Олігархи з «патроном» ще в 90-их прирекли Україну на бідність

Олігархи з «патроном» ще в 90-их прирекли Україну на бідність

Вони впливають на політику, економіку, суспільство. Боротьба з ними в Україні стала політичним трендом. Йдеться про олігархів.     

У другій половині 1990-х років в Україні склалася система управління, яка прирекла державу на бідність. Тоді, під час президентства Леоніда Кучми, відбулося становлення олігархічної системи. І вона стала складовою сучасної політичної системи України, в якій фінансово-промислові групи (клани) шляхом зрощення з владою впливають на державне управління, аби захистити свої бізнесові інтереси.

До речі, першим українським олігархом став Павло Лазаренко, який у 1996-у очолив Кабмін. Зараз він – під домашнім арештом у США, і навряд, чи повернеться на рідні терени. 

Вітчизняні олігархи, переважно, не заробляють на креативних ідеях, наукових розробках, сучасному менеджменті тощо. Розкрадання майна та коштів держави і громадян. Монополія на виробництво. Махінації з відшкодування ПДВ… Це не повний перелік діянь, завдяки чому вони збагачуються. А щоб підмарафетити свій імідж, вдаються до благодійництва, фінансують спортивні клуби, культурні заходи. Купують або створюють газети, телекомпанії, політичні партії. Мають своїх депутатів, а то й самі стають народними обранцями.

Олігархи зупиняють розвиток економіки, бо їм не потрібна конкуренція. Якби в Україні не правив бал олігархат, ВВП міг би бути значно вищим. За словами радника глави держави з питань економіки Олега Устенка, не 165 мільярдів доларів ВВП, як торік, а в межах 400 мільярдів могла б отримати Україна завдяки зменшенню впливу монополій. Тож можна було б вирішити проблеми з трудовою міграцією, низьким рівнем доходів та інше.

Гроші олігархів часто опиняються за межами України і можуть йти навіть на фінансування тероризму. Вони ощасливлюють офшори, купують за кордоном дорогу нерухомість, підприємства, вчать там своїх дітей, відпочивають… Україна для них – майданчик для заробляння грошей. Крім того, деякі олігархи ще й проросійськи налаштовані. Війна їхніх поглядів не змінила. 

«Україна – держава з колосальним рівнем тіньової економіки, який, за різними оцінками, коливається від 25 до 50%. Це означає, що, як мінімум, близько 40-45 мільярдів доларів знаходиться щорічно «в тіні», – зазначив Олег Устенко. 

Як українці ставляться до олігархів? Переважно, негативно. Результати соціологічного дослідження «Всеукраїнський омнібус», проведеного дослідницькою компанією «Active Group» у березні цього року свідчать: 47,1% респондентів заявили, що саме олігархи є найбільш небезпечними для українського суспільства.

На питання, що робити з багатіями, 28,5% опитаних вважають: треба «розкуркулити» олігархів, націоналізувавши власність, яку вони отримали незаконно. 22,1% переконані, що необхідно обмежити вплив олігархів на політичні процеси. 17,1% висловились за обмеження монопольного впливу олігархів на стратегічні галузі. 14,5% виступають за налагодження співробітництва між великим бізнесом та державою. А 2,6% кажуть, що з олігархами нічого не потрібно робити.

На думку 49,4% респондентів, жоден із олігархів не впливає позитивно на державу. Найбільш негативний вплив має Віктор Медведчук – за нього віддали свій голос 56,6% опитаних; 52,3% – за Ігоря Коломойського; 49,2% – за Ріната Ахметова; 48,3% – за Петра Порошенка. 

Днями американське видання «Pittsburgh Post-Gazette» опублікувало розслідування оборудок олігарха Ігоря Коломойського у США. Журналісти розкрили масштабну мережу нерухомості та підприємств на території Штатів, контрольованих Коломойським та його партнерами. Підґрунтям для отриманої інформації стали закриті раніше судові документи, звіти федеральних розслідувальних органів тощо. Між 2006 та 2016 роками Коломойський та партнери володіли 13 сталеливарними заводами у США. Придбали їх за мільярди доларів, незаконно виведених із «Приватбанку». Також олігарх купив п’ять офісних висоток, два офісні парки, престижний готель на 484 кімнати. І це приклад діяння лише одного з багатіїв…

Як пише «Forbes Україна», бізнес українських олігархів під час пандемії коронавірусу не постраждав. Навпаки, їхні статки суттєво зросли. Тим часом більшість українців у ковідний рік збідніли. 

У західних суспільствах також є олігархи. Але там існує священне право власності, законність, суд, вільна конкуренція… Коли все працюватиме у нас – важко сказати.

Ольга ЧОРНА. 

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *