Різана картопля дає кращий врожай

Різана картопля дає кращий врожай

Розрізання насіннєвої картоплі сприяє частковому оздоровленню бульб від вірусної інфекції завдяки активації захисних сил самої бульби, яка починає інтенсивно виділяти речовини для загоювання рани та боротьби з інфекцією, що може потрапити через рану.

Заодно частково знищуються віруси. Також різання насіння сприяє кращому розвитку одного чи трьох стебел на часточці картоплини, бо, коли саджають цілою бульбою, в кущі виростає до 10 стебел і створюється конкуренція (виростають дрібні бульби, які й уражуються фітофторою). По-третє, це елементарна економія посадкового матеріалу. По-четверте, проростають усі вічка на бульбі, навіть «сплячі».

На насіння відбираємо великі бульби, на думку багатьох городників, у них менше вірусів і вони не вироджені. Крім того, вічка у великих бульб сильніші, ніж у середніх та малих, і при однаковій вазі різаної частки й цілої бульби більший, а головне – якісніший урожай отримаємо з різаної картоплі. До того ж у такому кущі формуються великі бульби за рахунок невеликої кількості стебел.

Різання поряд з іншими агрозаходами набагато подовжує продуктивність сорту. Слід дотримуватися певних правил, а саме:

  • різати потрібно партію бульб, у якій незначний процент виродженого та пошкодженого бактеріальними хворобами матеріалу, з добре розвинутими паростками;
  • під час різання пильнуйте зріз: він має бути чистим, без плям, іржавості;
  • під час різання потрібна добра дезінфекція ножів. Для цього беруть до п’яти ножів і ставлять їх у півлітрову банку води, де розвели 1 г марганцівки. З другого боку теж ставлять банку. Під час різання один ніж – одна картоплина, той, яким різали, ставлять у другу банку, і так, поки всі вони не перейдуть до іншої банки. Потім усе спочатку. Порізані частки потрібно класти у посуд із просіяним попелом і сухим цементом у пропорції 1:3-5 та обпудрювати зрізи;
  • різані бульби розкладають в один шар на застелений папером ящик. Через день зрізи підсохнуть і почне утворюватися кірка. Бульби ріжуть довільно, якщо один раз – то поздовж. Головне, щоб вага частки була не меншою 25-30 г. Висаджуючи у піщаний ґрунт, вагу різаної частки збільшують. Якщо ріжете цінний дефіцитний сорт, то можна різати по одному вічку, а за насадженням ретельніше доглядати. При цьому коефіцієнт розмноження може сягати 1:70-100 залежно від сорту та кількості вічок на бульбі.

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *