Температура збивала з ніг у прямому сенсі. Мольберт і полотно на ньому сиротливо стояли у кухні, де Валентина облаштувала собі невеличку майстерню. Відстань від ліжка до мольберту в однокімнатній квартирі на дев’ятому поверсі раптово стала довжелезною, пензлі важкими, а олійні фарби несила було змішувати. Хвороба диктувала свої правила – простір змінився, єдине, що могла робити художниця, – переглядати Інтернет у смартфоні. І один телефонний дзвінок змінив усе: «Валя, спробуй малювати у смартфоні, це не складно, а тобі потрібно, як повітря, бо ж художник живий, доки творить».
Сергій Смерчинський, чоловік та арт-директор художниці Валентини Садикходжаєвої, схопився за ідею та швидко завантажив програмку в телефон.
«Я пам’ятаю свої перші спроби – і це було як магія: ось полотно, а ось палітра поряд, – розказує Валентина. – А пальці – вони як пензлі, вгадують твої думки, ловлять емоції – і на полотні, на екрані, вимальовуються зовсім нові картини. Світлини змінюються дотиком, фарби додаються дотиком, лінії додаються дотиком, все можна легко змішувати – готові зображення, відомі полотна, квіти, плями, розтушовування, міксування – це неймовірно цікаво.
Смартфон став ще більш дружнім до художниці – відтепер кожна прогулянка приносила нові ідеї, нові світлини. Експерименти з власними портретами, з малюнками, які зачепили в Інтернеті, створення малюнків в цифровому просторі – кількість готових колажів, картин росла. І часом те, що зображалось, нагадувало сон. Напевно тому, коли минула хвороба і з’явилась ідея показати творчість у цифровому форматі, назва постукала сама у шибку: «І вам насниться все, що бачилось у сні».
Перший день жовтня для родини Сергія та Валентини був зворушливим і повним приємних клопотів. Вперше двадцять картини цифрового живопису, надруковані на полотні у великих розмірах, мали побачити друзі та шанувальники. Разом з директоркою арт-галереї «Na пошті» Марічкою Юрчак розвішували картини, готували апаратуру, тестували, чи звучить музика, чи вмикаються проєктори. І ось він – зірковий час кожного творця – персональна виставка відкрита.
Простір арт-галереї заповнила музика і співи, які записувало подружжя разом із друзями. На екранах змінюють одна одну картини художниці, гості роздивляються картини на стінах, хтось вже і до танцю готовий, кожного присутнього виставка налаштувала на власну хвилю.
«Мені дуже подобаються загалом роботи Валентини, сьогодні відчуваю задоволення, адже прийшов на вернісаж і тут побачив ілюстрації для своїх нових книг! І я маю надію, що ілюстратором моєї наступної збірки віршів буде Валентина Садикхожаєва, – ділиться враженнями поет, бард, письменник Сергій Лазо. – Для мене важливий асоціативний ряд, має бути настрій, емоції віршів передаються через слова та ілюстрації, щоб читачі відчули гармонію внутрішню з тим матеріалом поетичним, який в мене вже є на думці».
Валентина – епатажна жінка елегантного віку.
«Олена, заціни мою зачіску», – каже мені, і дійсно, її яскраве волосся у цей день було неперевершеним. У свої 75 років художниця змогла підкорити цифровий простір, емоційні роботи нікого не залишили байдужими. Кожна картина може зайняти достойне місце на стінах галерей сучасного мистецтва, може стати акцентом простору домашнього, офісного, частинкою декору.
«Сьогодні вперше за 11 років у нас відкрилась виставка, – коментує подію чоловік Валентини, її арт-директор Сергій Смерчинський. – Ця виставка присвячена творчості Валентини, яка змогла змінити стиль малювання. Вона протягом пів року малювала на телефоні. Валентина ніколи не знає, що буде, зробить пару мазків – і тоді починає творити».
Виставка картин – завжди зворушливо. Перед очі глядача вперше презентувати свої роботи, відчути захоплення інших, будувати плани на майбутнє. Виставка – це зустріч друзів, шанувальників, просто людей, які зайшли на подію. Креативний простір «Na пошті» вперше наповнився картинами цифрового живопису, написаними пальцем у смартфоні – абстрактні, колажні твори, які їх авторці не дали впасти духом упродовж непростого перебігу Covid-19, коли не було сили підійти до мольберту і взяти у руки пензлі. Сьогодні художниця готова поділитись своїм натхненням з кожним.
Олена МУДРА.