«Повернути довіру людей і змінити країну може тільки нова Конституція»

«Повернути довіру людей і змінити країну може тільки нова Конституція»
Управлінська криза в державі, яку відчуває вже кожен українець, показала: необхідні рішучі та виважені рішення. Партія «Основа» зареєструвала в Раді законопроект, який визначає процедуру підготовки проекту нової Конституції України. Основний закон держави повинен бути прийнятий на всеукраїнському референдумі.

Конституційна реформа покликана закріпити парламентсько-президент­ську республіку в Україні та внести ясність у функції всіх гілок влади. Це дозволить уникнути існуючих проблем, коли президент незаконно перетягнув частину функцій на себе. Конституційна реформа передбачає розробку нового Основного закону і прийняття її на всеукраїнському референдумі після всенародного обговорення.

Сьогодні з ініціативою змін виступає народний депутат України, лідер партії «Основа» Сергій Тарута. Це він озвучив під час громадського обговорення політичного плану щодо трансформації функцій і повноважень Президента України в контексті конституційної реформи. Захід організував нещодавно аналітичний центр «Колегіум Анни Ярославни-Схід».

Експертна дискусія стосувалася того, як трансформувати інститут президента України, його функції та повноваження, щоб він відповідав запитам суспільства. Ідеться про те, як перезавантажити систему державного управління.

Необхідність такої важливої для країни конституційної реформи зумовлюється нинішньою кризою управління і недовірою до влади.

Україна де-юре є парламентсько-президентською республікою, а де-факто – всім керує президент, і всі гілки влади збудовані так, що вони обслуговують його інтереси. Це і викликало управлінську кризу нинішньої влади, коли незрозуміло, хто і за що відповідає, а також кризу недовіри до влади в цілому.

Змінити країну можна, тільки повернувши довіру до влади, а це можна зробити лише шляхом конституційної реформи.

Усі необхідні документи, що регулюють процедури прийняття нової Конституції, вже у парламенті. Партія «Основа» з рядом вчених – кращих експертів в сфері конституційного права – розробила і зареєструвала в Раді законопроект №3781, який визначає процедуру підготовки проекту нової Конституції України.

Опрацьовувати її мають Конституційні Збори з представниками від усіх територіальних громад і моральних авторитетів. Далі проект повинен пройти всенародне обговорення і бути прийнятий на всеукраїнському референдумі. Тільки всенародно прийнята Конституція, в основі якої лежить новий суспільний договір, може стати фундаментом України і повернути втрачені нашою державою за минулі роки позиції.

Важливо, що Народна Конституція повинна чітко розмежовувати функції гілок влади. І в ній повинно бути чітко прописано, за що відповідає президент, а що йому не дозволено робити.

А яка ж майбутня роль Президента після конституційної реформи?
У новій архітектурі системи влади президент – це моральний лідер нації, арбітр для інших гілок влади і Гарант Конституції. І його повинен обирати народ на загальних виборах. Президент повинен відповідати за суверенітет і безпеку країни, і для цього у нього повинні бути всі повноваження з управління Збройними Силами.

Таким чином започатковується цикл публічних консультацій щодо реформ у ключових сферах політичного ладу, державного управління, економічної діяльності, соціальних сервісів і суспільного життя. Зважаючи на ситуацію в країні, недієвість суспільно-важливих рішень, погіршення життя людей зрозуміло, що необхідні зміни в державі. Зробити це можна, лише об’єднавши зусилля політиків і народу.

Віктор Забігайло, голова Тернопільської обласної організації політичної партії «Основа»:

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *