29 березня 2016 Верховна Рада ухвалила Закон №3203 «Про внесення змін до статті 40 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» щодо порядку визначення заробітку для обчислення пенсії». Відразу ж після його прийняття українським парламентом, підписання Президентом і аж до вступу у дію з 15 квітня чимало ЗМІ поширили інформацію про те, що цей документ надає право 55-літнім жінкам при наявності 30 років стажу дочасно виходити на пенсію.
Чи справді це так, а також про інші новації у сфері пенсійного забезпечення розмовляємо з начальником Тернопільського об’єднаного управління Пенсійного фонду України області Тетяною Григорівною ГЛУХ.
Передусім вона зазначила, що Закон №3203 передбачає внесення змін виключно щодо періоду заробітку, за який можна враховувати заробітну плату для обчислення пенсії. Так, за бажанням пенсіонера, для обчислення пенсії можна враховувати заробітну плату за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд незалежно від перерв по 30 червня 2000 року та за весь період страхового стажу, починаючи з 1 липня 2000 року. Саме така норма діяла до 1 січня 2016 року.
Довідку про заробітну плату, яку особа надаватиме до Пенсійного фонду, за період страхового стажу по 30 червня 2000 року обов’язково має бути підтверджено первинними документами, на підставі яких її видали.
– А де взяти довідку про заробітну плату, якщо підприємство, організація, чи установа ліквідовані?
– Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то необхідні довідки видаються правонаступниками цих підприємств, установ чи організацій або державними архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Визначення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об’єднань не вважаються документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 05.07.2006 р. за №919 «Про затвердження Порядку визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у разі втрати документів про її нарахування та виплату» запроваджено механізм визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у разі втрати первинних документів про нарахування та виплату підприємствами, установами, організаціями заробітної плати (доходу) за основним місцем роботи застрахованої особи за період стажу до 1 липня 2000 року у зв’язку зі стихійним лихом, аваріями, катастрофами або з інших незалежних від застрахованої особи обставин.
Зазначеним порядком передбачено, що довідки про заробітну плату (дохід) у визначених випадках надаються підприємством, установою, організацією, де працює (працювала) особа, або їх правонаступником, а в разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівних установ не передано, довідки надаються місцевими органами праці та соціального захисту населення, в окремих випадках – Міністерством праці.
Визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у разі коли підприємство, установу, організацію ліквідовано, а документи до органу вищого рівня або архівним установам не передано, здійснюються виходячи з тарифної ставки (посадового окладу) за відповідною або аналогічною професією (посадою) у відповідній галузі (системі) за календарний рік, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію, або виходячи з мінімально гарантованої зазначеної тарифної ставки (посадового окладу), передбаченої галузевою угодою. При цьому коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи визначається виходячи з розміру середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за місяць за який розраховується заробітна плата, календарного року, що передує року, з якого призначено (перераховано) пенсію.
– Чи перерахують пенсії тим пенсіонерам, яким їх було призначено з 1 січня по 15 квітня 2016 року?
– Особи, яким пенсію призначено з 01.01.2016 до дати набуття чинності Закону №3203, матимуть право на проведення перерахунку пенсії за зверненнями із відповідними довідками – зі строків, визначених статтею 45 ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
– Чи передбачено Законом № 3203 право виходу на пенсію жінок у віці 55 років, при наявному у них стажі 30 років?
– Право дострокового виходу на пенсію за віком жінок, яким виповнилося 55 років за наявності страхового стажу не менше 30 років та за умови звільнення з роботи до 1 січня 2015 року, було передбачено пунктом 7-2 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Отже, з 1 січня 2015 року дострокові пенсії не призначаються. Закон №3203 не передбачає внесення змін до пункту 7-2 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», а тому право жінок на достроковий вихід на пенсію не поновлено.
– Як у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму з 1 травня було проведено перерахунок пенсій?
– З 01.05.2016 року Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» збільшено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 1074,00 грн. до 1130,00 грн.
У зв’язку з чим, з 1 травня поточного року проведено перерахунки мінімальних пенсій, доплат, підвищень та надбавок, що залежать від зазначеного прожиткового мінімуму. Не переглядалися розміри пенсій осіб, які не мають вказаного вище страхового стажу або належать до категорії «працюючих» осіб.
За проведення такого перерахунку пенсіонерам не потрібно звертатися до органів Пенсійного фонду України, оскільки, такий перерахунок проведено автоматично.