Ви мріяли побувати на грандіозному Одеському кінофестивалі або київській “Молодості”, але так і не знайшли нагоди? Цього тижня саме Тернопіль збере кіноманів зі всієї України. Півсотні українських фільмів – як ретро, які вже підкорили світ, так і сучасних, які демонструватимуть у місті вперше, творчі зустрічі, майстер-класи, дискусії й тренінги. Усе це відбуватиметься під час десятиденного форуму “КіноХвиля”, який стартує вже цього четверга.
Дивимось українське
Форум відбудеться у Тернополі з 3 по 12 листопада. Головним майданчиком “КіноХвилі” стане Палац кіно, що на вулиці Івана Франка. Будуть денні та вечірні сеанси. Там же відбуватимуться зустрічі з режисерами та лекторами. Перегляд фестивальних стрічок – безкоштовний. Платним буде тільки передпрем’єрний показ стрічки “Гніздо горлиці” у “Cinema City”. Також всі охочі зможуть прийти на зустріч з відомими українськими режисерами, продюсерами, акторами, аніматорами, кінознавцями, кінокритиками.
Загалом очікують понад три десятки гостей. Серед них продюсер, голова Державного агентства України з питань кіно Пилип Іллєнко, голова Національної спілки кінематографістів Сергій Тримбач, режисери: Тарас Ткаченко, Віктор Вілгелм, Валерій Ямбурський, Вікторія Трофіменко, Олександр Альошечкін, Катерина Горностай, Нікон Романченко, Дмитро Сухолоткий-Собчук, Юрій Шилов, актор Дмитро Лінартович, актриси Римма Зюбіна, Тетяна Юрікова, Вероніка Шостак, аніматор, художник та режисер Євген Сивокінь – один з творців знаменитого мультфільму «Як козаки…», сценарист, письменник Андрій Кокотюха.
Глядачі зможуть не лише поспілкуватися з творцями українського кіно й переглянути фільми, а й створити їх. Організатори обіцяють нагороди за найкращу короткометражку про Тернопіль і найкращий відеоролик, знятий на гаджет. Також буде встановлено та вручено ще дві премії – імені Ярослава Геляса й Степана Шагайди, призабутих вихідців з Тернопільщини, які мають відношення до кінематографу.
Готувалися до “КіноХвилі” майже рік, каже один з організаторів, заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра. Результатом форуму має стати проведення повноцінного традиційного кінофестивалю у 2017-му.
Гаслом заходу є “Дивимось своє, українське!”. Найстарішому фільму, який демонструватимуть, – 90 років, а найновіші – це прем’єри 2016-го.
“Наш ДЕНЬ” відібрав найцікавіші українські стрічки останніх років, які можна буде переглянути в різні дні форуму
“Гніздо горлиці” (3 листопада)
Режисер Тарас Ткаченко, 2016 рік.
Ця стрічка, знята за реальними подіями, стала сенсацією Одеського міжнародного кінофестивалю та нагороджена “Золотим Дюком” як найкращий український фільм. “Життя Дарини в італійській родині, де вона доглядала за старою синьйорою, було б нестерпним, якби не її син Алессандро. В кожного з них є свої минуле, але тепло і щирість ваблять їх одне до одного. Після повернення в Україну до чоловіка і доньки Дарині доведеться зробити непростий вибір між життям, яке вона знала, і тим, яке привезла з собою”, – йдеться в анонсі до фільму.
“Осінні спогади” (4 листопада)
Режисер Алі Фахр Мусаві, 2016 рік.
Стрічка оповідає про чотирьох людей, яких об’єднала любов. Боєць АТО Анатолій приїздить на реабілітацію в невелике село на Прикарпатті й працює у скульптора Олександра. За деякий час вони знаходять у лісі сліпу дівчину, яка виявляється біженкою з Іраку, й закохуються в неї. Але скульптора вже давно любить Наталя, сестра його покійної дружини…
“Брати. Остання сповідь” (5 листопада)
Режисер Вікторія Трофіменко, 2015 рік.
Стрічка була однією з можливих кандидатів на висунення Україною на премію “Оскар-2016” у номінації “Найкращий фільм іноземною мовою”. У ній ідеться про історію любові та ненависті двох братів-гуцулів. За сюжетом, до маленького села приїздить письменниця. Вона зупиняється на ніч у літнього чоловіка на ім’я Войтко. Від нього дізнається, що по сусідству живе його брат, Станіслав, а також, що вони обидва важко хворі. Брати не розмовляють один з одним вже понад 40 років і намагаються пережити один одного…
“Чунгул” (6 листопада)
Режисери Олександр і Володимир Альошечкіни, 2016 рік.
Український містичний фільм-трилер. Міський гульвіса Денис переганяє автомобіль клієнта і зупиняється в покинутому селі для ремонту машини. Але виявляється, щоб покинути це місце, кожному чужинцеві доводиться заплатити свою ціну місцевому чаклуну. Ще страшнішою буде ціна для головного героя, в якого закохується дочка чаклуна…
“Панорама” (7 листопада)
Режисер Юрій Шилов, 2015 рік.
Ця короткометражна стрічка стала призером документального фестивалю Docudays Ua. Головний герой – кіномеханік Валентин. Протягом 44-х років працює в одному з найстаріших кінотеатрів у центрі Києва. У центрі картини – сучасні події. Майдан і всі політичні події залишаються за кадром. Все життя зосереджене в кіноапаратній. Коловорот свят і подій колись має завершитися. Це його останній рік перед пенсією в країні, яка дуже швидко змінюється…
“Жива ватра” (8 листопада)
Режисер Остап Костюк, 2013 рік.
Фільм отримав спеціальний приз журі Канадського міжнародного фестивалю. Це кіно про життя, традицію, конфлікт двох світів — сучасного і древнього, про природу гір, любов, родину, місце під сонцем, про вогонь живий і про вівчарство. Усе це в голові маленького хлопчика, котрий, може, стане пастухом – Іванка.
“Знеболювальне”, “Голден Лав”, “Скажи “Кукурудза”, “Запаморочення”, “Вага”, “Обличчя”, “Син”, “Віддалік”, “У Манчестері йшов дощ” (10 листопада)
Короткометражні фільми молодих українських режисерів. Сюжети з життя, які не залишають байдужими.
“Добровольці Божої Чоти” (11 листопада)
Режисери Леонід Кантер, Іван Ясній, 2015 рік.
Фільм отримав приз глядацьких симпатій на Міжнародному фестивалі документального кіно у Гданську. Розповідь про героїчну оборону аеропорту Донецька, яку 242 дні втримували воїни-добровольці.
“Політ золотої мушки” (12 листопада)
Режисер Іван Кравчишин, 2016 рік.
Маленька дівчинка з чоловічим ім’ям Микола розказує три однакові історії про бика, зосереджуючись на трьох умовних періодах життя селян: перша – “Ґранда” про галицький футбол (народження), друга – “Полонез Швідерського” – про галицьке весілля, третя – “Тестамент” про галицький заповіт (смерть). Всі три історії пов’язані між собою героями, хоча мають різні сюжетні лінії.