовірно, комунальні борги в новому році стануть ще більшими. А розпіарений кінець епохи бідності став злим жартом.

Ольга ЧОРНА.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *