Один працюючий утримує двох пенсіонерів

Один працюючий утримує двох пенсіонерів

Міністр соцполітики Андрій Рева заявив, що в Україні 10 мільйонів працюючих, але оскільки 4 мільйони отримують мінімальну зарплату, то лише 6 мільйонів українців можна вважати чесними працівниками. І саме ці 6 мільйонів утримують 12,5 мільйона пенсіонерів, пише газета “Експрес”.

– Робити такі висновки некоректно, бо насправді не всі люди, які офіційно отримують мінімальну зарплату, решту одержують у конверті. Водночас серед тих 6 мільйонів, які працюють нібито чесно, також є такі, які отримують частину платні неофіційно. У будь-якому разі людина сплачує внески до Пенсійного фонду. Але питання — в якому розмірі? В Україні з 26 мільйонів економічно активного населення лише 10,5 мільйона платять внески до Пенсійного фонду. При цьому його дефіцит становить 145 мільярдів гривень. Нестачу покривають з держбюджету.

Щоб зменшити цей дефіцит, укотре пропонують підвищити пенсійний вік. Зокрема, у проекті меморандуму з МВФ йшлося про підвищення до 62 років. Однак це не розв’яже проблеми  дефіциту Пенсійного фонду, бо заощадить лише до 5 мільярдів гривень.

Демографічна ситуація нині складна в усьому світі. Але тоді як нашим пенсіонерам бракує на харчі та ліки, бо середній розмір пенсії в Україні становить близько 1600 гривень, на Заході дідусі й бабусі подорожують різними країнами. Чому так?

У нас рівень зайнятості приблизно однаковий із Чехією (56,6%). У Польші він навіть нижчий, ніж у нас. А в Білорусі – дуже високий – 81,4%. Якщо говорити про співвідношення кількості людей активного віку, зайнятого на роботі, до кількості пенсіонерів, то ми не дуже відрізняємося від інших країн світу.

Напрошується такий висновок. Не лише демографічні показники й рівень сплати внесків впливають на рівень пенсійного забезпечення у країні. Причина катастрофічної ситуації — солідарна система пенсійного забезпечення, яка діє в нашій країні. Саме через неї незначна кількість тих, що працюють, змушена утримувати надто багато пенсіонерів. Один працюючий утримує двох пенсіонерів.

У розвинених країнах світу це питання не стоїть так гостро, як у нас. Там люди заробляють на свою пенсію, але не чекають великих благ від держави, бо самі накопичують собі на пенсію. На Заході вже кілька десятків років успішно діє накопичувальна система пенсійного забезпечення. Завдяки їй пенсіонери не так сильно залежать від тих, що працюють, як це є в нас.

Розв’язання цієї проблеми лежить суто в контексті того, як наповнюється пенсійна ємність. В Україні вона наповнюється коштом працюючих, а в усьому світі — коштом самих пенсіонерів. Тому Україні вкрай потрібна реформа пенсійної системи. Вона має позбавити Пенсійний фонд невластивих йому видатків і остаточно скасувати спеціальні пенсії. Це забезпечить джерело для запровадження другого рівня реформи — створення обов’язкової накопичувальної системи. А він дасть стимули для розвитку добровільного накопичувального рівня. Формування пенсійної ємності з трьох джерел убезпечить пенсіонерів у майбутньому від значного зниження коефіцієнта заміщення, як це відбувається нині.

Польський і словацький варіанти пенсійної реформи показують, що завдяки запровадженню обов’язкового накопичувального рівня країнам вдалося за кілька років зробити цю систему профіцитною, із поступовим зростанням пенсійних виплат.

Маріанна Онуфрик, експерт з питань пенсійної реформи Реанімаційного пакета реформ

Джерело: Експрес


 




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *