“Рятувати життя просто – ти можеш поділитися частинкою себе”: тернополяни популяризують донорство крові.

“Рятувати життя просто – ти можеш поділитися частинкою себе”: тернополяни популяризують донорство крові.


Тернополяни об’єдналися в громадську організацію, яка популяризує донорство крові. Її учасники самі здають власну кров і заохочують інших. Адже потреба в цьому на Тернопільщині надзвичайно велика.

Ти знаєш, а я донор крові.
Дарую життя, не можу інакше.
Не знаю в обличчя врятованих мною,
Та серце від любові до них стає м’якше.
Говориш, що боляче й страшно?
Дай руку свою і я поведу.
Боляче – згасати завчасно,
А я кров’ю своєю біду відведу…
Анастасія Шаповал.
Вірш молодої дівчини дуже влучно говорить про зміст поняття «донор» – допомогти одужати, врятувати життя. Зазвичай потреба у крові виникає у тих, хто потрапляє до реанімації, саме тоді родичам повідомляють, що потрібно здати кров і скільки. Це може бути і власна кров, і тих людей, які хочуть допомогти постраждалим. Окрім того, є ряд захворювань, які потребують переливань крові та її компонентів протягом тривалого часу. Завдяки тому, що на станціях переливання крові існує банк крові та її компонентів (еритроцитів, плазми, тромбоцитів), запаси у лікарів є. Такі «банки крові» наповнюють саме донори. Процес поповнення має бути постійним, адже кров та її компоненти мають свої обмеження під час збереження. Щоби популяризувати таку шляхетну діяльність, яка рятує життя, молоді тернополяни створили громадську організацію «Я Донор».


Спершу допомагали військовим

  • У 2018 році бабця моєї знайомої потрапила у лікарню, і їй було необхідно влити велику кількість крові, – розповідає голова організації Роман Ничвидюк. – Я відгукнувся і вперше став донором крові. Саме тоді побачив, наскільки великою є потреба у таких донорах для жителів Тернопільської області. Захотів спробувати власними силами допомогти та долучився до Всеукраїнського проєкту «Одна Кров». Основною метою проєкту була підтримка поранених бійців, які воюють на Сході країни. Я почав шукати донорів і направляти їх в першу чергу для військових, які потребували вливання крові, а також в дитячі онкогематологічні відділення міста та області, і вже тоді до мене почали звертатись люди, яким була необхідна донорська кров. Згодом мені почали допомагати друзі, яких я залучив стати донорами, і ми разом впродовж двох років займались волонтерством.

Здавав кров уже 12 разів

У лютому 2021 року зробили ребрендинг організації з «Одна Кров. Тернопіль» на «Я Донор». Зараз вона складається в основі з трьох осіб – це Роман Ничвидюк, Олександр Хома та Ольга Ценайко, а загалом команда, яка допомагає та підтримує, в чотири рази більша. Основна мета громадської організації – це популяризація донорства крові та здорового способу життя серед тернополян та жителів Тернопільщини.

  • Перші мої донації були у віці 20 років на прохання друзів, адже була необхідність у донорській кров, – каже співзасновник ГО «Я Донор» Олександр Хома. – А вже свідомо та регулярно почав здавати кров з 2019 року, коли познайомився з Романом. Відтоді почав допомагати у розвитку донорства крові. Особисто я вже 12 разів здав кров і не зупиняюсь, головне, щоб здоров’я дозволяло. Адже рятувати життя дуже просто. Ти можеш поділитися частинкою себе.

Є велика потреба в донорах

За час діяльності ГО «Я Донор» вдалось залучити в ряди донорів більше 150 людей.

-У Тернополі й області є велика потреба у донорській крові, але не було організації, яка б займалась популяризацією донорства, – розказує Роман Ничвидюк. – Центр переливання крові цим не займається, кажуть, що це не їхня робота, тому ми робимо, що можемо. Ідей багато, будемо потрохи їх втілювати. Для цього створили сторінку ГО «Я Донор» у соціальних мережах, де публікуємо актуальні дописи про цю тему, відповідаємо на питання».
Зусиллями ГО «Я Донор» було проведено ряд акцій: “Крапля крові рятує життя”, “Здай кров – врятуй життя”, «Спільна здача крові з нагоди Міжнародного дня донора». Активісти реалізували проєкт «Кров’ю поділися — словом збагатися» з встановлення полички з книжками «Буккросинг донорів» у Тернопільському обласному центрі служби крові (Тернопільській обласній станції переливання крові), щоб люди могли у час між донаціями взяти книгу додому та прочитати її, а коли знову здаватимуть кров, повернути і натомість взяти нову. За сприяння партнерів та меценатів ГО «Я Донор» передала Центру переливання крові 20 пар взуття для донорів, 10 ящиків чаю, 6 джгутів. Також організація працює над підвищенням вартості талону на харчування, який отримує донор після здачі крові, з 60 до 80, а згодом – до 100 гривень. За сприяння Михайла Тимошика у Тернополі вже вдруге встановлено сітілайти про донорський рух.
Кому потрібна донорська кров
Недоношеним немовлятам, людям, хворим на лейкемію, на рак, постраждалим з політравмами, з тяжкими травмами, пацієнтам, що потребують хірургічної допомоги, що хворіють на анемію,  з післяпологовою кровотечею, військовим.

-Донором може стати повнолітня людина вагою понад 50 кілограмів з документом, що посвідчує особу. Лікарі радять до здачі крові не вживати алкоголь 2 доби, не вживати лікарські засоби 3 доби, не палити протягом 2 годин до процедури та 2 годин після неї, не вживати жирну їжу, в тому числі молочні продукти за добу до донації. Перед здачею крові рекомендують легко поснідати, випити до півлітра води або чаю.

Не здавайте кров, якщо відчуваєте нездужання (головний біль, озноб, запаморочення, слабкість) або нещодавно хворіли на інфекційні захворювання.

Лікарі пояснюють, чому донорство крові корисне: у донорів менший ризик інфарктів та інсультів, завдяки нижчому рівню холестерину у крові, менші ризики захворіти на рак легенів, прямої кишки, шлунку та гортані, зменшуться ризик гемохроматозу (захворювання печінки).

За один раз в донорів забирають 450 мілілітрів крові. В окремі пробірки відбирають кров для аналізів на ВІЛ-СНІД, Гепатити В і С, сифіліс та біохімічний аналіз крові.
Олена МУДРА.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *