Тернопільщинав за темпами росту фактичних надходжень загального фонду – на першому місці в Україні (ІНФОГРАФІКА)

Тернопільщинав за темпами росту фактичних надходжень загального фонду – на першому місці в Україні (ІНФОГРАФІКА)

Тернопільська область за темпами росту фактичних надходжень загального фонду – на першому місці в Україні. Порівняльний показник (січень-червень 2017 до січня-червня 2016) свідчить, що Тернопільська область «наростила» майже 47 відсотків.

4

За півроку місцеві бюджети наростили свої надходження на 22 млрд грн, порівнюючи з даними цього ж періоду минулого року. За вказаний період до загального фонду місцевих бюджетів надійшло 87 млрд грн, що складає 53,6 відсотків від річного обсягу надходжень, затвердженого місцевими радами. Найвищі відсотки виконання річних показників у Рівненській (61,5 відсотків), Полтавській (58,2), Волинській (58,0), Київській (58,0),  Чернівецькій (57,9), Івано-Франківській (57,2) областях. Всього по 12 областях відсоток виконання склав вище середнього показника по Україні, інформує decentralization.gov.ua.

Головним чинником нарощування надходжень до місцевих бюджетів експерти називають фінансову децентралізацію. За їх словами, з 2015 року, а саме тоді вступили в дію норми фінансової децентралізації, місцеві бюджети з кожним роком зростають.
«По всіх податках забезпечено приріст надходжень. Крім цього, плюсом фінансової децентралізації є те, що сьогодні ми спостерігаємо покращення рівня планування на місцях.  Це означає, що потихеньку приходимо до визначення реальних планових показників на місцях, а не до умисно занижених, щоб потім демонструвати приріст, як це було властиво радянській системі управління. Власне її зараз і демонтуємо, впроваджуючи реформу. Ті органи місцевого самоврядування, які є активними учасниками реформи, вже чітко усвідомлюють, що інформація про реальний фінансовий ресурс дає можливість здійснити його ефективний розподіл за напрямками, максимально врахувати пріоритети, визначені стратегією розвитку території, та сформувати бюджет розвитку», – пояснила Галина Маркович, координатор напрямку «Місцеві бюджети» Проектного офісу секторальної децентралізації.
Вищі темпи росту доходів продемонстрували і бюджети об’єднаних територіальних громад (ОТГ): +1,2 млрд грн. Ріст склав 143,1 відсоток. А по окремих податках – ще більше: по податку на доходи фізичних осіб ріст складає 152,6 відсотків, єдиному податку – 157,2 відсотки,  акцизному податку з роздрібної торгівлі – 119,3 відсотки, платі за землю – 118,6 відсотків.
Галина Маркович відмітила і покращення структури місцевих видатків. За її словами, збільшилися видатки, пов’язані із виконанням місцевими органами влади власних повноважень.
«Видатки на житлово-комунальне господарство, дороги у поточному році проти минулого року зросли майже на третину. Зріс обсяг капітальних видатків. У цьому році бюджет розвитку місцевих бюджетів сформовано в сумі 34 млрд грн., тоді як в минулому ця сума складала 19,9 млрд грн», – поінформувала експерт. Вона також констатувала і збільшення державної підтримки розвитку регіонів. У 2017 році – це 12,7 млрд грн.
Експерт наголосила, що незважаючи на такі результати роботи, у місцевих органів влади є ще не мало резервів із залучення додаткових надходжень до місцевих бюджетів. Як приклад, вона назвала необхідність проведення інвентаризації та нормативної грошової оцінки землі. Це є базою оподаткування плати за землю та базою для визначення розміру орендної плати, а її відсутність має негативний вплив на надходження до місцевого бюджету.
«У переважній більшості місцевих рад не повністю проведена інвентаризація землі, в окремих – не проведена взагалі. А нормативна грошова оцінка землі проведена в середньому по 30-50 відсоткківу земель сільськогосподарського призначення, яка здана в оренду», – зазначила Галина Маркович.
Ще серед резервів із залучення додаткових надходжень до місцевих бюджетів експерт назвала вжиття заходів щодо легалізації виплати заробітної плати, перегляд пільг, наданих місцевими органами влади, формування оптимальної мережі закладів бюджетної сфери, зменшення податкового боргу. Станом на 01.05.2017 р. обсяг податкового боргу до місцевих бюджетів складав 6,6 млрд грн, в т. ч. по податку на доходи фізичних осіб – 1,2 млрд грн, платі за землю – 3,8 млрд грн.
На думку Галини Маркович, на місцях слід приділити увагу питанням оптимальної чисельності апарату місцевої ради та її виконавчого комітету.
«Аналіз штатної чисельності органів управління по об’єднаних територіальних громадах засвідчив, що не у всіх випадках при формуванні штатних розписів враховувалися функціональні навантаження на працівників. В результаті, в окремих громадах на видатки з оплати праці управлінського персоналу спрямовується до 30% доходів бюджету», – сказала експерт.
Окремо вона зауважила питання недопущення порушень фінансово-бюджетної дисципліни при використанні бюджетної коштів. За інформацією Держаудитслужби в І кварталі цього виявлено порушень на суму 0,12 млрд  грн.
За словами експерта, робота по розширенню податкової бази, залученню додаткових доходів до місцевих бюджетів та оптимізації видатків бюджету, при повній бюджетній самостійності у прийнятті рішень стосовно розподілу ресурсів бюджету і відповідальності за прийняті рішення, дадуть можливість місцевим органам влади і в подальшому забезпечувати комплексне вирішення питань розвитку своїх територій.

 

 

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *