Незмінним залишається головне – здоров’я

Незмінним залишається головне – здоров’я
Коли йдеться про виробничий травматизм, завжди спливають у пам’яті професії з найвищим ступенем ризику, серед яких – будівельники.

У цій галузі завжди були високі показники травмування та смертності на робочому місці: у 2018 році в Україні сталося 205 нещасних  випадків на виробництві, в яких загинуло 54 особи.

У Тернопільській області вже цього року статистика травматизму розпочалася з прикрих випадків у будівництві: тиждень тому муляр ПП «Інвест-Родина» важко травмувався. Знайомимось з інформацією із розслідування нещасного випадку, яке проводив у комісії страховий експерт з охорони праці Тернопільського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області В. Гарин. На територію будмайданчика приїхав вантажний автомобіль-самоскид КАМАЗ із бетонними блоками. Коли самоскид почав відвантажувати блоки з кузова, потерпілий стояв біля нього та слідкував за процесом вивантаження… Колеги по роботі попереджали чоловіка, що перебувати під блоками, котрі зсуваються із кузова, є небезпечним для життя, проте він ці попередження проігнорував. У якийсь момент один із блоків впав на землю та придавив ногу. Колеги допомогли вивільнити ногу потерпілого, транспортували його «швидкою допомогою» в лікарню. Чоловік переніс операцію. Тепер Фонд компенсуватиме потерпілому вартість лікування та, можливо, в разі інвалідності й інші виплати.

Чому люди ігнорують елементарні заходи безпеки? Як можна запобігти виробничому травматизму? Ці запитання адресуємо заступнику начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області Григорію Радзіху:

– Доносимо до розуміння кожного працівника очевидні речі, – розмірковує Григорій Мирославович, – правила безпеки праці написані втратами та сумним досвідом десятків тисяч людей. Бо як би не намагалися посадовці приписами та відповідними документами убезпечити працівників – нічого не вийде без бажання та волі кожної людини. Адже статистика доводить, що майже 80 відсотків нещасних випадків трапляється через так званий людський фактор. Тобто, коли не виконують правил охорони праці, не користуються засобами індивідуального захисту, коли погана організація праці, коли вживають алкоголь у робочий час…

Ось у згадуваному випадку: що тримало чоловіка в небезпечній зоні? Кажуть, у людини два життя, і друге починається тоді, коли приходить розуміння, що життя лише одне. І в цього муляра, напевно, починається друге життя, адже травма складна і невідомо, як  відгукнеться в подальшому.

Навесні з настанням відповідних погодних умов активізують свою діяльність будівельні підприємства. Зважаючи на це,  акцентуємо увагу керівників та працівників підприємств будівельної галузі на необхідності дотримання нормативно-правових актів з охорони праці та державних норм при виконанні будівельних робіт.

Загалом, динаміка травматизму за два місяці 2019 року в області схожа з минулорічною: зареєстровано 10 повідомлень про нещасні випадки на виробництві, у яких потерпіло 11 працівників, в тому числі 2 випадки із летальним наслідком. Зареєстровано повідомлення про професійне захворювання (обласний протитуберкульозний диспансер). Нещасні випадки цього року трапились в  агропромисловому секторі, торгівлі, медицині, культурі, на транспорті, на комунальному підприємстві. А за початок березня додалися ще випадки в будівельній та освітній галузях.

Страхові експерти з охорони праці відділень Фонду соціального страхування України в області, постійно працюючи в колективах підприємств та організацій, намагаються не лише впровадити системи управління охороною праці, надати необхідні методичні рекомендації, навчити та вивірити рівень знань, а й донести до кожної людини: і твоїй сім’ї, і державі потрібні не лише результати  праці. Насамперед, потрібні здорові кадри, потрібно, щоб з роботи батьки поверталися до своїх дітей, родин. Адже ніде у розвинених країнах робітник не буде працювати без належних умов праці, не дотримуючись відповідних норм. Маємо вкласти це розуміння у свідомість людей. Тоді кошти Фонду будуть більше використовуватись не на виплати допомог за нещасними випадками, а на профілактику виробничого травматизму, оздоровлення громадян. Адже торік на виплати потерпілим на виробництві в Тернопільській області Фонд перерахував 46,9 мільйона гривень. Крім того, на медичну та соціальну реабілітацію цих категорій людей – ще понад 6 млн. гривень.

«Завдання страхових експертів – працювати спільно з роботодавцями, звертати їхню увагу на наявні прогалини в організації праці та допомагати запобігти травмам працівників», – наголошував начальник управління профілактики страхових випадків виконавчої дирекції ФССУ Сергій Таровик під час нещодавньої селекторної наради зі страховими експертами Фонду. За 2018 рік в Україні зафіксовано понад 57 тисяч порушень законодавства про охорону праці, внесено 8134 подання роботодавцям про порушення. Нагадаємо, упродовж 2018 року Фондом соціального страхування України зафіксовано 4805 страхових нещасних випадків, що на 3,2 % менше, ніж у 2017 році.

Працівниками Фонду досягнуто певних результатів у роботі. Незмінним залишилося головне – здоров’я і життя кожного працюючого та потерпілого на виробництві.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *