Лемківська говірка, пісні, різноманітні розваги та колоритний одяг – на Ватряному полі поблизу міста Монастириська вже вкотре традиційно запалили лемківську ватру. Протягом вихідних тут проходив сімнадцятий Всеукраїнський фестиваль «Дзвони Лемківщини».
Передати культурну спадщину цієї етнічної групи наступним поколінням – такою є основна мета заходу, кажуть організатори. Цього року на дводенні гуляння приїхали лемки з різних куточків України і з-за кордону. За словами голови обласної організації Всеукраїнського товариства «Лемківщина» Олександра Венгриновича, завітали вони з багатьох країн – Німеччини, Польщі, Словаччини, Італії, Греції, Португалії.
На фестивальній території діяли майстер-класи народних майстрів, тривали спортивні змагання, де кожен охочий міг спробувати свої сили у старовинних і сучасних спортивних іграх. Розважали учасників фестивалю майже 90 колективів.
Вже традиційно, як на святі, гостей зустрічали господар і господиня. Адже на фестиваль приїжджають цілими родинами, від маленького до найстаршого.
– Самобутня лемківська культура була, є і буде, – зауважив голова облдержадміністрації Степан Барна. – Тернопілля – це колиска лемківської культури, саме тому у нас відбувається цей фестиваль. Найбільше українців, майже 160 тисяч, у 1944-1946 роках було переселено з Лемківщини, Холмщини, Надсяння на територію нашого краю. Але навіть у найважчі часи вони вірили, що відродять свою культуру і свою самобутність. Всеукраїнський фестиваль лемківської культури «Дзвони Лемківщини», який щороку збирає десятки тисяч гостей, вкотре довів це. Лемківські традиції – невід`ємна складова багатогранної культури української нації. Тому наш обов`язок – плекати і примножувати ці надбання.
Очільник краю передав учасникам і гостям фестивалю вітання від Президента України Петра Порошенка. За словами Степана Барни, у музеї під відкритим небом «Лемківське село» на Ватряному полі заходи, які мають на меті популяризувати лемківську культуру, обов’язково повинні проводитися впродовж цілого року.
Фестиваль був насичений не лише концертною програмою. У містечку народних промислів майстри представляли особливості лемківської культури. А ще була нагода скуштувати смачні лемківські страви.