Основним документом, що регулює трудові відносини в Україні, є Кодекс законів про працю і , відповідно до ст. 235 вказаного документа, у разі звільнення працівника без законної на те підстави, він має бути поновлений на роботі. Про це повідомили у в ідділ і організації роботи Тернопільської ОДПІ .
Рішення суду про поновлення на роботі підлягає негайному виконанню, а це означає, що працедавець зобов’язаний поновити працівника на роботі на дату рішення суду.
Для виконання цього рішення працедавець видає наказ. Такий наказ обов’язково повинен містити два пункти: про скасування наказу про звільнення; про поновлення працівника на посаді.
Крім вищезазначеного, працівнику потрібно виплатити середній заробіток за час вимушеного прогулу.
Що стосується оподаткування виплати середнього заробітку, то такі виплати обкладаються ПДФО та військовим збором у тому ж порядку, що й заробітна плата.
Слід також пам’ятати, що працівник при нарахуванні ПДФО на суму компенсації середнього заробітку має право на податкову соціальну пільгу.
Особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець, що виплачує такі доходи на користь платника (п. 171.1 Податкового кодексу).
Таким чином, ПДФО й військовий збір з виплаченої суми середнього заробітку за час вимушеного прогулу утримується і перераховується працедавцем до бюджету в тому ж порядку, що й заробітна плата. Нарахована сума включається до складу загального місячного оподатковуваного доходу працівника в тому періоді, коли вона нарахована.
Якщо рішенням суду передбачено відшкодування моральної шкоди, то її сума включається до складу загального місячного оподатковуваного доходу.
Стосовно єдиного внеску (ЄВ), то виплату середнього заробітку за час вимушеного прогулу слід розглядати як заробітну плату, а тому вказаний платіж необхідно нараховувати в тому ж порядку, який застосовується до заробітної плати (і за той же період, за який нараховується така виплата). В той же час варто пам’ятати, що компенсація моральної шкоди не входять у базу нарахування ЄВ (ст. 7 Закону про ЄСВ).
Також, важливо знати, що у разі поновлення на роботі працівника за рішенням суду з працівником новий трудовий договір не укладається, а тільки скасовується факт звільнення, а значить і повідомлення про прийом працівника на роботу подавати не потрібно.