Роман Ляхович — єдиний кандидат на відкликання. Його виключили з “Народного контролю” через історію з хабарництвом. У “Народного контролю” 100% рівень партійної безвідповідальності. “Свобода” у негласній коаліції з БПП. В опозиції до влади “Громадянська позиція” та “Самопоміч”. Представник “Самопомочі” Андрій Шкула найбільш опозиційний депутат.
За законом, якщо депутат пропустив понад 50% засідань протягом року, його можна позбавити мандату (ст. 37, ЗУ “Про статус депутатів місцевих рад”). У Тернопільській міській раді є лише один депутат, якого можна було б відкликати за прогули у 2016 році.
Для порівняння, під час моніторингу 5 років попередньої каденції 21% депутатів були кандидатами на відкликання. Але склад ради оновився на 80% і лише восьмеро обранців громади раніше мали депутатські мандати.
У міській раді половина депутатів потрапили до лав прогульників. Це ті депутати, які пропустили від 25 до 50% засідань сесій. Єдиний кандидат на відкликання — Роман Ляхович.
Він пропустив майже всі сесійні засідання. Нагадаємо, що 21 квітня на сесії ради його виключили з складу фракції “Народний контроль” та партії, адже Ляховича 1 лютого затримали на хабарі.
Він прокоментував ситуацію: “Основною причиною моєї відсутності в сесійній залі був стан мого здоров’я. Від лютого місяця до початку вересня в середньому майже весь час пробув на лікарняному ліжку. Маю серйозну патологію, після великого оперативного втручання на спинному мозку. На сьогоднішній день медична комісія змушена була мені присвоїти 3 категорію інвалідності по загальному захворюванню довічно. Це дійсно стало причиною того, що я не був в сесійній залі. Зараз мій стан покращився і надіюсь, що найближчим часом я повернусь в сесійну залу.”
“Ну і повинен сказати, те, що незважаючи на те, що я не знаходився в сесійній залі, дуже багато людей до мене зверталось по медичних питаннях, вони мають широкий спектр, починаючи від госпіталізації, консультацій, закінчуючи матеріальною допомогою. Я ініціюю спілкування з депутатами, переконую, щоб з тієї квоти фінансів, якими ми наділені щороку, виділити кошти на лікування того чи іншого. Звичайно, це не є повне вирішення проблем, але ці питання мене болять, оскільки я є медик. Я зараз сконцентрований на викладацькій діяльності, це моє, але повторюсь, що найближчим часом планую повернусь в сесійну залу і далі працювати в статусі депутата міської ради і члена вже не медичної комісії, а гуманітарної, де вирішуються, разом із освітніми питаннями, медичні і соціальні” – додає Ляхович.
Попри те, що більшість депутатів пропускають частіше засідання комісій, ніж сесій, Ляхович став кандидатом на відкликання лише через пропуски сесій. Щодо засідання комісії, то тут склалася унікальна ситуація.
Депутат був головою комісії з питань соціальної політики, охорони здоров’я, сім’ї, материнства, дитинства. У 2016 році відбулося лише одне засідання комісії. Через відсутність депутата Ляховича, фактично через відсутність голови комісія була недієздатною, адже у складі, окрім Ляховича, була лише одна депутатка – Вікторія Шараськіна. І тільки у 2017 р. рада об’єднала дану комісію з освітньою і створили комісію з гуманітарних питань.
Володимир Бліхар, лідер фракції “Народний контроль” прокоментував ситуацію з комісією:
Романа Ляховича, у випадку його відкликання, замінить в раді Галина Крамар, доцент Тернопільського національного технічного університету, яка є наступною у партійному рейтингу.
Лідер фракції “Народний контроль” Володимир Бліхар вважає, що відкликати депутата не можна:
Нагадаємо, що Тернопільська міська рада стала однією з небагатьох, яка вже застосувала норму відкликання депутатів на практиці. 10 лютого 2015 року, після відповідного звернення до ТВК, через прогули кількох депутатів, висуванців від “Партії регіонів” позбавили мандату. Тепер ця процедура значно ускладнена, але є доволі чіткою.
Хто пропускає засідання ради?
За 2016 рік було скликано 10 сесій ради, з них дві позачергових сесії вважались не повноважними, адже не було кворуму. Четверту, позачергову сесію, де мали розглянути єдине питання — про висловлення недовіри і усунення від займаної посади головного архітектора Тернополя Василя Бесаги мер скликав за добу та призначив на Святвечір. На восьмій, позачерговій сесії, яка зрештою не відбулася, в порядку денному теж було лише одне питання про виділення земельної ділянки приватному підприємству.
Лідер фракції “Народний контроль” Володимир Бліхар пропустив 4 засідання сесій. Він коментує:
“Свободівці” Галина Гевко, Роман Навроцький, Марія Баб’юк, депутати з БПП Юрій Смакоуз та Ліна Прокопів, члени фракції “Народний контроль” Петро Болєщук та Вікторія Шараськіна, а також Оксана Яциковська із “Радикальної партії” потрапили до лав прогульників, адже пропустили 3 позачергових сесії, дві з яких не відбулися через відсутність кворуму.
Варто зауважити, що у “Народного контролю” найвищий рівень партійної безвідповідальності в міській раді.
В опозиції “Громадянська позиція” і “Самопоміч”
Громадський рух ЧЕСНО проаналізував поіменні голосування кожного депутата протягом 2016 року. За рік відбулось 2373 голосування. Якщо припустити, що одна сесія триває приблизно 6 годин, то на одне голосування депутати в середньому витрачають менше 2 хвилин. Це один з найнижчих показників з-поміж тих рад, які вже відмоніторив Громадський рух ЧЕСНО.
Це може свідчити про те, що в раді є коаліція, яка більшістю голосів може затверджувати рішення.
