За межами території України повноваження щодо посвідчення заповітів покладено консульських посадових осіб (далі за текстом – консул), які працюють у дипломатичних представництвах та консульських установах України. Порядок посвідчення заповітом консулом регулюється Положенням про порядок учинення нотаріальних дій в дипломатичних представництвах та консульських установах.
Консул посвідчує заповіт у приміщенні дипломатичного представництва та консульської установи. В окремих випадках, коли фізична особа не може з’явитися у зазначене приміщення, а також коли того вимагають особливості вчинюваних нотаріальних дій, нотаріальні дії можуть бути вчинені поза вказаними приміщеннями, але в межах території діяльності дипломатичного представництва або консульської установи, у межах консульського округу.
Якщо нотаріальна дія вчиняється поза приміщенням дипломатичного представництва чи консульської установи України, у посвідчу вальному написі та в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій записується місце вчинення нотаріальної дії (вдома, у лікарні тощо) із зазначенням адреси, а також часу вчинення нотаріальної дії та причин, з яких нотаріальна дія була вчинена поза вказаними приміщеннями.
Консул може на прохання заповідача записати заповіт з його слів власноручно або за допомогою загальноприйнятних технічних засобів. У цьому разі заповіт має бути вголос прочитаний заповідачем, про що останній зазначає перед своїм підписом.
Усі нотаріальні дії, учинені консулами, реєструються в реєстрах для реєстрації нотаріальних дій. Причому, нотаріальна дія вважається вчиненою з моменту реєстрації її в реєстрі для реєстрації нотаріальних дій.
Посвідчені консулом заповіти зберігаються у справах консула до їх передачі через Міністерство закордонних справ України до Київського міського державного нотаріального архіву у встановленому порядку.