З 1 січня в Україні розпочалася реформа галузі охорони здоров’я. Багато пересічних мешканців міст і сіл про неї або знають мало, або взагалі не чули. Втім, у МОЗ обіцяють, що зміни будуть і вони стосуватимуться кожного. Наприклад, уже до 1 липня нам потрібно знайти лікаря, якому довіряємо, і підписати з ним контракт. Де його шукати і які зміни в медицині на нас ще чекають?
«Це я, сімейний лікар, приніс договір…»
Вже не перший рік в Україні планують якісь чергові кроки з реформування охорони здоров’я. Ще в 2011 році урядовці на чолі з Миколою Азаровим та Раїсою Богатирьовою активно використовували гасло про те, що, як у країнах Європи, “гроші ходитимуть за пацієнтом”. Втім, гроші далі “ходять із пацієнтом” – коли потрібно платити буквально за все, щоб отримати медичну допомогу. Запустити реформи збираються нинішнього року в рамках переведення системи охорони здоров’я на страхову модель. Вже влітку зміни має відчути первинна ланка медицини.
Що це означає для нас із вами? До 1 липня українців просять укласти договір із сімейним лікарем. Це може бути фахівець, до якого ви зараз ходите, або ж будь-який інший, якому довіряєте. Вибір залишається за пацієнтом. Саме на основі договору держава буде оплачувати лікування. За кожного пацієнта лікар отримуватиме певну суму в місяць.
Якщо пацієнту щось не сподобається, він зможе розірвати контракт і укласти його з іншим фахівцем. При цьому прив’язка до місця проживання взагалі скасовується. Однак, краще обирати лікаря, який практикує поруч з вами. Адже він буде видавати рецепти на ліки, вартість яких відшкодовує держава, медичні довідки та прийматиме рішення про ваше подальше лікування. Якщо у вас, приміром, заболіла нога, самому піти до ортопеда, як раніше, вже не вдасться.
Звісно, є ситуації, коли лікар у відпустці або коли пацієнту потрібна допомога в чужому місті. У таких випадках можна буде звернутись до найближчого чергового центру первинної допомоги.
Реформа з точки зору сільської бабусі
Де ж знайти справді кваліфікованого лікаря? А якщо ви живете у віддаленому селі, де нема ні амбулаторії, ні нормальної дороги?
Не закриють, але перепрофілюють?
Наразі в МОЗ радяться щодо того, як мають виглядати так звані маршрути пацієнта. Йдеться про створення в областях госпітальних округів. У кожному з них повинна бути, зокрема, повноцінна лікарня, в якій оперують і народжують дітей, накладають гіпс і лікують при інфекційних захворюваннях. Округ формується таким чином, щоб з прилеглих до нього населених пунктів до лікарні можна було дістатися в межах години, в тому числі й на машині швидкої допомоги.
Навіщо потрібні госпітальні округи? Для оптимізації. Як би не намагалися заговорити проблему представники влади, але саме це слово звучить основним лейтмотивом. В області, каже Уляна Супрун, можна облаштувати і 25 госпітальних округів, однак – якщо місцева влада знайде на них фінансування.
У буденному сьогоденні отримаємо те, що якщо визначені лікарні пріоритетні, у розвиток яких будуть направлені інвестиції, значить, будуть і непріоритетні. Судячи з відповідей чиновників, наразі немає чіткого уявлення, що повинно відбуватися з такими установами, зокрема з районними лікарнями. Обіцяють, зокрема, що жодну закривати не будуть. Але так, як було, не залишиться.
Хто буде платити?
Найбільше, мабуть, що цікавить пацієнтів – хто платитиме за медичні послуги. У планах Мінохорони здоров’я – створити систему державного медичного страхування. Проте, запровадження нових податків чи страхових внесків не передбачається. Фінансовими питаннями займатиметься Національна служба здоров’я – центральний орган виконавчої влади, що і направлятиме виділені державою кошти тому лікарю, з яким пацієнт підписав договір.
Кожна хвороба, пояснює Уляна Супрун, матиме свій специфічний код, будуть визначені й тарифи на лікування.
“Не 10 заповідей Божих”
Реформування галузі має тривати три роки. Уже у 2020-му, каже в.о. міністра, система охорони здоров’я в Україні абсолютно зміниться. Втім, для початку змін у медицині бракує ще кількох прийнятих законів.
У МОЗ переконують: реформа дозволить покращити надання медичних послуг, підвищити зарплати лікарям, які наразі прив’язані до тарифної сітки, і стимулюватиме людей вчасно звертатися по допомогу.
Пересічні ж українці хвилюються, що позбудуться і того, що було. Критики реформи зазначають, що гроші ж, які мають піти за пацієнтом, не такі великі, як анонсує міністерство. Недостатньо і кваліфікованих сімейних лікарів. А от тих медиків, чиї заклади підпадуть під оптимізацію, схоже, теж доведеться “оптимізувати”.
Висловити свою думку щодо реформи можна наразі на сайті МОЗ, де триває громадське обговорення проектів рішень. Пропоновані зміни, запевняють у міністерстві – це не “10 заповідей Божих” і їх можна коригувати.
Втім, перших результатів можна буде чекати, коли запрацює страховий механізм, а пацієнти підпишуть перші договори зі своїми лікарями.