Перше підвищення прожиткового мінімуму та мінімального розміру пенсій анонсував у квітні цього року віце-прем’єр-міністр України Павло Розенко. У результаті проведеного перерахунку таке підвищення отримають понад 8,2 мільйона пенсіонерів. При цьому — розмір підвищення у кожного індивідуальний.
Кому, на скільки і які виплати підвищать — читайте далі у матеріалі сайту “24”.
Урядові обіцянки про підвищення пенсії
Павло Розенко казав у січні цього року: у 2017 році планується підвищення соцстандартів на 11% і більшими темпами, ніж інфляційні процеси. За рахунок детінізації і росту економіки. Також він зазначав, що в уряді хотіли б провести перше осучаснення пенсії, і за підсумками першого півріччя провести більш “агресивне” підвищення соцстандартів у другому півріччі 2017-го.
Відтак з травня пенсії зростуть перший раз, а у грудні поточного року — мають зрости вдруге.
— сказав Павло Розенко вже у квітні.
Як зростуть пенсії та інші соцвиплати
У Пенсійному фонді інформують: з 1 травня підвищено прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, до 1312 гривень. У зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму здійснено перерахунок пенсій.
Збільшені наступні види виплат:
- мінімальні розміри пенсій та доплата за понаднормовий стаж,
- мінімальні пенсійні виплати,
- державна соціальна допомога на догляд інвалідам війни,
- підвищення ветеранам війни та членам їх сімей,
- підвищення жертвам нацистських переслідувань,
- пенсії за особливі заслуги перед Україною
- надбавка донорам.
У Пенсійному фонді зауважили: перерахунок проведено в автоматичному режимі, що не потребує додаткового звернення пенсіонерів до органів Пенсійного фонду України. Виплата пенсій у нових розмірах забезпечена фінансовими ресурсами та буде здійснюватися з 4-го числа відповідно до встановлених дат виплати з урахуванням святкових та вихідних днів.
Підвищення пенсій у 2017 році – мізерний мізер
Голова Комітету економістів України Андрій Новак у коментарі сайту “24” відзначив, що ці підвищення пенсій з 1 травня не є якимось новаторством. Адже вони передбачені державним бюджетом на 2017 рік.
— констатував економіст.
Економічний аналітик Андрій Вігірінський у коментарі сайту “24” нагадав, що відповідно до статті 7 Закону України про державний бюджет, прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, установлено: з 1 січня 2017 року — 1247 гривень, з 1 травня — 1312 гривень, з 1 грудня — 1373 гривні.
— пояснив Вігірінський.
Натомість Андрій Новак вважає, що, виходячи з цифр підвищення, навіть менших, ніж очікувалось, навряд чи можна чекати найближчим часом більш суттєвого зростання соцстандартів. Тим більше, що у нас немає прив’язки величини мінімальної чи середньої пенсії до інших соціальних платежів. Навіть немає прив’язки самої пенсії до мінімальної зарплати, яку підняли вдвічі, а пенсії підіймають на 5%.
— відзначив Новак.
Соцстандарти і 1,5 мільярда Януковича
Натомість днями генпрокурор Юрій Луценко голосно на весь Фейсбук поінформував, що “перерахування конфіскованих Генпрокуратурою у злочинного угрупування 1,5 млрд доларів завершено!”
— уточнив Луценко.
У президента Порошенка підтвердили тезу: 1,5 мільярда доларів команди Віктора Януковича мають піти на забезпечення ЗСУ та соціальний захист українців.
Що значить “на соціальний захист” – ми запитали в економістів.
Як пояснив Андрій Вігірінський, бюджет країни передбачає, що фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду у розмірі 141 315 405,1 млн грн здійснюється за рахунок коштів Загального фонду бюджету. Стаття 11 Закону України “Про державний бюджет на 2017 рік”, передбачає, що джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2017 рік у частині доходів є надходження, конфісковані кошти та кошти, отримані від реалізації майна, конфіскованого за рішенням суду за вчинення корупційного та пов’язаного з корупцією правопорушення, порядок розподілу яких визначається Кабінетом Міністрів України. Кошти від реалізації майна, конфіскованого за рішенням суду (крім за вчинення корупційного та пов’язаного з корупцією правопорушення), зараховуються до загального фонду бюджету.
– пояснив аналітик.
Андрій Новак вважає тези про конфісковані гроші з оточення Януковича для збільшення соцстандартів одним з елементів піар-кампанії влади.
– відзначив економіст.
Але експерти не виключають, що у випадку внесення змін до Закону України про держбюджет, може статись усе що завгодно. Призначення коштів можуть змінити як на користь українців, так і на якісь інші державні потреби. Адже “у нас медійність і загравання із електоратом — понад усе”.
Втім, поки ми з економістами розмірковували на цим питанням, у президента вже все розписали. І тепер геть не виглядає, що на соціалку щось лишається з тих півтора мільярдів.
Та поки що пенсіонери гарантовано отримають свою добавку у розмірі від 60 гривень. І – чекаємо економічних підсумків першого півріччя. А раптом там вистачить, щоб “агресивно” підвищити пенсії, як на початку року це вдалося із зарплатами?