З кожним днем зростає кількість хворих на кір. Фахівці кажуть, це лише початок. Серед постраждалих і дорослі, і діти. Наймолодшому– 4 роки, найстаршій – 50. Наразі випадки захворювання на кір зафіксували у чотирьох районах області – Бучацькому, Борщівському, Чортківському і Збаразькому, а також у Тернополі. У чому причина спалаху кору, як вберегтися від цієї небезпечної недуги і які симптоми повинні насторожити кожного, «Наш ДЕНЬ» дізнавався у фахівців Тернопільського обласного лабораторного центру та лікаря-інфекціоніста.
Під загрозою – дитсадки і літні табори
На сьогодні випадки захворювання на кір зафіксовано у 15 областях України. Вже захворіло майже 800 осіб, з них понад 500 – діти. Спалах недуги був прогнозований, кажуть фахівці, оскільки їй характерна циклічність. За останній час було три підйоми захворюваності у 2001, 2006 та 2012 роках. На Тернопіллі перші випадки інфікування кором зафіксували у дитсадку «Теремок» у Бучачі. Сьогодні хвороба поширилася на чотири райони. Виявили кір і у Тернополі.
– За результатами епідрозслідування ми прослідковуємо зв’язок з Івано-Франківською областю, де на сьогодні зафіксовано вже більше 300 випадків захворювання на кір, – каже заступник директора Тернопільського обласного лабораторного центру Володимир Паничев. – У Чорткові захворіли підлітки, які навчаються в Івано-Франківську. Оскільки інфекція не має умовних бар’єрів у вигляді меж області, тож швидко поширюється, зважаючи на доволі тривалий інкубаційний період.
Тривалий час кір був керованою інфекцією. Цього вдалося досягти завдяки вакцинуванню. Однак в останні роки багато батьків почали відмовлятися від щеплень. Тож сьогодні Україна за рівнем вакцинування займає останнє місце в Європі. Тож однією з причин значного поширення кору є низький колективний імунітет. На жаль, за даними фахівців, ситуація буде погіршуватися і кількість хворих зростатиме.
– В короткотерміновому прогнозі ми бачимо, що кір буде поширюватися на інші території області, – каже Володимир Паничев. – Не виключаємо спалахів захворювання в садочках чи таборах відпочинку. А в довгостроковій перспективі — до кінця року, враховуючи циклічність недуги, очікуємо до кількох тисяч випадків захворювання. В епідпроцес будуть задіяні і діти, і дорослі. Можливі спалахи в організованих колективах. Найбільшою проблемою є те, що перші випадки кору фіксуються дуже пізно і це провокує ріст захворювання. Також буває так, що коли інфікується щеплена дитина, то недуга у неї може протікати атипово і тому її складно діагностувати.
Не хочете хворіти – варто вакцинуватися
Кір передається повітряно-крапельним шляхом і дуже швидко поширюється. Найефективнішою профілактикою є вакцинування. Згідно календаря щеплень його проводять у віці 12 місяців і 6 років.
– Проаналізувавши показники охоплення щепленнями за останні роки, бачимо, що вони доволі низькі, – каже завідувач відділу епіднагляду обласного лабораторного центру Марія Павельєва, – Якщо ще в 2015 році показники охоплення вакцинуванням сягали 50-60%, то в 2016 році – це 20%.
– Більше половини хворих – не мали жодного щеплення, – додає лікар-епідеміолог Світлана Маціпура. – На сьогодні лабораторно підтверджено 5 випадків кору. Найбільше інфікованих у віковій групі 5-9 років.
За інформацією медиків, в області є 22 тисячі доз бельгійської вакцини КПК проти кору, паротиту і краснухи. Щеплення проводять у всіх
медзакладах за місцем проживання. Медики розробили розклад вакцинування для дітей з порушеннями календаря щеплень, тож у будь якому куточку області можна звернутися до педіатрів або сімейних лікарів і захистити своє маля від небезпечної недуги.
Займатися самолікуванням не варто
Кір – інфекційне захворювання, яке характеризується високою температурою і яскраво вираженими катаральними проявами та висипкою. Джерелом інфекції є хвора людина. Вона особливо небезпечна за два дні до початку катаральних проявів. Загалом же заразність триває протягом десяти днів, якщо недуга проходить без ускладнень. Варто зазначити, що вірус кору дуже сильно поширюється. За інформацією медиків, із 100 людей, що контактували з хворим, можуть захворіти 95-100 осіб. Вірус може поширюватися на значні відстані з потоками повітря, також через вентиляційні шахти. Хоча є дані, що поза організмом людини вірус кору може жити лише півгодини.
– Інкубаційний період триває від 9 до 17 днів. Першими ознаками захворювання є висока температура – 38-39 градусів, яка погано корегується жарознижувальними препаратами, – зазначає завідувач інфекційного відділення Тернопільської міської дитячої клінічної лікарні, обласний дитячий інфекціоніст Ольга Дивоняк. – Також починається нежить, сльозотеча, закладений ніс, частий кашель, що порушує сон дитини. Це так званий період «заплаканої дитини», який триває чотири доби. На кілька годин температура може падати, але потім наростати з новою силою. На 4-5 добу з’являються висипання. Починаються зазвичай, з голови – за вухами та на передніссі. Далі за чотири дні висипка поширюється по всьому тілу і може перетворюватися у суцільні плями. В цей період продовжується нежить, кашель, кон’юктивіт і можлива поява ускладнень. Найпоширеніше – запалення вуха. Найважче – корова пневмонія або енцефаліт.
Від спалаху кору у минулі роки в Україні померло 11 дітей. На щастя, немає жодної дитини з Тернопільщини. Тож лікарі закликають людей бути на сторожі і не займатися самолікуванням.
– Найпоширеніша помилка батьків, коли у дитини з’являється нежить і кашель, вони ведуть її в поліклініку, – додає Ольга Дивоняк. – Це – неправильно. Необхідно викликати лікаря додому, щоб уникнути розповсюдження вірусу. По-друге, якщо дитині діагностували кір, варто попередити захворювання у всіх контактних осіб. Для цього потрібно ввести імуноглобулін до п’яти днів з моменту контакту або виявлення хвороби у дитини. Це вбереже від недуги або ж полегшить її протікання. Часто батьки запізно звертаються за медичною допомогою або самостійно лікують дітей. Якщо дитина має кілька днів температуру, вони дають їй антибіотики. Через 1-2 доби з’являється висипка – батьки трактують це як алергію. Це зовсім не так – при перших симптомах недуги потрібно звертатися до лікаря, який встановить правильний діагноз. Лікувати кір можна амбулаторно. Однак, якщо недуга проходить із ускладненнями, при хронічних патологіях, у дітей до одного року або ж, коли немає можливості ізолювати хворого (наприклад, якщо дитина живе в гуртожитку), проводиться госпіталізація.
Медики зазначають, сьогодні кір є не лише дитячою інфекцією. Зокрема, в групі ризику особи до 30 років. Тож закликають усіх мешканців Тернопільщини бути обережними, при перших ознаках недуги звертатися до лікарів та не займатися самолікуванням.