Реформа з децентралізації в Україні має бути продовжена і завершена, – В’ячеслав Негода

Реформа з децентралізації в Україні має бути продовжена і завершена, – В’ячеслав Негода

У Києві відбулись навчання в «Школі ефективних медіа», які  організував Український кризовий медіа-центр у рамках Програми USAID DOBRE. У другій хвилі брали участь 23 журналісти регіональних та всеукраїнських ЗМІ із 8 областей.    

Цікавою у перший день навчання була зустріч з колишнім міським головою Тернополя В’ячеславом Негодою. Основна тема тренінгу – про перспективи завершення децентралізації та зміни до Конституції. 

Нагадаємо, В’ячеслав Негода є одним з авторів та ідейним натхненником децентралізації в Україні. Протягом дев’яти років він реалізовував завдання реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади на посаді заступника Міністра  розвитку громад та територій. З березня 2023-го очолює Офіс Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України, метою якого є організація діяльності з питань, що стосуються продовження реформ у сферах розбудови ефективної системи місцевих органів влади, упорядкування і розмежування повноважень місцевого самоврядування і органів виконавчої влади на засадах децентралізації.

«Конгрес – це не орган влади, але вся влада – у ньому, – так охарактеризував В’ячеслав Негода структуру, в якій працює. – Це великий майданчик, на якому є можливість створити умови для комунікацій між місцевими та центральними органами влади для вирішення актуальних проблем. Що важливо, Конгрес дає змогу виробити більшу взаємну довіру між органами влади і стимулює їх бути чесними та відкритими».

В Україні реформа з децентралізації має бути продовжена і завершена, – наголосив В’яеслав Негода. Про це говорять очільники влади, це розуміють і підтримують наші закордонні партнери. 

Також результати реформи місцевого самоврядування та децентралізації влади повинні бути закріплені в Конституції України, зокрема: 

 визначити нову систему адміністративно-територіального устрою України;

гарантувати матеріальну та фінансову основу місцевого самоврядування;

визначитися із системою влади на регіональному на субрегіональному рівнях;

запровадити інститут префектів та переформатувати місцеві державні адміністрації в органи префектурного типу; 

закріпити адміністративний нагляд за законністю рішень.

В’ячеслав Негода зазначив, що законопроєкт про зміни до Конституції може бути внесений не раніше як після припинення воєнного стану, а далі потрібно привести чинне законодавство у відповідність до оновленого Основного закону України. 

Щодо дострокових виборів, то пан Негода зазначив, що нині немає підстав про це говорити. Адже для цього потрібно також внести зміни до Конституції, а це можливо зробити після припинення воєнного стану. «Нам краще розраховувати на швидку перемогу. Вибори, зокрема й місцеві, заплановані на 2025 рік», – зауважив В’ячеслав Негода, керівник Офісу Конгресу місцевих та регіональних влад при Президентові України.

Потрібно також ще вирішувати питання, чи всі після війни збережуть своє виборче право. Нині мільйони українців розкидані по світу, втратили домівки, документи. Декому потрібно відновити громадянство. Варто вирішити питання, як голосуватимуть ті, хто виїхав з України, а частина з них, як вказують результати опитування, не планує повертатись додому, хоча залишається громадянами України та має право голосувати. Гостро стоїть і питання щодо колаборантів, які перейшли на бік держави-агресора, але колаборантами ще не визнані судами – ці всі питання потрібно вирішувати ще до проведення виборів усіх рівнів, – озвучив у своїх тезах  В’ячеслав Негода під час зустрічі з журналістами «Школи ефективних медіа», яку організував Український кризовий медіа-центр у рамках Програми USAID DOBRE.

Зіна КУШНІРУК. 

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *