Старий знайомий, грип H1N1, більше відомий, як свинячий, знову з’явився в Україні. Поширюється він і на Тернопільщині. Наразі в області лабораторно підтвердили 13 випадків грипу. Серед них 11 випадків – так званого свинячого.
Загалом, за словами медиків, ситуація в області із захворюванням на грип і гострі вірусні респіраторні інфекції неблагополучна. Епідемічний поріг уже перейдено у дев’яти районах і Тернополі.
– Показник захворюваності в області становить 58,3 випадки на 10 тисяч населення. При цьому епідемічний поріг – 31,9 випадки, – розповідає завідувач відділення організації епідеміологічних досліджень Тернопільського обласного лабораторного центру Держсанепідслужби України Марія Павельєва. – Тобто загалом в області ми вже маємо перевищення епідпорогу в 1,8 рази.
Зокрема, епідемічні пороги перейдено в обласному центрі, у Тернопільському, Козівському, Чортківському, Зборівському, Кременецькому, Шумському, Теребовлянському, Підволочиському, Збаразькому районах.
З 18 січня у школах Тернополя призупинили навчання. Всього в області на вимушених канікулах – учні 660 навчальних закладів. Доки триватимуть запобіжні заходи, поки що невідомо. Усе залежатиме від того, зменшиться кількість хворих чи, навпаки, зросте.
– Зазвичай, в області спостерігається дві хвилі захворювання на грип і ГРВІ, – каже Марія Павельєва. – Перша буває в грудні, хоча в цьому сезоні ми її майже не відчували. А друга хвиля – це кінець січня і початок лютого. Цього року акценти трохи змістилися і спалах захворюваності ми почали реєструвати швидше. У більшості районів вже перевищено епідпороги, з кожним днем кількість таких територій зростає.
Епідемія грипу й ГРВІ спостерігається у всій Україні. Стосується це і так званого свинячого грипу. Про нього більшість українців вперше почули ще в 2009 році.
– На Тернопіллі, за лабораторними даними, відмічається переважна більшість саме грипу H1N1, – розповідає Марія Павельєва. – В Україні також збільшилася кількість випадків циркуляції цього збудника вірусу. Враховуючи, що вперше ми зустрілися з таким грипом у 2009 році, багато людей уже мають певний імунітет. Можливо, вони хворіли в попередні роки. Але все одно вірус вражає жителів області. Хворіють як діти, так і дорослі.
У групі ризику, як і раніше, вагітні жінки, діти, люди з хронічними захворюваннями та надмірною вагою. Як перенесе недугу людина, залежить від її імунітету. Тож, щоб і собі не опинитися у групі ризику, необхідно звертатися до лікаря якомога швидше. Тоді медики гарантують безпечний перебіг хвороби та одужання.
Антоніна БРИК.
Як уберегтися і лікуватися
Свинячий грип – це штам вірусу H1N1. Його походження точно невідоме, однак встановлено, що мутація вірусу сталася після зараження людиною свині, а передається цей вірус від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Летальний результат настає переважно в людей із захворюваннями серцево-судинної системи, легеневими хворобами та у тих, хто вчасно не звернувся до лікаря.
Симптоми захворювання
Прояви свинячого грипу спочатку майже не відрізняються від тих, які проявляються при ГРВІ та звичайному грипі. Перші симптоми – головний біль, біль у горлі, ломота в тілі, слабкість. Пізніше проявляються діарея, біль у животі. Потім різко підвищується температура – до 40 градусів, з’являється сильний біль у м’язах, головний біль, нудота, нежить, кашель, а також блювота, запалення очей, плутаність свідомості. Інкубаційний період може бути від 2 до 4 днів, період поширення вірусу в організмі – до 14 днів. Свинячий грип зазвичай лікується без проблем за умови, що інфікований відразу ж, при перших симптомах викличе лікаря. Хворим призначають препарати, які діють протягом перших 48 годин, саме тому так важливо вчасно звернутися по допомогу. Свинячий грип, як і будь-який інший, у жодному разі не можна переносити на ногах, це загрожує серйозними ускладненнями, аж до летального результату. До того ж, хвора на грип людина є небезпечною для оточуючих.
Як уникнути зараження
Профілактика захворювання на свинячий грип мало чим відрізняється від профілактики інших вірусних захворювань. Але елементарні речі, як відомо, рятують життя. Насамперед потрібно уникати контакту з інфікованими і якомога менше бувати у місцях масового скупчення людей. На вулицю виходити в захисній масці та використовувати спеціальні мазі, щоб убезпечити слизову. Крім того, необхідно дотримуватися правила гігієни, мити руки якомога частіше, провітрювати приміщення, уникати переохолодження.