У розпал спекотного липня асфальтова алея поряд з будинком культури села Яблунова Копичинецької ОТГ вирувала емоціями – від малого до великого дівчата, хлопці та кремезні чоловіки змагались кожен у своїй ваговій категорії. Молодші стрибали у мішках та на скакалці, юні – піднімали гирі, гантелю, присідали з навантаженням, сильні – переносили важкі знаряддя, підіймали значну вагу, перекочували колесо. Глядачі у тіні дерев уболівали за всіх – у день села Яблунів спортивний фестиваль «Богатирські ігри» став справжнім дарунком.
Змагання силачів не новина у Яблунові – організовував їх протягом 7 років Андрій Балабух. Цього року вперше будучи не тільки учасником, а ще головою села.Наші хлопці займаються в селі у тренажерному залі спортивного клубу «Богатир», але вони ще юніори, тому в змаганнях стронгменів з Яблунова я був один, – розповідає він. – Загалом було десять учасників з Тернопільської області та із Закарпаття – у всіх гідні результати. На Чемпіонатах України змагаються у п’яти вправах, а ми показали сім – тяга штанги, підіймання гантелі, перекидання колеса, «прогулянка фермера», «колодязь», «качка» і «коромисло»».
Андрій Балабух у змаганнях виборов перше місце у своїй ваговій категорії. Усі знаряддя, які переносили спортсмени, мають вагу 250-260 кілограмів, щоби підіймати таку, потрібні регулярні тренування.
Наймолодший учасник «Богатирських ігор» Владислав Нефельт, цього року випускник школи села Озеряни Чортківського району, займається силовим спортом з 8 років, у 14 вже підіймав штангу, у спортфесті зайняв третє місце у своїй ваговій категорії – тренується у власними силами облаштованому тренажерному залі разом з друзями.
- Я зірвав мозолі, тому не міг підняти добре вагу, – зазнається хлопець. – У цьому спорті все може бути, і дамбл (гантеля 75 кг) може впасти на голову. Головне не спішити, так мені казав Василь Вірастюк. Я буду продовжувати займатись цим спортом.
Учасник змагань Володимир Бойко, голова Тернопільського осередку федерації стронгмену України, розповів, що в Тернополі формується кістяк команди стронгменів клубу «Богатир».
Зараз нас четверо, я найстарший, – каже він. – Спеціального залу для тренувань ми не маємо, усі займаємось самостійно, а знаряддя тримаємо у гаражі.
У змаганнях в Яблунові чоловік виборов перше місце. Друге посів 25-річний Євген Фречка. Він приїхав із Закарпаття з села Сокирниця.
Здивували своїми виступами юні – Анастасія Сус підняла правою рукою 8-кілограмову гантелю 30 разів, робила це вперше.
Просто потрібно повірити в себе і далі само піде, – поділилася дівчина.
15-річний Василь Матіяш 37 разів підняв 16-кілограмову гирю.
Я тренуюсь, ходжу в зал, який зробив Андрій Балабух, – розповів хлопець.
Переможці змагань отримали нагороди, пам’ятні медалі та кубки у вигляді героя українських казок силача Котигорошка.
Вітали гостей та учасників змагань з Яблунівської сцени члени новоствореної громадської організації «Час волонтера». Усі вони прийшли в однакових футболках з написом «Я люблю Яблунів». У своїй промові очільник ГО «Час волонтера» Андрій Фик пообіцяв, що спільними зусиллями будуть сприяти розвитку села, культури і спорту. В організації наймолодші – учасниці також новоствореного колективу дизайнерів «Яблучко» – дев’ять дівчаток разом з керівником Лесею Матіяш вже не вперше створюють чудові фотозони для всіх фестивалів Яблунова. За свою роботу дівчатка отримали подяку.
Лунали пісні зі сцени – колективи та виконавці приїхали привітати село, де музика звучить щонайменше чотири рази на рік під час найрізноманітніших фестивалів. Організатор музичних, літературних фестів Іван Кушнір поділився тим, що під час серпневого свята пісні фестивалю «Яблуневий спас» у Яблунові такі зафіксують рекорд України – «Найфестивальніше село України».
Традиційна польова кухня, яку очолює Михайло Пиріжок, пригощала смачними стравами – зварили 150 літрів рибної юшки, смажили картоплю, курячі крильця, печериці, кабачки.
Гості із задоволенням робили світлини у фотозонах та з дерев’яним Котигорошком, якого вирізьбив місцевий художник, скульптор Степан Ядловський.
- Залишили мені на подвір’ї ясен, він твердий для різьби, та ще й тріснув після завершення, – розповів він. – Та Котигорошка я відреставрую, буде стояти у дитячому садочку.
- Ми хочемо до наступного фестивалю, до Спаса, обладнати площадку перед сценою для танців. Тоді до нас зможуть приїхати танцювальні колективи показати своє мистецтво, – поділився планами організатор спортфесту «Богатирські ігри» сільський голова Яблунова Андрій Балабух. – У нашому селі дуже крута команда працює над фестивалями – кожен знає, що робити у своїй ділянці роботи, тому точно знаю, що завжди будуть наші фестивалі цікавими.
- Для того, щоби була тінь, потрібно, аби хтось посадив дерева, для того, щоби розвивались у селі культура, спорт, суспільство, потрібно, аби хтось взяв на себе відповідальність і сказав – «У нас буде найкраще село і найкраще свято. До роботи!».
- Олена МУДРА.