Перемога Джамали на Євробаченні стала тріумфом України у світі

Перемога Джамали на Євробаченні стала тріумфом України у світі
Фото REUTERS
Фото REUTERS

В Україні та за кордоном не вщухають емоції щодо перемоги Джамали на “Євробаченні”. Британські газети розмірковують про вплив результатів конкурсу на майбутнє відносин Європи з Росією, тоді як у самій Росії преса продовжує засуджувати “політичну заангажованість” конкурсу. Українці ж щиро радіють за співачку, яка принесла нашій країні перемогу в цей складний час.

У пісні, якою вона достукалася до сердець тисяч глядачів конкурсу, ідеться про депортацію кримських татар. “Ця пісня про мою прабабусю, і мій виступ був присвячений їй, а також всім кримським татарам і, звичайно, моїй країні Україні”, – розповіла Джамала.

Не така

32-річна Джамала, справжнє ім’я якої – Сусана Джамаладінова, народилася у киргизькому містечку Ош, але свій перший день народження святкувала вже в Україні. Спочатку вони з батьками поїхали до Мелітополя, а у кінці 80-их – у Крим.

“Моя мама – вірменка, і тільки завдяки цьому нам вдалося оселитися в Малореченському, звідки родина мого тата. У ті роки було заборонено продавати нерухомість кримським татарам, і моїм батькам довелося фіктивно розлучитися, щоб мама під своїм дівочим прізвищем Тумасова змогла купити будинок. Коли колишня господиня дізналася, що продала житло фактично кримським татарам, вона кричала не своїм голосом. Тоді говорили, що татари повертаються і будуть забирати свої будинки, з яких їх виселили в 1944 році. А ми дуже тихо поверталися і ні на що не претендували, хіба що на клаптик землі”, – розповіла співачка в одному з інтерв’ю.

Хоч життя було складним, удома в Джамали завжди звучала музика. Особливо часто – народна. Дівчинка з дитинства знала, що музика стане її життям. Згодом мама розповідала їй, як маленькою вона моментально “входила в образ” – закривала очі, починала хитати головою…

Коли їй виповнилося чотирнадцять, Джамала вступила в музичне училище. А до того часу вже виступала на конкурсах у Криму. Вона завжди була “не така”. Але найнеприємніше сталося в музичному училищі. Її педагог, дізнавшись, що вона збирається поступати до консерваторії у Києві, порадила дівчині змінити прізвище.

“Я запитала: чому? А вона мені: ти що, історію не знаєш? І почала розповідати мені всю ту нісенітницю про кримських татар-зрадників. Це був шок”, – згадувала співачка.

Фото REUTERS
Фото REUTERS

“1944”

Переїхавши до Києва, Джамала швидко завоювала серця слухачів своєю справжністю і талантом. Вона завжди публічно висловлювала свою позицію, після подій у Криму відкрито підтримувала Україну. Співачка переконана: музикант не може мовчати про проблеми, які хвилюють його країну.

“Мій патріотизм щодо України виник задовго до революцій. Завжди було відчуття, що Крим – це частина України. Спочатку, коли у нас у школі українську мову викладали не дуже добре, тато просив нас говорити з ним українською. Вимагав, щоб ми дивилися фільми українською. Завжди було відчуття, що це наша батьківщина, і ми маємо їй відповідати”, – розповіла співачка.

Джамала стала першою кримською татаркою, яка коли-небудь виступала на Євробаченні за всю його історію. Пісню для конкурсу вона написала сама. “1944” – про масову депортацію всього кримськотатарського населення із Криму під час Другої світової війни радянськими військами за наказом Сталіна. Джамала присвятила пісню своїй бабусі Назилкан, котра зі своїми п’ятьма дітьми була серед чверті мільйона татарів, яких тоді повантажили в потяги, як худобу.

Українська співачка на “Євробаченні” отримала ще й спеціальну нагороду – за кращий рядок у конкурсній пісні. Професійне журі та користувачі під час голосування в Інтернеті відзначили фразу “You think you are gods, but everyone dies” – “Ви думаєте, що ви – боги, але всі вмирають”. “Це велика честь для мене. Я вважаю цей рядок найбільш значущим у моїй пісні”, – зауважила виконавиця.

