Прийшла весна, в Україні «зійшли» нові ціни на комуналку

Прийшла весна, в Україні «зійшли» нові ціни на комуналку

Підвищення цін на компослуги, продукти харчування і ще на багато чого, очевидно, і є «життям по-новому», обіцяним владою. Ось і знову, з настанням весни, «зійшли» нові ціни на комуналку.

tary

Із березня українці платитимуть більше за світло. Це вже п’яте за останнi два роки пiдвищення тарифiв на електрику для населення. Згідно з постановою Нацкомiсiї, що здiйснює держрегулювання у сферах енергетики та компослуг, березневе зростання мало б бути останнiм етапом пiдвищення вартостi електроенергiї, запланованого на два роки.

Але у відомстві зазначають: українцi платять лише близько 40 відсотків ринкової вартостi електроенергiї. І пiсля підвищення цiна для споживачiв все одно буде нижчою за ринкову. Тому, ймовірно, тарифи підтягуватимуть до економiчно обгрунтованого рiвня. Страшно уявити, якими у кінцевому результаті можуть виявитися розцінки…

А відтепер на найбільш уживану норму – вiд 100 до 600 кВт/год – тарифи зростуть на 30 відсотків: із 1,29 до 1,68 гривнi за кiловат. Тi споживачі, які використовують за мiсяць менше 100 кВт/год, платитимуть на 26 відсотків бiльше: замiсть 71,4 копiйок – 90.

У Кабміні підвищення цін пояснюють тим, що Україна відмовляється від радянської системи надання компослуг, коли за все платила держава, і переходить до ринкової системи європейського зразка. Але не враховують того, що в Європі тарифи прив’язані до зарплат. Там не платять третину доходів за комуналку.

Експерти називають стрiмке зростання тарифiв економiчно невиправданим. Зокрема, екс-мiнiстр економiки, президент Центру ринкових реформ Володимир Лановий в інтерв’ю «Експерсу» наголосив: будь-яке пiдвищення вартості електроенергiї, так само, як і палива, позначається на цiнах у всiх iнших галузях. Це відчують промисловість, транспорт, побут. Не вженуться за підвищенням зарплати і пенсiї. «Це полiтика тимчасових керiвникiв, якi знають, що їм у владi залишилось небагато, i хочуть витягти з економiки якомога бiльше на користь певних компанiй чи державних монополiй. Нам потрiбна стабiльна цiнова система. Iнакше будемо поринати в дедалi бiльшу кризу», – застерігає економіст.

У свою чергу експерт Фонду суспiльної безпеки Юрiй Гаврилечко зазначає: щоб говорити про ринкову чи неринкову вартiсть, потрібно мати вiльний ринок електроенергiї. Хто у нас може обрати собі того чи iншого постачальника? Якщо немає ринку, то говорити про ринковi цiни – безглуздя.

А в Європі тарифи ЖКГ дешевшають. У Франції, приміром, падіння цін на нафту призвело до зниження вартості газу для споживачів на 24 відсотки. В Україні цього не сталося, хоча наша держава купує той же газ. Парадоксально: у нас тарифи ростуть навіть тоді, коли світові ціни падають.

Економіст Олександр Охріменко з цього приводу сумно пожартував: «В Україні тарифи – як у Європі, а зарплати – як в Африці. У Кабміні вважають, що люди десь знайдуть мішок з грошима і понесуть в касу. Але грошей у людей немає. Вони перераховують за комуналку, скільки можуть».

Тим часом, борги населення перед постачальниками зростають: на кінець грудня сягнули уже 23,4 мільярда гривень.

Влада радить оформляти субсидії. Однак, механізм субсидій заводить Україну в глухий кут. А неплатежі можуть спричинити повну дезорганізацію роботи компаній – постачальників компослуг. Зрештою, куди йдуть субсидійні кошти? У кишені монополістів-олігархів і чиновників.

Як повідомляє видання «Фінанси.ua», експерти й надалі роблять невтішні прогнози: цифри у платіжках зростатимуть. Наприклад, ціна газу для підприємств, які подають гарячу воду в будинки, не змінювалася з липня. Очевидно, її підвищать.

Щодо вартості газу, то, за словами економіста Андрія Блінова, Україна взяла зобов’язання перед МВФ переглядати ціну «голубого палива» для населення і «Нафтогазу». Зараз платимо 6879 гривень за тисячу кубів. Перегляд може означати підвищення до 7500-8000 гривень. Газ для споживачів може подорожчати на 10-15 відсотків.

Подальше зростання тарифiв може бути лише в обмiн на модернiзацiю енергосектору, наголошує Володимир Лановий. Інвестицiйнi плани повиннi бути прозорi. Люди мають розумiти, на що витрачають їхнi кошти. В іншому випадку пiдвищення тарифiв – це фiнансування корупцiї.

Зростають не тільки тарифи, а й невдоволення українців владою. Політики й чиновники, зазвичай, свої гріхи списують на війну. Але не війна гальмує економічний розвиток держави, а тотальна корупція – на усіх рівнях. І злодійство. Підрахували: за останні десять років з України вивели в офшори 116 мільярдів доларів.

Апетити українських багатіїв і чиновників – непомірні. Як і тирифи на комуналку та цінники в магазинах. Різниця лише в тому, що перші – насолоджуються життям, а ми – ледве виживаємо…

Автор

Ольга Чорна

журналіст, блогер, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *