План заходів з нагоди відзначення в області 125-річчя від дня народження Митрополита, предстоятеля Української греко-католицької церкви Йосифа Сліпого затвердили під час наради організаційного комітету, що відбувся 7 лютого під головуванням керівника області Степана Барни.
Ювілейна дата від дня народження Верховного Архієпископа Української Греко-Католицької Церкви-Йосифа Сліпого виповнюється цьогоріч 17 лютого. З цієї нагоди на теренах області діятимуть тематичні виставки, телебачення та радіомовлення транслюватимуть тематичні теле- і радіопередачі, присвячені життю і творчості Йосифа Сліпого.
«Гідне вшанування пам’яті нашого видатного земляка – одна з визначальних складових у патріотичному вихованні молоді. Цей провідник всіх українців став помостом між західною і східною церквами, працював задля відновлення української державності, а також дбав про високий рівень нашої культури й духовності», – зазначив Степан Барна.
Основний пам’ятний захід відбудеться 17 лютого у Музейно-меморіальному комплексі «Рідна Хата» ім. Патріярха Йосифа Сліпого, що у селі Заздрість Теребовлянського району. Тут відбудеться Архиєрейська Божественна Літургія, посвячення відновленого Музейно-меморіяльного комплексу «Рідна Хата», а також відкриття нової музейної експозиції. Крім того, відбудетсья допрем’єрний показ документального фільму «Операція «РИФИ» . Фільм 1» з циклу «Патріярх Йосиф Сліпий».
125-річчя від дня Йосиіа Сліпого відзначатиметься на Всеукраїнському рівні, згідно постанови Верховної Ради «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2017 році».
У рамках відзначення планується видання документальної спадщини Верховного Архієпископа Української Греко-Католицької та її популяризація. А також проведення на базі вищих навчальних закладів наукових конференцій, круглих столів, присвячених життю та діяльності Йосифа Сліпого. Крім цього, планують заходи стосовно збереження та реставрації об’єктів, пов’язаних з діяльністю Верховного Архієпископа Української Греко-Католицької Церкви Йосифа Сліпого, встановлення на них пам’ятних дошок.
Довідка
Йосиф Сліпий народився 17 лютого 1892 року в селі Заздрість, Теребовельського повіту в багатодітній родині. У 1898-1901 роках навчався в початковій школі села Заздрість. З другого класу вивчав польську, німецьку мови. 1911 року з відзнакою закінчив Тернопільську українську гімназію, здобув атестат зрілості. Під час візитації Тернопільщини митрополит Андрей відвідав гімназію, де вперше побачив юного Й. Сліпого у церковному хорі гімназії. Юнак запам’ятався йому високим зростом (під два метри), могутнім, красивим басом. Фактично, митрополит взяв його під опіку.
Вступив до Львівської духовної семінарії у 1911 році, де, зустрівшись з митрополитом Андреєм Шептицьким, молодий юнак спитав поради: «Чи бажання розпочати університетські студії може бути перешкодою до священства?» Глава УГКЦ розвіює сумніви Йосифа: «Можна дуже добре користуватися наукою і навчанням в час служби Богові і це зовсім не є в контрасті з тайною священства».
Під час першої радянської окупації Західної України (22 грудня 1939) митрополит Андрей Шептицький, за згодою Папи Пія XII, висвятив таємно митрата Сліпого на єпископа з правом наступництва з титулом архієпископа Серрейського. 30 червня 1941 року Й.Сліпий підтримав Акт відновлення Української держави.
Після смерті митрополита Андрея Шептицького 1 листопада 1944 року перебрав провід над Галицькою митрополією. Разом з іншими українськими католицькими владиками 11 квітня 1945 року ув’язнений радянською владою – засуджений на 8 років важких робіт. Рік по тому, під тиском подібних репресій, було здійснено «самоліквідацію» Української греко-католицької церкви.
Відкидаючи постійні радянські пропозиції переходу на православ’я (зокрема, пост митрополита Київського РПЦ), був далі засуджений у 1953, 1957, 1962 роках. Відбув 18 років заслання у таборах Сибіру, Мордовії, зокрема у Потьмі (табори Дубравлаг).
Під час ув’язнення тривалий час хворів, неодноразово перебував на межі між життям та смертю.
9 лютого 1963 прибув до Риму, оселився у Ватикані. Керівники СРСР категорично забороняли Йосифу Сліпому повертатись в Україну (від радянського паспорта не відмовився).
У 1968, 1970, 1973 і 1976 роках кардинал Сліпий відбув архиєрейські подорожі країнами Європи, Америки, Азії, Австралії, щоб зміцнити зв’язки з вірними діаспори, пожвавити церковно-релігійне життя та репрезентувати Українську греко-католицьку церкву на чужині. Брав участь у трьох міжнародних євхаристійних конгресах.