Водночас, перед конкурсом пісня “1944” викликала великий резонанс і довкола неї велися суперечки. Андрій Данилко говорив, що Європа може розцінити цифру 1944 як політичну маніпуляцію. Сама Джамала каже – це пісня пам’яті. Отримуючи свою нагороду, вона подякувала Європі за голоси й сказала: “Я дуже хочу миру та любові для кожного”.

Як усе було

На “Євробаченні”, яке цього року проходило у Стокгольмі, Джамала набрала 534 бали – 211 голосів журі та 323 голоси від глядачів. Друге місце посіла Австралія (511 балів), третє – Росія (491 бал). Україна перемагає на “Євробаченні” вдруге. У 2004 році конкурс виграла Руслана із піснею “Дикі танці”. Тож наступного року конкурс пройде в Україні.

Цього року запровадили нові правила підрахунку голосів. Окремо оголошували бали від професійного журі та від глядачів. За підсумками голосування журі, перше місце дісталося співачці з Австралії Dami Im, Україні – друге, а Сергію Лазарєву із Росії лише – п’яте.

За підсумками голосування глядачів, за Росію проголосувало найбільше – 361 бал. Друга Україна – 323 бали, а Австралія лише четверта із 190 балами.

“Джамала перемогла з піснею, насиченою смислом, неформатною для Євробачення, – розповів продюсер Ігор Кондратюк. – У ній ідеться не про кохання, суть людини чи її місце на планеті, а про конкретні історичні події з однозначною назвою. Насамперед ця перемога – величезна справедливість для Джамали та її народу. У пісні виразна кульмінація, яка виділялася на тлі попсової пісні Лазарєва”.

“Європа не переймається чужими клопотами. Не думав, що сприйме цю композицію. А європейці оцінили й проголосували”, – зауважив його колега  Володимир Бебешко.

Учасниця Євробачення-2009 Анастасія Приходько найдраматичнішим називає те, що в підсумку залишилися Україна і Росія – два протилежні світи. “Україна – майбутнє Європи, Росія – архаїзм, правонаступниця СРСР, – каже співачка. – У творчому плані ми остаточно попрощалися з цим архаїзмом”.

Перемога Джамали – це перемога добра над злом, справедливості над неправдою, каже Рефат Чубаров, голова Меджлісу кримськотатарського народу.

“Наша співачка зміцнила віру кримськотатарського народу в те, що окупанти рано чи пізно пі­дуть геть і Крим знову буде український. Важливо, що вільні люди – європейці, американці, канадці – на стороні правди і справедливості. Перемога Джамали – це відповідь волелюбних людей на агресію Росії, яку вона сіє по всьому світу”.

Фото REUTERS
Фото REUTERS

Справді народна

Президент Петро Порошенко присвоїв співачці Джамалі почесне звання “Народна артистка України” після виступу на “Євробаченні”.

“Це фантастична перемога. Ти зробила щасливими величезну кількість людей”, – заявив глава держави на врученні.

Відреагував на перемогу Джамали й окупаційний проросійський уряд Криму. Тамтешній віце-прем’єр Георгій Муратов порадив Джамалі…  змінити громадянство з українського на російське і повернутися до окупованого Криму.

Сама ж співачка каже, що зробить це – коли Крим буде українським.

“У мене часто запитують, що має для цього статися або що я могла б порадити, – поділилась вона. – Я не знаю відповіді на це питання. Мені здається, що обов’язкова умова для цього – перетворення України на квітучу країну, в якій людям живеться добре”.

В Україні, в аеропорту “Бориспіль”, Джамалу зустрічали сотні шанувальників. Після конкурсу, зізналась співачка, вона продовжуватиме звичний ритм життя: буде записувати новий альбом і виступати з концертами.

“Мені допомагає віра, безмежна віра. Віра у мрію, у справу, якою займаюся, в людей, що мене оточують, і у ті зусилля, яких я докладаю, аби досягнути своєї мрії. Радників і порадників навколо багато, краще прислухайтеся до власного серця і вірте своїй інтуїції. Наше серце – мудріше, ніж нам здається”, – так відповідає Джамала на запитання,  що змусило її стати такою, якою вона є.

До слова, перший концерт Джамали після Євробачення відбудеться 20 травня у Тернополі. Тож поспішіть придбати квитки, щоб разом зі співачкою розділити радість її перемоги!

landscape-1463263907-eurovision-dami-im-australia
Демі Їм з Австралії – друга

 

1463266391-5422
Сергій Лазарєв не дотягнув до Автралії якихось 20 балів

Підготувала Ірина ВІВЧАР.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *