Першого січня 2016 року набули чинності зміни до Закону України «Про нотаріат» (далі – Закон), якими розширено повноваження посадових осіб органів місцевого самоврядування щодо вчинення нотаріальних дій, зокрема щодо видачі свідоцтв про право на спадщину та видачі свідоцтв про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя (ст. 37 Закону).
Відповідно до ст. 67 Закону, уповноважена посадова особа органу місцевого самоврядування має право видати свідоцтво про право на спадщину тільки спадкоємцям першої, другої черги спадкування за законом (як у випадку спадкування ними за законом, так і у випадку спадкування ними за заповітом) і за правом представлення.
Згідно норм Цивільного кодексу України (далі – ЦК України), у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст. 1261 ЦК України). У другу чергу право на спадкування мають рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері (ст. 1262 ЦК України).
Відповідно до ст. 1266 ЦК України, спадкувати за правом представлення мають право внуки, правнуки спадкодавця, які спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові, бабі, дідові, якби вони були живими на час відкриття спадщини. Прабаба, прадід спадкують ту частку спадщини, яка б належала за законом їхнім дітям (бабі, дідові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини. Племінники спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (сестрі, братові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Двоюрідні брати та сестри спадкодавця спадкують ту частку спадщини, яка належала б за законом їхнім матері, батькові (тітці, дядькові спадкодавця), якби вони були живими на час відкриття спадщини.
Водночас, Законом встановлені кваліфікаційні вимоги до уповноважених посадових осіб органу місцевого самоврядування, які допускаються до вчинення таких нотаріальних дій, як видача свідоцтва про право на спадщину та видача свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя, а саме: така особа повинна мати вищу юридичну освіту; досвід роботи у галузі права не менше трьох років; пройти протягом року стажування у державній нотаріальній конторі або приватного нотаріуса та завершити навчання щодо роботи з єдиними та державними реєстрами, що функціонують в системі Міністерства юстиції України; скласти іспит із спадкового права в порядку, встановленому Міністерством юстиції України.
До складання іспиту допускаються дієздатні особи, які мають вищу юридичну освіту, стаж роботи у галузі права не менше трьох років та успішно пройшли стажування в державній нотаріальній конторі або у приватного нотаріуса, не мають судимості.
Іспит проводиться комісією, до складу якої входять три представники Міністерства юстиції України та чотири нотаріуси, делеговані Нотаріальною палатою.
Очолює комісію Міністр юстиції України. Іспит проводиться у вигляді електронного анонімного тестування, яке складається з теоретичної та практичної частин. За результатами успішного складення іспиту особі видається свідоцтво про право вчинення нотаріальних дій щодо оформлення спадкових прав.
Отже, оформляти спадкові права уповноважена особа органу місцевого самоврядування має право при умові, що вона відповідає встановленим кваліфікаційним вимогам та має свідоцтво про право вчинення нотаріальних дій щодо оформлення спадкових прав, видане Міністерством юстиції України.
Головне територіальне управління юстиції у Тернопільській області.