На Тернопільщині понад рік з’ясовують обставини трагічної смерті двох хлопців на підприємстві в Теребовлі

На Тернопільщині понад рік з’ясовують обставини трагічної смерті двох хлопців на підприємстві в Теребовлі
«Я вимагаю справедливого розслідування загибелі мого сина!»

Загибель Володимира Солтиса та Андрія Михасика вразила Тернопільщину. З різницею у вісім місяців двоє молодих хлопців загинули на одному підприємстві. Слідство та експертизи тривають досі. Батьки загиблих переконані, що розслідування затягують, і звернулися до журналістів. Під час брифінгу вони розповіли про обставини загибелі хлопців, чому незадоволені роботою правоохоронців і публічно звернулися до  генпрокурора Руслана Рябошапки за допомогою.

«Володя помирав на моїх руках».

Трагедія з 20-річним Володимиром Солтисом трапилася 8 червня 2018 року на підприємстві «Колос-2» у Теребовлі під час виконання будівельно-монтажних робіт. Хлопець впав з висоти, а лист бляхи перерізав йому горло. Син помер на руках у батька Романа, який працював з ним.

– Ми закінчували будівництво зерносховища, – розповідає батько Роман Солтис зі сльозами на очах. –  В останній день мій Володя загинув. Працювали без жодної страховки і все бігом, щоб закінчити вчасно… За 500 гривень. Він впав на моїх очах. Я був в шоці. Я не знав, що зі мною робиться. Я намагався його врятувати, але до мене не доходило, що то вже кінець. Я побіг до сторожа на прохідну і почав кричати: «Дзвони! Дзвони в швидку!». Це десь тривало 15 хв. Поки я побіг, поки швидка приїхала через 30 хвилин… Може, якби я лишив його і побіг дзвонити… Може, якби хтось інший викликав… Але вони побачили все і повтікали. Вони бачили, що роботи виконують з порушеннями. Але їм треба було робити швидко і без зайвих витрат. Їм шкода було грошей на страхівку.

За 8 місяців до трагедії на цьому ж підприємстві у 2017 році під час виконання будівельно-монтажних робіт загинув 21-річний Андрій Михасик – його вдарило струмом і він впав з висоти у яму. Тоді Володя був свідком у справі, адже все сталось у нього на очах. Мама Андрія не змогла приїхати на зустріч із журналістами. Вона хворіє, але також сподівається, що винні таки будуть покарані.

«Справи, ніби умисне, роз’єднують»

– Камери спостереження, які працюють на підприємстві, за дивним збігом обставин, в день смерті і Андрія, і Володі не працювали. Мовляв,  у той час проводили ремонтні роботи. Тому правоохоронці їх не могли вилучити, – розповідає Люба Солтис. – Свідків, у яких на очах загинули хлопці, досі не опитали, хоч аби потрапити на територію підприємства, потрібно було розписатися в журналі. Тому, вочевидь, не важко було відстежити, хто тоді був на території. Більшість так і не опитали. Вони будували на висоті 40 метрів і в глибину 10 метрів. Ми маємо фото, відео з того об’єкта, але до справи ці матеріали долучати не хочуть.

За словами Люби Солтис, спершу обидві справи розслідували у Теребовлі.

– Після загибелі сина ми звернулись в управління праці, щоб дали висновки актів обстеження території. Під час цього з’ясували, що досі не було висновків обстеження території підприємства після загибелі Андрія Михасика, – розповідає жінка. – Нам пояснили, що причина у тому, що «розлетілася» комісія. 17 червня в Теребовлянській поліції з’являються висновки з управління праці. Кого і що приховували? Коли ми почали активно відстежувати слідчий процес, писати клопотання, то нашу справу забрали в Тернопіль, а справу Андрія Михасика залишили в Теребовлі. Ми не раз ставили питання про необхідність об’єднання цих справ в одне провадження. Адже загинули хлопці на одному й тому ж виробництві – лише з різницею у 8 місяців.

Батьки загиблого Володимира зазначають: ще одна проблема, що підприємство навіть не визнає офіційно, що у них на той час велося будівництво.

– В інтернеті є відео, де урочисто відкривають це зерносховище з керівниками області, – зазначає Роман Солтис. – Також на території підприємства є камери спостереження. Відео з них можна вилучити і отримати підтвердження, що там велося будівництво. Ми казали про це слідчій, але вона на це не зважає.

Пані Люба розповідає, що приходила на підприємство і просила розказати правду.

– Я стояла на колінах і благала їх, адже загинуло двоє дітей, – із слізьми на очах каже жінка.

Матір загиблого хлопця переконана: всю її сім’ю переслідують через те, що вона не здається.

