Ласкаво просимо до пекла: як жителі Тернопільщини стають рабами

Ласкаво просимо до пекла: як жителі Тернопільщини стають рабами

Минулого року в області статус потерпілих від торгівлі людьми отримали 12 людей. Насправді постраждалих набагато більше, кажуть правозахисники. Часто українці, які стали жертвами торгівлі людьми, навіть не знають про це. Люди можуть вважати, що їм просто “не пощастило”.

Потерпають і чоловіки, й жінки

– В цьому році вже 12 людей із Тернопільщини визнано потерпілими в справі про трудове рабство, – розповідає в.о. начальника відділу боротьби із злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми, обласного управління поліції Олександр Буняк. – В області викрили організовану групу вербувальників, які вводили людей в оману й вивозили в Росію, де в них забирали документи. Потерпілих змушували  важко працювати на полях, вони жили в нелюдських умовах. Серед потерпілих були жителі Тернопільщини, Львівської та Закарпатської областей.

Трудова експлуатація зараз найпоширеніша в Україні. Люди виїжджають у пошуках кращої долі за кордон, натомість стають безправними рабами в недобросовісних працедавців. Серед потерпілих є і чоловіки, й жінки. Однак жінки частіше стають жертвами сексуальної експлуатації.

– У пастку зазвичай потрапляють молоді дівчата із малозабезпечених сімей. Вербувальники заганяють їх у борги, а після цього шантажують і відправляють “відпрацьовувати борги” в Італію, Чехію чи Польщу. Зараз тернопільська поліція розслідує подібний злочин, який стосується сексуальної експлуатації, – додає Олександр Буняк.

“Бояться розповідати про жахіття”

Проблема торгівлі людьми особливо актуальна для Тернопілля, де рівень зарплат один з найнижчих в Україні й люди продовжують виїжджати на заробітки за кордон. Однак часто постраждалі бояться розповідати про пережите, а тим паче подавати заяву в правоохоронні органи.

– Сучасне рабство має стійкі тенденції до поширення, – каже голова правління громадської організації “Відродження нації” Галина Кравець. – Але цей злочин зазвичай прихований. Люди не люблять і не хочуть розповідати про жахіття, які вони пережили. Крім трудової і сексуальної експлуатації, в області були випадки торгівлі людьми для вилучення органів. Постраждалі є, але ми не можемо до них достукатися.

Статус потерпілих від торгівлі людьми в Україні сьогодні вже отримали 186 людей. Такий статус дає право на матеріальну допомогу, безкоштовне медичне обстеження, лікування, психологічну підтримку й сприяння з пошуком роботи.

– Якщо потерпілі звертаються до нас, ми в свою чергу стараємось максимально допомогти, – зазначає Галина Кравець. – Шукаємо спонсорів й надалі опікуємося такими людьми, щоб вони не залишались наодинці з пережитим.

Куди продають українців

У звіті Державного департаменту США про торгівлю людьми у світі у 2016 році Україну помістили в другу групу. Тобто в очах Заходу це “країна походження, транзиту й призначення для чоловіків, жінок та дітей, яких піддають примусовій праці та сексуальній експлуатації”.

За даними Міжнародної організації з міграції, основними країнами, де українці стають жертвами торгівлі людьми, є Російська федерація (49%), Польща (14%), інші країни ЄС (13%), Туреччина (11%). За роки незалежності, відзначає організація, від рабства постраждали понад 160 тисяч українців.

Водночас, часто люди не розуміють, що стали жертвами торгівлі людьми. Зокрема, це стосується найпоширенішого виду експлуатації – трудової. Правозахисники нагадують: якщо людину у той чи інший спосіб змушують працювати проти її волі – це одна з форм рабства. Переважно її вербують обіцянками хорошої роботи та високих заробітків. Часто обіцяють безкоштовне проживання й харчування, а на практиці жертва просто оплачує їх тим, що не отримує гроші за свою роботу. Також недобросовісні працедавці можуть забирати документи, тим самим обмежуючи пересування працівника. Ще одна пастка, коли обіцяють розплатитись наприкінці сезонних робіт, а потім не платять чи штрафують за надуманим приводом.

Як не потрапити у пастку

Щоб не стати жертвою торгівлі людьми, варто уникати роботи без контракту, не довіряти чужим людям свій паспорт, не брати гроші в борг у незнайомців, перевіряти інформацію про фірму, яка пропонує роботу.

Перед тим, як їхати за кордон, потрібно взяти з собою номери телефонів неурядових організацій, які допомагають мігрантам у випадку якихось негараздів, та номери телефонів посольства України. Якщо ж людину, яка потрапила в загрозливу ситуацію, на території іншої держави залякують, що засудять як нелегала, то не варто цього боятися. Потерпілі від експлуатації вважаються невинними й мають право на захист.

В Україні діє Національна безкоштовна лінія з протидії торгівлі людьми. Зателефонувавши на номер 527, можна отримати консультацію, як не потрапити у рабство, подати заяву або повідомити про злочин.

Антоніна КОЛЯДА.


Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *