Неймовірне видовище мають можливість споглядати мешканці Тернопільщини. Через аномально теплу погоду зграї лебедів залишилися зимувати у нашому краї. Кілька сотень птахів оселилися на річках Дністер та Збруч. Фахівці запевняють, що такі масові скупчення пернатих взимку спостерігають вперше. Місцеві жителі почали підгодовувати лебедів. Про це неодноразово з’являлися повідомлення у соцмережах.
«Ці красиві птахи зачаровують своєю величчю і поважністю. За дивною помилкою природи залишились зимувати на Збручі, в Скалі (в районі млина). Не полінуйтесь, погодуйте їх, хто може», – пише у Фейсбуці Ірина Залеська із Скали-Подільської та ділиться неймовірними фото.
Михайло і Наталя Збрицькі працюють на млині неподалік водойми. Розповідають, зимівля лебедів – надзвичайно красиве видовище.
– Зараз на Збручі їх зібралося близько шістдесяти, – розповідає пані Наталя. – Поки не почалися холоди, то вони втікали від людей. А от, як випав сніг і почалися морози, то почали голодувати. Тепер, як приносимо їжу, вони припливають доволі близько. Всі містяни об’єдналися, щоб допомогти птахам. Адже на день їм потрібно 3-4 відра зерна. Окрім того, люди ще приносять хліб та інші ласощі. Ми сиплемо їжу на лід, а вони вже звідти її збирають. Зараз птахи стали значно жвавіші, аніж кілька днів тому – плавають, купаються, пірнають. Важко передати словами, яке це красиве видовище. Лебеді – надзвичайно гарні птахи, тож побачити і погодувати їх з кожним днем приїздить все більше людей.
Місцеві екологи пояснюють, що причиною масової зимівлі птахів є кліматичні зміни. Зокрема, йдеться про підвищення середньої температури повітря, значно тепліші, ніж у минулому, осінь і зиму.
Заступник начальника управління – начальник відділу екомережі, природних ресурсів, екомоніторингу та зв’язків з громадськістю Ігор П’ятківський пояснює, лебеді легко переносять холод у водоймах, які не замерзають. Тривалий час можуть не рухатися або ж переміщаються зовсім повільно, щоб не витрачати енергію. В природі вони харчуються водними рослинами, водоростями, травою, іноді молюсками, хробаками або навіть жабами. Звичайно, при масовому скупченні і тривалому перебуванні на одному місці, у птахів значно зменшується кормова база. Тоді їм потрібна допомога.
– З грудня 2016 року на Дністрі у межах Борщівського району спостерігається унікальне природне явище – скупчення близько 300 особин лебедів, – додає Ігор П’ятківський. – Жителі прибережних сіл підгодовують цих прибульців і дуже турбуються з приводу їх охорони від браконьєрів чи безпритульних собак. Управління екології та природних ресурсів облдержадміністрації звернулося до обласної та районної організацій Українського товариства мисливців та рибалок в області щодо захисту цих птахів силами місцевих мисливців. Також закликало до співпраці рятувальників. Одночасно просимо розумно оберігати цих красенів, у жодному разі не намагатися переселяти їх у теплі приміщення, бо така надмірна турбота тільки зашкодить. Це слід робити у випадках поранення чи примерзання птахів до льоду. Після визволення з льодового полону кінцівки птаха потрібно занурити в холодну воду. Коли ж вилікуєте, відпустіть їх знову у дику природу.
Загалом, науковці вважають, що людям потрібно підгодовувати лебедів лише в екстремальних умовах. Також не варто зловживати хлібом і печивом, адже це нетипова їжа для птахів. Краще використовувати зерно. Коли ж потепліє, взагалі не варто цього робити, адже птахи звикають до людей і їх постійної турботи, і це знижує рівень їх виживання у природі.
Та поки лютує зима, екологи закликають мешканців Тернопільщини турбуватися про лебедів, а також скористатися чудовою нагодою побачити масові скупчення прекрасних і гордих птахів.