У природі відомі понад 50 тисяч видів кліщів. Більшість з них безпечні для людей, однак деякі можуть бути причиною недуг. Зокрема, борошняні, постільні, пилові викликають алергію, а коростяні провокують сильний свербіж. Найнебезпечніші – іксодові кліщі. Вони є переносниками багатьох небезпечних хвороб, зокрема енцефаліту та хвороби Лайма. Фахівці Тернопільського лабораторного центру розповіли «Нашому ДНЮ», як вберегтися від кліщів та небезпек, які вони несуть.
Паразити у … ліжку
Пилові кліщі живуть майже в кожному домі, зокрема, у ліжку постійно перебуває кілька десятків тисяч пилових кліщів, яких неможливо побачити неозброєним оком. Впродовж свого життя кожен такий кліщ відкладає понад 200 яєць і залишає по собі величезну масу екскрементів.
– Чому пилові кліщі небезпечні для здоров’я? На перший погляд кліщі пилу необразливі: на людину не нападають, не кусаються і не п’ють кров, – розповідає ентомолог обласного лабораторного центру Світлана Величко. – Проте, вони та залишки їхньої життєдіяльності є дуже сильними алергенами. Вони викликають алергію, що супроводжується такими симптомами, як: кон’юнктивіт, нежить, чхання, кашель тощо. Кліщі можуть стати причиною багатьох захворювань, зокрема, різноманітних дерматитів та бронхіальної астми.
Найкращим середовищем для життя кліщів є постійна тепла температура – приблизно +20° та вологе повітря.
– Постіль, де ми з вами проводимо майже третину життя – ідеальне місце для розмноження, росту і розвитку цих «алергенів», – розповідає Світлана Величко. – Злущений епітелій шкіри людини – основна їжа для кліщів домашнього пилу. Людське тіло дає тепло і вологу, створює комфортні умови для кліщів. Вони потрапляють в одяг, килими, фіранки, м’які меблі, м’які іграшки, заповзають під плінтуси і паркет.
Щоб вберегтися від пилових кліщів, потрібно добре провітрювати приміщення, регулярно просушувати постіль на сонці. Адже алерген, отриманий з кліщів, цілком втрачає свою активність при опроміненні ультрафіолетовими променями протягом двох годин. Не слід заставляти житлові кімнати, особливо спальні, громіздкими меблями. Не зберігати речі під ліжком – всі поверхні мають бути легкодоступні для прибирання. Подушки, перини і ковдри не рідше одного разу на рік варто здавати в хімчистку або промивати перо в домашніх умовах під душем, а напірники кип’ятити.
У парках і лісах стартував сезон кровопивць
Одні з найнебезпечніших – іксодові кліщі – активні з кінця лютого і аж до настання холодів. У цьому році вже зафіксували на Тернопільщині понад 90 випадків укусів кліщів. І це – лише початок, кажуть в санепідемстанції. Адже сезон кровопивць лише розпочинається.
– Як показує досвід, пік укусів припадає на квітень-травень, – каже заві-дувач відділу епідеміологічного нагляду та профілактики інфекційних захворювань Тернопільського обласного лабораторного центру Марія Павельєва. – Тоді ми реєструємо і по 100 укусів на тиждень! Зокрема, рекордна кількість укусів була у 2015 році – 1313 випадків.
Кліщі є переносниками небезпечних недуг. Зокрем, а хвороби Лайма. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування досить мала, а в кінці третьої доби наближається до ста відсотків. Тривалість інкубаційного (прихованого) періоду від однієї до 60 діб, найчастіше – 14 діб. Цьогоріч вже у семи випадках медики виявили симптоми хвороби Лайма за первинним діагнозом.
– Першим специфічним проявом хвороби Лайма є поява на шкірі мігруючої кільцеподібної плями червоно-рожевого кольору 5 – 6 cм в діаметрі, – розповідає Марія Павельєва. – Найчастіше вона з’являється на місці присмоктування кліща або в іншій частині тіла. Часто у людини з’являється гарячка, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота в усьому тілі і млявість. Практично такі ж симптоми, як при простуді, тому людина може не звернути на це уваги. Якщо лікування хворих на ранній стадії не проводити, хвороба набуває хронічного перебігу, призводить до тривалої непрацездатності та інвалідності. У хворих уражаються різні органи: шкіра, суглоби, м’язи, нервова і серцево-судинна системи. Чим більше минає часу, тим важче визначити, що це за недуга. Людина не може ходити, але не знає, у чому причина.
Якщо ви помітили на своєму тілі кліща, найкраще звернутися у травмпункт чи поліклініку. При відсутності можливості фахової допомоги, паразита можна видалити самостійно, розхитуючи з боку в бік пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки. Фахівці не рекомендують заливати кліща олією або посипати сіллю. Запевняють, це народний міф. Також у продажі є спеціальні інструменти для витягування кліщів. Особливо вони згодяться для допомоги домашнім улюбленцям. Після видалення кліща місце присмоктування потрібно змастити розчином йоду, спиртом або одеколоном. Якщо хоботок залишився в ранці, його видаляють стерильною голкою. Видаленого кліща слід помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд, щільно закрити кришку. Його можна перевірити у лабораторії і визначити, чи є кліщ носієм небезпечних інфекцій. Усім, кого вкусив кліщ, слід звернутися до лікаря-інфекціоніста та пройти профілактичне лікування.
В обласному лабораторному центрі рекомендують для захисту від кліщів використовувати спеціальні засоби, які можна придбати в аптеці, та дотримуватися елементарних правил безпеки. Під час походу у парк чи ліс одягатися в світлий однотонний, з довгими рукавами, щільно прилягаючий до тіла одяг, щоб було легше помітити паразитів. Одягати головний убір, закрите взуття. Проводити під час прогулянки само- та взаємоогляди через кожні дві години та ще раз вдома. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям. Вдома одразу змінити одяг, білизну, ретельно їх оглянути, випрати та випрасувати. Не можна залишати цей одяг біля ліжка чи спати в ньому.