– До мене зверталися впливові люди, аби я взяла гроші, бо заглибоко почала «копати» цю справу. Пропонували від 60 тисяч доларів і більше. Востаннє, 5 червня, пропонували 100 тис. євро. Моя відповідь: «Я своїх дітей не купувала і продавати не буду».

«Минуло більше двох років з дня загибелі Андрія Михасика – до сьогодні підозра не оголошена»

Адвокат потерпілих Володимир Твердохліб зазначив, що розслідування у цих двох кримінальних провадженнях ведеться на неналежному рівні й затягується.

– Це і надумані експертизи, для яких не вистачає належних документів, це і роз’єднання цих кримінальних проваджень, хоч згідно з законом вони мають об’єднувальний фактор, адже йдеться про факт службової недбалості, що призвів до загибелі людей, – зазначає пан Володимир. – 3 серпня 2017 року на підприємстві «Колос 2» загинув Андрій Михасик. 21-річний чоловік помер, упавши до ями. В документах розслідування записано, що це є невиробнича травма. Як таке може бути? Якщо людина прийшла на підприємство, хоч і не мала договору, але виконувала роботу, то він брав участь у виробництві і є учасником цього нещасного випадку. Коли до мене звернулася матір Андрія Михасика за допомогою і я отримав доступ до матеріалів справи, виявилось, що акт про нещасний випадок оформлено майже через рік після трагедії.

– Досудове слідство по-своєму трактує ці два випадки, –  додає адвокат. – Однак є акт про нещасний випадок від 12 липня 2018 року, у якому йдеться, що причиною нещасного випадку з Володимиром Солтисом є порушення правил безпеки під  час робіт на висоті й у ньому вказані всі ці порушення. Цей документ може слугувати причиною, щоб підозрюваним оголосили про підозру. Це не є умисний злочин, але ті, хто його допустили, не виконавши вимог закону про охорону праці та не вживши жодних заходів, допустили повторну загибель молодого хлопця на підприємстві. Минуло більше двох років з дня загибелі Андрія Михасика – до сьогодні нікому підозра не оголошена. Справу намагаються приховати. Двоє людей загинули, але досі ніхто не покараний.

Адвокат Володимир Твердохліб та рідні загиблих хлопців через ЗМІ звертаються до генпрокурора Руслана Рябошапки, щоб він витребував матеріали кримінальних проваджень і дав правову оцінку діям тих, хто розслідує ці провадження.

– Захисник має підтримувати обвинувачення, а його немає, – каже адвокат. — Немає ні підозри, ніхто не знає, де і хто порушник. Якщо на підприємстві загинули двоє і більше людей, хтось має за це відповідати. Де гарантія, що там знову не загинуть люди?

Правоохоронці кажуть – експертизи тривають

У прокуратурі області ситуацію не коментують, аргументуючи відмову тим, що  триває експертиза.

Одразу ж після прес-конференції коментар з приводу розслідування кримінальних проваджень щодо загибелів двох юнаків на виробництві з’явився на сайті Головного управління Нацполіції в Тернопільській області.

«Дві смерті на одному з приватних товариств Теребовлянщини зареєстрували правоохоронці впродовж 2017-2018 років, – йдеться у повідомленні. – 3 серпня 2017 року на території підприємства, де виконувалися будівельно-монтажні роботи, через необережність загинув чоловік, 1995 року народження (ред. – йдеться про Андрія Михасика). Він впав у яму глибиною в три метри. Тілесні ушкодження чоловіка виявилися несумісними з життям. За даним фактом працівники поліції розпочали кримінальне провадження відповідно до статті 271 частина 2 ККУ – Порушення вимог законодавства про охорону праці. Щодо провадження була проведена комплексна експертиза в Києві. Проте третього вересня 2019 матеріали даного кримінального провадження направлені на повторну експертизу в Харківський науково-дослідний інститут судових експертиз. Лише після її результатів провадження слідчі зможуть скерувати до суду».

«8 червня на підприємстві у Теребовлі загинув 21-річний житель села Плебанівка, – далі йдеться в повідомленні про Володю Солтиса. –  Хлопець працював різноробочим, проводив заміну даху на зерносушильній споруді приватного підприємства. Під час роботи впав з висоти на гостру частину металу, пошкодив шию та помер. Слідчі порушили кримінальне провадження за частиною 2 статті 272 ККУ – Порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою та статті 172 ККУ – Грубе порушення законодавства про працю. Дане кримінальне провадження скероване до Київського НДІСЕ на експертизу безпеки життєдіяльності з метою встановлення порушень вимог законодавства».

Автор

Юлія Томчишин

журналіст, "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *