Імперії та союзи розпадаються. Такий закон історії. Щоправда, ЄС наразі тримається, але… Після британського референдуму – це вже інший Євросоюз. До слова, долю Великої Британії визначили жителі бідніших регіонів країни та люди, яким поза 60 років. Майже, як «бабушки Черновецького» під час голосування за мера Києва.
Для Європи і світу бажання Британії залишити ЄС стало холодним душем. Такий варіант прогнозували, проте в нього мало хто вірив. У результаті, підсумки референдуму застали зненацька не тільки жителів королівства, а й стали шоком для єврочиновників. Адже вихід Великобританії може спричинити ефект доміно. Услід за Лондоном, з легкої руки популістів, плебісцити можуть провести Греція, Нідерланди, Словаччина, Швеція і навіть Франція. Та й у Нічеччині є політики, які виступають проти країни у складі Об’єднаної Європи.
Ініціатори референдумів а-ля британський тиснуть на ключові страхи європейців: навалу мігрантів, терористичну загрозу і необхідність годувати бідних сусідів.
Тепер чиновники ЄС змушені думати як зробити, щоб Європа залишилась об’єднаною. Роль рятівників одразу після британського референдуму взяли на себе Берлін і Париж. Що, до речі, очікувано. Фактично, Німеччина та Франція – неформальні лідери ЄС. І в те, що сталося, вклали свою лепту.
Цікавий приклад. Коли приймали Конституцію ЄС, то Франція та Голландія на референдумах сказали «ні». А деякі країни змушували переголосовувати декілька разів. І таким чином Конституцію прийняли.
Така вона, «об’єднана» Європа…
Тепер нещодавні друзі та партнери Британії намагаються чим швидше випхати її з ЄС. І наголошують: Англія не може автоматично отримати доступу до єдиного ринку Євросоюзу за «швейцарською схемою» без вільного руху капіталу, робочої сили, товарів і послуг. Іншими словами, вирішили показати офіційному Лондону «кузькіну мать».
За даними ЗМІ, німці та французи поспішно підготували план реформ ЄС, який передбачає глибоку інтеграцію країн-членів спільноти. У розпорядженні польського телеканалу «TVP Info» опинилася копія документа, підписаного МЗС Німеччини та Франції. Він називається «Сильна Європа в непевному світі». Там ідеться про спільну стратегію у сфері безпеки, міграційної політики та економічного розвитку.
«Якщо запропонований документ буде реалізований, то замість ЄС буде створена єдина європейська держава, яке залежатиме від найсильніших на сьогодні європейських гравців», – зазначає телеканал. Адже країни-члени фактично не матимуть права на свою власну армію, спецслужби, окремий Кримінальний кодекс, нацвалюту. Планується створити єдині силові служби, загальну податкову систему тощо. Крім того, держави-члени втрачають контроль над своїми кордонами і процедурами прийому та переселення біженців на своїх територіях. Передбачає документ і введення єдиної візової системи та ведення спільної зовнішньої політики.
Ще не встигли чиновники презентувати проект, як євроскептики почали бити на сполох, мовляв, під соусом реформ, ЄС хочуть перетворити на супердержаву, де країни-учасники втратять право на все, натомість, лише платитимуть податки в єдину казну, а влада зосередиться в руках найсильніших. Експерти певні: ніхто на такі умови не погодиться. Однак, наголошують: без реформ Європі не вижити.
А як виживатиме Велика Британія? Доведеться потерпіти. Курс британського фунта падає. Молоді англійці хвилюються, що доведеться відкривати візи в інші країни. Перспективи єдності королівства також туманні. Шотландія та Північна Ірландія домагатимуться референдуму про незалежність від Великобританії. Вони хочуть залишитися у складі Євросоюзу.
Щодо економіки, то, за словами міністра фінансів Джорджа Осборна, Британія зустріне майбутнє «із сильною позицією». Уряд наразі не передбачає запровадження надзвичайного бюджету через результати референдуму.
Проблеми ж Європи щойно починаються. І винні в цьому самі європейці, брюссельська бюрократія, небажання тамтешнього політикуму сприймати очевидні речі. А ще – загравання з Росією. Кремль не приховує радості після британського референдуму. І очікує на остаточний розпад ЄС. А далі… Не Україною єдиною… Хтозна, на чиї кордони в першу чергу може націлитися Путін і де він зупиниться. Московити мріють встановити «руський мір» мало не на всьому євразійському континенті. Хочеться вірити, що цього не станеться. А європейці врешті зрозуміють, що українці гинуть на Сході і за їхній мир та спокій…
Чого від Brexit слід очікувати Україні?
Вихід Британії з ЄС не вплине на підтримку та допомогу Україні з боку офіційного Лондона. Про це написала посол Великої Британії в Україні Джудіт Гоф у своєму блозі. За її словами, Британія продовжить стояти пліч-о-пліч з Україною, допомагати у боротьбі з корупцією, надавати гуманітарну допомогу постраждалим від конфлікту тощо. Крім того, посол нагадала, що Британія відіграла провідну роль у формуванні сильної міжнародної реакції, включно з санкціями та політикою невизнання незаконної анексії Криму й надалі підтримуватиме нашу державу на міжнародних майданчиках.
Щодо безвізового режиму для українців, тут думки різні. Президент Петро Порошенко стверджує: керівництво ЄС запевнило його у відсутності впливу британського референдуму на безвізовий діалог України та ЄС. Мовляв, «безвіз» можуть відтермінувати на короткий час.
Тим часом, перший віце-спікер Верховної Ради Ірина Геращенко припускає: через Brexit ЄС може віддалити надання безвізового режиму. На своїй сторінці у «Facebook» політик заявила: «ЄС важко проходить випробування міграційною кризою. Європу накрило цунамі євроскептицизму. Там росте підтримка радикальних і популістських партій. Може це відстрочити безвізовий? Так, на жаль». І додала: «слабка й розділена Європа… яка боїться свого завтрашнього дня, – золота мрія Кремля».
Але, якими б складними не були для ЄС наслідки британського референдуму, наша країна не повинна опускати руки. І пора будувати Європу в Україні. Вже настукалися в двері західних сусідів…
Є побоювання, що Brexit спровокує світову економічну кризу. Й це відчує економіка України також. Наша держава у такому випадку отримає скорочення європейського ринку. Бо майже половина українського експорту нині йде саме в ЄС.
А ось на гривню, заспокоюють у Нацбанку, Brexit не вплине. Щоправда, у фінекспертів є альтернативна думка: на країни з нестійкою економікою впливає все.
Першими постраждалими від референдуму українцями, на думку експертів, стали олігархи. Через різке падіння фунта і цін на британську нерухомість, тамтешні квартири різко здешевшали, а їхні власники втратили мільйони.
А для простих українців – обнадійлива новина щодо цін на харчі при дешевому євро. Вихід Британії з ЄС і обвал фунта змусили українських експертів заговорити про можливу зміну цінової кон’юнктури на вітчизняному продуктовому ринку. Аналітики не відкидають: продукти харчування, які імпортуються до нас з ЄС, можуть подешевшати вже зовсім скоро. А їх немало…