У жовтні варто заготовити корінь живокосту, який ще в античні часи застосовували для лікування переломів кісток та загоєння ран.
Ця багаторічна трав’яниста рослина заввишки 50-100 см, з гіллястим шорстким стеблом, полюбляє вологі місця, луки, береги річок. Викопавши корінь, його слід обчистити від землі та нарізати шматками по 15-20 см. Помити, ушкоджені місця видалити, розрізати корінь вздовж. Після цього його можна законсервувати спиртом. Або ж – висушити під накриттям на протязі чи в сушарці за температури 30-40°С. За уповільненого сушіння сировина буріє та втрачає лікувальні властивості, а якщо все зробити правильно – придатна 3 роки.
Корінь живокосту містить алантоїн, котрий стимулює розвиток клітин і відновлення тканин, та дубильні речовини. Тож і нині народна медицина, не лише вітчизняна, а й болгарська, німецька, рекомендує його, коли потрібно прискорити загоєння. А назва рослини підтверджує, що найчастіше її використовують у разі хвороб кісток – при переломах, вивихах, остеопорозі, травмах суглобів з розтягненням або розривом зв’язок, виразці гомілки.
Зокрема, зовнішньо корінь можна прикладати у вигляді сирої чи вареної кашки до задавнених і свіжих ран, фурункулів, синців, розтягнень, наривів на грудях.
Готують і цілющу мазь. Для цього потовчений порошок сухого кореня чи свіжий корінь, перекручений на млинку для м’яса, порівну змішують із несолоним смальцем. Таку мазь також втирають у хворі місця, змащують місце перелому чи вивиху.
Є й інший спосіб застосування живокосту. Корінь ріжуть, варять на маленькому вогні, поки утвориться однорідна маса, охолоджують її. Одержану мазь прикладають до місця перелому й туго обв’язують.
Можна приготувати настій. 2 столові ложки подрібненого кореня заливають склянкою окропу. Дають настоятися в термосі 3-4 години, проціджують, відтискають і застосовувати у вигляді компресів.
При тріщинах шкіри рекомендують обмивання та компреси з відваром живокосту. Для цього в 0,5 літрі води кип’ятять столову ложку коріння і настоюють годину. При вугревій висипці 10 г дрібно розтертих коренів заливають склянкою окропу, проціджують і наносять на обличчя.
Для лікування тромбофлебітів беруть 50 г свіжого кореня живокосту, 100 г квітів кінського каштана, все це витоплюють у 300 г свинячого жиру, охолоджують при кімнатній температурі, перекладають у глиняний горщик і настоюють три доби в теплому місці. Потім знову нагрівають до 70 градусів (головне – не довести до кипіння!), проціджують, охолоджують і розкладають у скляні банки. В разі потреби змащують лляну тканину і обкладають уражені місця на ніч.
Корінь живокосту отруйний при прийомі всередину, тож офіційна медицина рекомендує використовувати його тільки для зовнішнього застосування. Крім того, зберігайте рослину в недоступному для дітей місці.