Ні, то не святі горшки ліплять.
То наші парламентарі намагаються зліпити із чергового Нічого чергове Щось. Конкретно: з коаліції колишньої, яка невдовзі після народження впала в кому, зліпити хоч сяку-таку нову. Начебто нову…
Для цього депутати, які лише три тижні попрацювали після затяжних новорічно-різдвяних вакацій, знову взяли «передишку» від пленарних засідань. Майже на місяць. Зрештою, це їм мало поможе. І від розпуску парламенту та позачергових виборів навряд чи врятує.
Але перед тим, як почати заспокоювати вас, дорогі читачі, що нові вибори не такі страшні, як їх нам малюють, давайте поглянемо на тих, хто може ввійти до нової коаліції. За умови, що її таки зліплять. Спільними зусиллями: олігархи на кшталт Коломойського, Ахметова та кума Путіна Медведчука – з їхніми кланами. Тобто, депутатами, які потрапили під купол… ні, не цирку – Верховної Ради, за гроші своїх «благодійників». А тепер відпрацьовують ці великі гроші, натискуючи кнопки так, як підказують їхні повелителі.
Ой, іще одного олігарха я пропустила, на прізвище Порошенко. Хоча самого Петра Олексійовича в нинішньому парламенті немає. Зате є його син Олексій – у блоці імені батька. А перед тим був його дідусь. Теж Олексій. Отакий сімейний підряд, що почергово – від батька до сина і від дідуся до онука – передавав з рук у руки один і той же виборчий округ на Вінниччині.
Якщо ж я вже згадала про Блок Петра Порошенка, то ви знаєте, що його фракція у парламенті найчисельніша. Правда, на сьогоднішній день вона ще й добряче пошарпана та понадкушувана… Та й батька свого, себто Петра Олексійовича більше половини фракціонерів або зовсім не слухають, або ж слухають одним вухом. Так що скільки «багнетів» із БПП опиниться у новій коаліції – велика загадка.
Втім, не одними олігархами та їх підопічними багатий наш парламент. Як, власне, і сімейними підрядами. Але вже не цілковито олігархічними – поки що тільки наполовину. Тобто, напіволігархічними.
Потрібен яскравий приклад?
Будь ласка, ось вам одіозні брати Дубневичі, Богдан і Ярослав. Львів’яни. Дуже багаті, але поки що, принаймні офіційно, не мільярдери. Але що дуже-дуже багаті – незаперечний факт. Як факт і те, що беруть їхні мільйони початок з «Укрзалізниці» епохи Георгія Кирпи. Згодом з’явилися в Дубневичів неосяжні для ока земельні та мисливські угіддя. Не кажучи вже про власні ЗМІ та нерухомість. Остання – винятково елітна. І багато її в Дубневичів. Настільки багато, що тяжко в це повірити. Але від правди діватися нікуди. А вона така: у сімейного депутатського підряду Дубневичів – 22 житлових будинки і 67 квартир.
Саме так: двадцять два будинки і шістдесят сім квартир…
Ідемо далі, до інших напіволігархів з міцними сімейними узами та депутатськими мандатами. Це три рідні брати Балоги – Віктор (той самий, про якого Ющенко казав «Балога – це я!», Іван та Павло. Плюс їх двоюрідний брат – Василь Петьовка. Так от, ці «сини Закарпаття» зайняли там чотири округи із шести.
Правда, перемогли вони там як мажоритарними. Хоча планували перемогти за списком БПП. Але на партійному з’їзді Балог і Петьовку розкритикували, висміяли і показали на двері.
Втім, час іде – образи забуваються. Тож шлях до нової коаліції досі позафракційній четвірці нині відкритий. Втім, якщо її не вдасться зліпити – теж не біда. До наступного парламенту, окрім себе самих Балоги цілком можуть привести ще кількох родичів. І створити якщо не власну коаліцію, то фракцію – без проблем.
Чи вступлять до нової коаліції Луценки – Юрій та Ірина? Ну, чоловікові це зробити годилось би, хоч як би він не критикував нинішній уряд. Адже Юрко, окрім того, що очолює фракцію БПП, то ще й керує (притім – незмінно, бо ніхто більше не захотів) вже практично неіснуючою коаліцією. Ну, а куди голка – туди й нитка. Тобто, Ірина Луценко. Невтомний кнопконатискач і любителька викривальних промов.
Готується, очевидно, до вступу в нову коаліцію член ще одного сімейного підряду, член БПП Владислав Голуб. За сумісництвом – зять Сергія Соболєва, вірного соратника Юлії Тимошенко.
Іще про сімейні підряди в парламенті, яким – заради його збереження – олігархи накажуть ввійти до коаліції. Але то вже його, себто парламенту, опозиційний сегмент.
Наталія Королевська і Юрій Солод. Чоловік і дружина. Теж люди далеко не бідні, напіволігархи. Поки що?
Юлія і Сергій Льовочкіни. Сестра і брат. «Сірий кардинал» епохи Януковича, Льовочкін і в нинішньому парламенті має власну групу слухняних нардепів.
Ще одні одіозні брати-депутати – Добкіни Дмитро і Михайло. Останній – давній друг і соратник Геннадія Кернеса. «Гепа і Допа» – це про них.
Ну, ще про братів Клюєвих. Донедавна в парламенті гордовито походжав лише один з них, Сергій. Андрій давав команди своїм підопічним звіддалік. Тепер же Клюєвих не видно і не чути: Сергієві дали спокійнісінько втекти з України… Так що в новій коаліції його точно не буде.
Натомість у повному складі до неї готовий вступити «Народний фронт». За умови, що його очільник Арсеній Петрович залишиться прем’єром. А якщо ті, то… Яка така коаліція?
Готовий повернутися в коаліційні лави зі своїми неповними двома десятками багнетів (точніше – вил?) Олег Ляшко. Але не менш, як на спікерську або хоча б віце-прем’єрську посаду…
Чи вистачить цього, аби стара-нова коаліція здобула друге дихання? На місяць-два, можливо, вистачить. Або, як іронічно уточнив народний депутат Євген Рибчинський, до кінця опалювального сезону.
Що далі? Ні, не кінець світу. Далі – позачергові парламентські вибори. І не треба нас лякати, що для України це величезний тягар, величезні витрати і величезні проблеми.
Неправда! Цей парламент і цей уряд, контрольовані олігархами, – набагато більший тягар і набагато більша проблема. Не кажучи вже про витрати. Адже нині щодня в Україні розкрадається не менше, ніж необхідно буде витратити на виборчу кампанію. Яка допоможе нарешті позбутися корумпованих чиновників і депутатів, олігархічних кланів і просто брехунів, популістів та ледарів.
Іншого виходу, як нові, найперше – парламентські вибори, в України просто нема. Адже лише завдяки їм у нас з’являться і нова Верховна Рада, і новий Уряд. Бо нинішнім не довіряють уже понад 70 відсотків виборців. То про яку нову коаліцію у теперішньому парламенті може йти мова? Адже обличчя в ньому всі знайомі, всім відомі. Тож, як їх не переформатовуй, добра не буде: від перестановки доданків сума не зміниться…
Тетяна САВКІВ.