Головний сектор економіки Тернопільської області – сільське господарство.
Агрохолдинг «Мрія» – один із найбільших землекористувачів держави, справно сплачує орендну плату, але при цьому з полів майже не отримує прибутку. Так би мовити, працює майже у збиток…
Дуже дивно, але, приміром, лише у Гусятинському районі Тернопільської області агрохолдинг збирав не більше 24-х центнерів кукурудзи з гектара (дрібні та середні фермери у районі намолочують у три рази більше). Навіть пшениці, яка традиційно добре родить на подільських чорноземах, компанія зібрала на 30% менше, ніж решта господарств регіону.
Невже агрохолдинг такий поганий господар, чи причина такої поганої податкової звітності криється в іншому?
Відповідь проста: від врожайності, яку агрохолдинг «Мрія» декларує в офіційних звітах, відповідно сплачуються і податкові відрахування. Менший вказаний врожай – менше сплачуєш податків.
«Правильна» дружба з керівництвом податкової поліції та ДФС Тернопільської області – і постійний прикрий неврожай «Мрії» на родючому чорноземі, причому – усіх культур одночасно, вже зовсім не насторожує фіскалів…
Але так звана “погана врожайність” далеко не єдина схема уникнення від сплати податків. В агрохолдингу «Мрія» винайшли ще один новий спосіб мінімізації: частину орендної плати пайовикам, агрохолдинг «Мрія» виплачує благодійною допомогою. Тобто, офіційно агрохолдинг заявляє, що виплачує 1200 кг зерна в рахунок орендної плати за користування землею. В одній відомості зерно видають як орендну плату, а в іншій, у якій розписуються селяни-пайовики, «Мрія» записує це як видачу благодійної допомоги.
Згідно із законом благодійна допомога не підлягає оподаткуванню (якщо вона не перевищує 1930 гривень) і саме на суму 1930 гривень агрохолдинг «Мрія» видає кожному пайовикові «допомогу». Тільки в Гусятинському районі завдяки такій «сірій схемі» минулого року до бюджету не було сплачено більше 1 100 000 гривень податків, а у 2016-му ця сума значно зросла.
Але поки Тернопільські податківці їздитимуть на автівках Range Rover, агрохолдинг «Мрія» і далі почуватиме себе “податковим офшором” в середині країни.