Писанки на страусиних яйцях, ляльки-мотанки та барвисті витинанки: у тернопільському музеї вже 30 років організовують справжеє Великоднє свято (ФОТО)

Писанки на страусиних яйцях, ляльки-мотанки та барвисті витинанки: у тернопільському музеї вже 30 років організовують справжеє Великоднє свято (ФОТО)

Більше сотні найрізноманітніших писанок із орнаментами, характерними для різних регіонів України, а також дряпанки, травлянки і нитянки можна побачити у Тернопільському обласному художньому музеї. Цікаво, що великодні орнаменти зображені на курячих, гусячих, страусиних і перепелиних яйцях. Також в експозиції є ікони та картини на Великодню тематику, 200 вітальних листівок України, Польщі, Канади, США та інших країн.

  • Цьогорічна Великодня виставка ювілейна, – розповідає директор музею Ігор Дуда. – Вже тридцять років напередодні Великодня ми організовуємо це мистецьке дійство. До початку пандемії коронавірусу також проводили майстер-класи з писанкарства, які збирали дуже багато тернополян і гостей із різних куточків області. Цього року, як і минулого, ми не робили святкового відкриття. В експозиції виставки – традиційні регіональні писанки майстрів з Тернополя Лесі та Юрія Цікала, які вони подарували музею. Також є писанки інших майстрів – Стефанії Семців з Теребовлі, Лесі Токарської з-під Києва, Наталі Савенко з Копичинців.  Крім традиційної воскової техніки представлені дряпанки, мальованки, нитянки, писанки із бісеру. Цьогорічна виставка цікава тим, що доповнена яскравими витинанками з колекції «Барви Тернопілля» народної майстрині Галини Дудар та ляльками-мотанками народної майстрині Алли Шушкевич. Майстрині є учасницями багатьох виставок як в Україні, так і за її межами.

Кольорові, яскраві, з геометричними та рослинними орнаментами витинанки Галини Дудар чудово доповнюють Великодню експозицію. Майстриня зізнається, на їх створення її надихнула мальовнича природа та борщівська вишивка.

  • Тут представлені 27 моїх витинанок, – розповідає Галина Дудар. – Надихнули на створення колекції «Барви Тернопілля»  вишиванки української дослідниці Мирослави Шандро. Вони мені нагадали нашу борщівську вишивку. Мене привабило поєднання чорного кольору і яскравих барв. Зазвичай, на створення одної роботи витрачаю один день.

Це своєрідне малювання з допомогою паперу та ножиців. У виготовленні витинанки дуже важливо гармонійно підібрати кольори – це займає найбільше часу в створенні композиції.

Пані Галина розповідає, карантинні обмеження, які понад рік тривають у всьому світі, надихнули майстриню на творчість. Вона почала малювати, створювала багато витинанок. Жінка радить людям відволікатися від переживань і поганих думок творчістю. На власному досвіді переконалася, це чудово працює. 

Поряд з витинанками розквітли барвисті ляльки-мотанки. Алла Шушкевич презентувала понад два десятки оригінальних творінь, зокрема колекції «Гаївки», «Лялька-Писанка», «Зустріч весни». Майстриня займається створенням ляльок вже понад 10 років. Зізнається, все почалося з того, що у школі, де вона працює, запровадили варіативний курс «Народна лялька». Тоді, аби навчати дітей, вирішила сама опанувати це мистецтво. Так і з’явилося захоплення, яке стало вагомою частиною життя. Кожна виставка Алли Шушкевич продумана до найменшої деталі. Вона особливо ретельно підбирає тканину для одягу, візерунок вишивки, нитки для традиційного намотування на голові.

  • Особливо мені до душі лялечки-писанки, – розповідає Алла Шушкевич, – Вони такі яскраві, святкові й тішать око. Чудовий дарунок до Великодня. Я переконана, у кожної людини повинна бути справа, яка робить її щасливою, приносить радість. Лялькарство – це те, що надихає мене, приносить позитивні емоції, вчить бачити прекрасне і змінювати світ довкола себе.

Виставка триватиме до 14 травня, тому всі охочі можуть завітати у музей і на власні очі побачити неймовірні мистецькі твори на Великодню тематику. Музей працює з 9:30 до 17:00 у всі дні, окрім суботи.

Юля ТОМЧИШИН, фото Ірини Дворницької.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *