Невідоме про відомого: 10 фактів про Тараса Шевченка

Невідоме про відомого: 10 фактів про Тараса Шевченка


Про життя і творчість найвідомішого українського поета, нашого геніального Кобзаря написано вже безліч книг і публікацій. Та він був набагато цікавішою особистістю, аніж дехто із нас може собі уявити. 
9 березня українці по всьому світу відзначали 207-у річницю з дня народження Тараса Шевченка. З цієї нагоди ми підготували для вас добірку найменш відомих фактів про нього. Пропонуємо вам перевірити, наскільки добре ви знаєте Кобзаря.
Рекордна кількість пам’ятників
Цього року в день народження великого Кобзаря у нас особливий подарунок – Міністерство закордонних справ України зафіксувало світовий рекорд за кількістю встановлених йому пам’ятників.
Відомство нарахувало 99 монументів Тарасу Шевченку у 44 країнах світу. Крім того, ще 1068 пам’ятників – на території України.
Ці дані достовірні, оскільки інформацію про кількість монументів дипломати ретельно збирали протягом року.

  • Ми хотіли зробити Тараса Григоровича Шевченка світовим рекордсменом і підкреслити, що Україна – там, де ми живемо, розмовляємо нашою мовою, пам’ятаємо нашу історію і сповідуємо наші цінності. Україна там, де Шевченко. У наших серцях, у пам’ятниках, як символ боротьби за волю, права та свободи, – пояснив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Мікромініатюрний “Кобзар”
Український майстер Микола Сядристий створив найменшу у світі книжку “Кобзар”, розміром трохи більше половини квадратного міліметра. Вона легко поміщається у звичайній букві. При цьому тут 12 сторінок з малюнками. «Кобзар» Сядристого майже у 19 разів менший від найменшої японської книги. Сторінки настільки тонкі, що перегортати їх можна лише кінчиком загостреного волоска. Зшито книгу павутинкою, а обкладинка зроблена з пелюстки безсмертника.

Шевченко є на Меркурії
Ім’я українського поета отримав один із 300 кратерів Меркурія. Крім того, на честь Шевченка названі морська затока в Аральському морі та вершина висотою 4 200 м на північному схилі Великого Кавказу. Це ім’я дали їй українські альпіністи, які вперше зійшли на цю вершину в 1939 році.

Поезію Шевченка перекладено понад ста мовами світу
Серед них – японська, корейська, арабська і міжнародна мова есперанто. Найбільше перекладів було здійснено російською, німецькою, польською, англійською мовами.

Був модником
Образ Шевченка часто малюють у вигляді такого собі вусатого чолов’яги у шапці та свиті. Дослідники біографії митця не погоджуються з таким однобоким трактуванням його постаті. Так, Шевченко був у душі демократ і не любив надмірної пишності. Втім, під час життя у Петербурзі, коли він став відомим портретистом і почав заробляти добрі гроші, одягався досить модно. Зокрема, у своєму щоденнику він написав про особливе задоволення від придбання гумового плаща-макінтоша, який тоді коштував 100 карбованців (для порівняння – працюючи в археологічній комісії, Шевченко заробляв 150 карбованців на рік).

А якого він зросту?
Тарас Шевченко був невисоким. Зберігся «Формулярний список про службу лінійного Оренбурзького батальйону №1», у якому зазначено зріст рядового Шевченка 2 аршини і 5 вершків, що дорівнює 164, 46 см.

Мріяв про сім’ю, але…
Незважаючи на бажання знайти дружину, Шевченко так і не одружився. Йому приписують залицяння до щонайменше дев’яти жінок, але всі вони завершилися невдало.
Серед симпатичних йому жінок були односельчанка Оксана Коваленко, польська швачка Дзюня Гусиковська, натурниця Амалія Колберг, княжна Варвара Рєпніна-Волконська, дружина полковника Ганна Закревська, Анна Ускова. Після повернення із заслання Тарас закохався в 14-річну актрису Катерину Піунову, а останнім коханням його стала 20-річна служниця Ликера Полусмак. До самої смерті Тарас Григорович мріяв знайти кохання і побудувати сім’ю, але ні з ким не склалися тривалі відносини.
Крім цього, є версія, що у поета був роман з дружиною Михайла Максимовича – Марією, адже через 9 місяців після початку їхнього тісного спілкування у Максимовичів народився син. Однак багато істориків називають це чутками, оскільки Михайло був близьким другом Тараса і останній, мовляв, не міг так з ним вчинити.

Весна – особлива для Шевченка
Адже всі найголовніші події сталися саме в цей період його життя. 9 березня він народився. 25 квітня 1838 року став вільним від кріпацтва. 26 квітня 1840 світ вперше побачив «Кобзар». 5 квітня поета заарештували, а 7 квітня 1857 року він отримав звістку про волю. Помер 10 березня 1861 року в Росії. Його поховали на Смоленському кладовищі. За 58 днів, 22 травня, прах Шевченка перевезли в Україну та перепоховали на Чернечій горі біля Канева.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *