Поряд зі зростанням мінімальної зарплати до 3200 грн в Україні зросли і штрафні санкції за порушення трудового законодавства. Наприклад, за виплату зарплати »в конверті», а відповідно, несплату ЄСВ, роботодавець сьогодні заплатить 320 тис. грн. Ця цифра викликала неоднозначну реакцію. Багато експертів здивовані такою значною цифрою.
«Сегодня» вивчила Адміністративний кодекс і виявилося, що далеко не завжди покарання відповідають злочинам.
КОЖНОМУ СВОЄ. Штраф за несплату єдиного соцвнеску став не єдиною неприємною новиною для роботодавців в цьому місяці. Так, якщо підприємець відмовить у допуску чиновникам, які стежать за виконанням трудового законодавства, його покарають на 9600 грн. Але і ці суми далеко не межа. Наприклад, штраф за використання нерозмитненого авто може скласти 618 тис. грн – саме стільки заплатив торік житель Одеської області за те, що їздив на Volvo з Йорданії. Суд постановив, що водій зобов’язаний заплатити 300% від вартості розмитнення, сума якого залежить від об’єму двигуна, його типу, віку машини.
А адже в той же час залишаються в Україні і відверто нікчемні штрафи за серйозні правопорушення. Так, за жорстоке поводження з тваринами, наприклад, власник заплатить максимум 357 грн. Юрист Володимир Столітній зазначає, що деякі штрафи сьогодні залишаються низькими через те, що їх роками не переглядали. »Що ж стосується штрафу за недопуск перевіряючого, тут є нюанс: документа, який би регулював їх права та обов’язки під час перевірки, офіційно немає. Тобто банально немає порядку заходження на підприємство. А якщо директор поїхав у банк, перевірка прийшла, а сейф з усіма документами закритий і ключ тільки у директора? Що далі? Зламувати сейф або призначати штраф?» – зазначає експерт. Юристи відзначають, що адекватність штрафів повинна переглядати спецкомісія Кабміну або ВР. Вона повинна перевірити, яких збитків завдається і, виходячи з цього, встановити покарання. »Що ж стосується нинішніх штрафів, то я не розумію, як нардепи розраховують ці суми і на чому засновують свої цифри», – говорить юрист Євген Солодка.
У свою чергу політолог Руслан Бортник зазначає, що явно занижені штрафи за серйозні проступки можуть бути наслідком корупції у владі: »Люди, які експлуатують територію,якою незаконно заволоділи (неважливо, це водні об’єкти або земельні ділянки), роблять все, щоб вони не підвищувалися і не змінювалися».
А ЯК У НИХ. Не тільки в Україні є перекоси в покарання. Так, наприклад, у Флориді (США), якщо автомобіліст зіб’є пішохода, він повинен заплатити штату $ 69,5. Зате викинуте на узбіччя шосе сміття обійдеться в $ 500. Ще більш парадоксальна ситуація в Каліфорнії: в містечку Чіко за вибух ядерного пристрою в межах міста потрібно буде заплатити $ 500. При цьому штраф за смс-розсилку для спамерів – $ 5000. А в Сінгапурі за перехід дороги в недозволеному місці платять 100 сінгапурських доларів (трохи більше 1900 грн), а жування жуйки (вона заборонена в державі) потягне вже на тисячу (19 тис. грн).