Громадський рух ЧЕСНО звів результати поіменного голосування в міськраді. У найбільш жорсткій опозиції до влади є фракція “Громадянська позиція”, слідом іде “Самопоміч”. До уваги бралися голосування “проти” та “утримався” кожного члена фракції.
Найбільш опозиційним депутатом міської ради за голосуванням є депутат від “Самопомочі” Андрій Шкула: він голосує проти або утримується в 25% голосувань. Наступним в рейтингу опозиційності з 22% є депутат від “Громадянської позиції” Андрій Ткаченко.
Попри те, що фракції “Громадянська позиція” та “Самопоміч” мають доволі високий рівень опозиційності, ці політичні партії не можуть мати визначальний вплив на голосування в Тернопільській міськраді, адже фракція “Громадянська позиція” налічує лише 4 з 42 депутатів, а “Самопоміч” — 7. Зауважимо, що опозиційність прослідковувалась ще з першої сесії ради, коли саме “Громадянська позиція” та “Самопоміч” на першій сесії ради виступили проти запропонованого міським головою виконкому. Помітно це і дотепер, зокрема у голосуванні за зміни до Генплану.
Третьою за опозиційністю є фракція “Народний контроль”. Партійці голосують проти в середньому за 7% питань. Найбільш опозиційною тут є депутатка Вікторія Шараськіна. Ця фракція налічує лише 4 депутати.
“Батьківщина” не підтримує в середньому 6% рішень. При чому між голосуванням однопартійців є суттєва різниця. Найопозиційніша депутатка “Батьківщини” Наталія Шоломейчук не підтримує 15% рішень. А її соратник Володимир Гринда голосує опозиційно у 0,8% випадків, щоправда він не бере участі у 46% голосувань і таким чином не може проявляти свою позицію активно. Зазначимо, що депутати від “Батьківщини” в середньому не голосують у 40% випадках, що є найвищим показником в раді і в їхніх лавах 75 % прогульників.
“Свобода” та БПП “Солідарність” голосують здебільшого “за”. Серед “свободівців” найбільш опозиційний депутат Ігор Турський, який за час минулої каденції був секретарем ради. Таким чином між “Свободою” та БПП існує негласна коаліція. Це прослідковувалося з самого початку, коли рада, яку очолив “свободівець”, обрала секретарем представника БПП Віктора Шумада. Але тут варто зауважити, що Шумада має доволі високий рівень опозиційності — голосує проти або утримується у понад 13% питань. Це при тому, що опозиційність депутатів від фракції БПП становить всього 1%. Але оскільки Шумада як секретар не є членом фракції то під час підрахунку опозиційності його високий показник показник не враховувався.
Хто прогулює комісії?
Окрім депутатів, які за кількістю своїх прогулів ризикують залишитись без мандата, є низка таких, які пропустили від 25 до 50% засідань комісій або сесійних засідань ради. Загалом, 9 депутатів міської ради є прогульниками, відповідно, якщо вони не працюють на сесіях та комісіях — вони не виконують свою представницьку функцію.
Як показує статистика, найгірше депутати відвідують саме засідання комісій.
У профільних комісіях вони мають вивчати та ретельно готувати питання до розгляду на сесіях. Саме тому, згідно з законом, депутати повинні відвідувати належним чином і засідання сесій, і засідання комісій.
Першим у рейтингу прогульників є Володимир Бліхар — голова фракції “Народний контроль”. Якби депутат пропустив ще хоча б одне засідання, він став би кандидатом на відкликання. У нього рівно 50% прогулів засідань земельної комісії.
Ще троє депутатів теж не завжди беруть участь у роботі земельної комісії, серед них – “радикал” Тарас Серетний та депутати із “Батьківщини” — Андрій Артимович та Володимир Гринда.
Зауважимо, що за законом роботодавець зобов’язаний відпускати депутатів місцевих рад на час проведення сесій та комісій. І робота не є поважною причиною.
Цікаво, що знову прогульником комісії з питань ЖКГ став Петро Ландяк, лідер фракції “Громадянська позиція”, який за час минулої каденції пропустив більше ніж 50% засідань бюджетної комісій та коментував Громадському руху ЧЕСНО, що кількість прогулів була, на його думку, тоді завищена секретаріатом міськради за вказівкою мера і була відповіддю на його активну депутатську діяльність.
Член фракції БПП “Солідарність” Тарас Білан теж пропускав засідання комісії з питань ЖКГ. До списку прогульників потрапляють Юрій Штопко з “Самопомочі” та Наталія Шоломейчук з “Батьківщини”, які пропустили 10 з 24 засідань комісії з питань містобудування. 15 з 52 засідань бюджетної комісії пропустив “свободівець” Михайло Сиротюк. Саме ця комісія за рік засідала найбільше у 2016 р. Нагадаємо, Громадський рух ЧЕСНО проаналізував рік роботи мера Тернополя та відвідуваність депутатів обласної ради. Найближчим часом ЧЕСНО проаналізує декларації депутатів міськради за 2016 рік. Рік роботи міськради — спецпроект Громадського руху ЧЕСНО з моніторингу роботи місцевих рад. Спецпроект — частина “Політичної пам’яті” ЧЕСНО — онлайн-хабу для українських виборців з інформацією про партії та політиків, які йшли на вибори до Верховної та місцевих рад України.
Друге, на комісії дублюються питання з земельною комісією, в земельній комісії є голова від Самопомочі і, якщо я, щось пропускаю то уточняю в нього, або в колег по містобудівній комісії. Комісія несе рекомендаційний характер, всі рішення приймаються на сесії депутатами.”Авторка: Юлія Ковальчук, координаторка Громадського руху ЧЕСНО на Тенопільщині