Тернопільська лікарка розповіла про омолодження з допомогою плазмотерапії та якими засобами потрібно користуватися у сезон холодів
Осінь – доволі складний період для нашої шкіри, адже перехід від тепла до холоду є для неї справжнім стресом. Однак саме ця пора – найкраща для відновлення та живлення шкіри обличчя. Тож після періоду літніх відпусток і мандрівок у теплі краї варто подбати про красу і здоров’я свого личка. Як це правильно робити і з чого варто починати, ми розпитали у Діани ДОЛИ, лікарки-дерматологині, трихологині поліклінічного відділення КНП «Тернопільська комунальна міська лікарня №2».
Діано, розкажіть про особливості догляду за шкірою восени?
Після літа шкіра виснажена, суха і схильна до проявів старіння. Тому осінь – це час активного відновлення. Насамперед, важливо правильно зволожувати її. Для цього можна використовувати різноманітні креми. Але якщо ви бачите, що проблеми це не вирішує, то зверніться до дерматолога, який проаналізує ситуацію і призначить професійний засіб для зволоження. Якщо мова про обличчя, то важливо щодня ретельно знімати косметику. Засіб для вмивання варто обрати відповідно до типу шкіри. А от крем на осінь купуйте з середньою за щільністю текстурою, а флюїди відкладіть до весни. Візьміть до уваги, що денний крем має зволожувати шкіру, а нічний вітамінізувати, щоб підготувати до зими. У склад повинні входити активні вітамін Е, С і А. Не варто забувати, що сонячна активність восени не така, як влітку, але шкіру все ще потрібно захищати від сонця. Можна знизити ступінь захисту від ультрафіолетових променів, але зовсім забувати про це не варто. Використовувати креми з SPF-захистом потрібно завжди, однак восени фактор захисту можна знизити до 15-30, тоді як влітку він повинен бути 50 і вище. І не варто забувати про, здавалося б, очевидне: важливе для підтримки здорової і красивої шкіри збалансоване харчування, дотримання питного режиму і повноцінний сон. Ваше личко за це вам подякує своїм гарним та свіжим виглядом.
Які проблеми зі шкірою можна вирішити у цю пору, за що братися насамперед?
Осінній догляд за шкірою – це чудовий час для використання кислотних пілінгів. Вони допомагають оновленню і омолодженню шкіри, освітлюють пігментні плями, які з’являються із віком і після вагітності, лікують наслідки акне, вирівнюють колір обличчя і роблять шкіру сяючою. Проте у цьому питанні необхідно довіритися спеціалісту, який допоможе підібрати правильні та корисні кислоти. Також саме зараз загострюється проблема розширених капілярів. Якщо на вашому обличчі з’являється червона сітка, то намагайтеся захистити шкіру заздалегідь за допомогою захисного крему. Також вам слід обирати доглядові продукти із поміткою «від куперозу», щоб не мати нездорового рожевого кольору на щоках. Саме восени ви можете боротися з цією проблемою з допомогою лазерної терапії, як дає гарні результати.
Багатьох людей, особливо у підлітковому віці, турбують вугрові висипання (акне). Яка причина їх виникнення і чи важко їх лікувати?
Дійсно, значна частина моїх пацієнтів звертається саме з проблемами акне. Це захворювання, яке виникає через запалення сальної залози. Причин його насправді дуже багато. Це може бути і неправильний догляд за обличчям, порушення гігієни, використання косметичних засобів, які не підходять вашому типу шкіри, зміна гормонального фону, незбалансоване харчування, захворювання шлунково-кишкового тракту, постійні стреси, генетична схильність, супутні захворювання, прийом лікарських препаратів. Тому пацієнти, котрі звертаються, повинні пройти обстеження, і тільки після цього ми призначаємо лікування. Багато людей не розуміє цього і спершу використовує розрекламовані або ж народні засоби і лише після цього, не отримавши покращення, звертається до лікаря. Коли ж ми визначаємо причину недуги, то акне на початковій стадії можна вилікувати, правильно підібравши догляд для шкіри. Якщо ж це 2-3 стадія, то потрібне місцеве лікування антибіотиками або ретиноїдами, у складніших випадках антибіотики та інші засоби вживають внутрішньо, також необхідна корекція харчування.
Осінь – період загострення хронічних недуг. З якими проблемами ще звертаються до вас пацієнти в цю пору?
Одна з поширений вірусних інфекцій, яка турбує багатьох, – це герпес. Він може проявлятися як на шкірі обличчя, так і на інших ділянках тіла, проникаючи в нервові закінчення. Тому не варто нехтувати цією недугою і слід одразу ж звертатися до лікаря, аби якісно її пролікувати.
Сьогодні дуже популярні різні омолоджуючі процедури. Що порадите ви?
На базі нашого закладу у відділенні «Хірургія одного дня» ми проводимо ін’єкції плазмотерапії. Цей метод показав свою ефективність. Після літа шкіра виснажена, суха. Плазмотерапія допомагає її відновити. Лікар робить ін’єкції плазми крові, яку ми виділяємо у спеціальній центрифузі. Фактори росту, які містять тромбоцити, стимулюють поділ клітин і омолодження шкіри. Плазмотерапія також сприяє зволоженню шкіри, це чудовий метод боротьби з пігментацією, а ще згладжує шрами, розтяжки і сліди постакне, які важко піддаються лікуванню; ефективна в боротьбі з темними колами під очима. Плазмотерапія впливає на глибокі шари шкіри, в результаті тканини стають більш насиченими, пружними, зволоженими, а обличчя омолодженим. У цій терапії багато своїх позитивних моментів, наприклад, відсутність алергічної реакції. Плазмотерапія стимулює організм до вироблення колагену, забезпечує сяйво та пружність шкіри. Притипоказанням є тільки захворювання крові, онкологічні та аутоімунні недуги, запальні та вірусні захворювання в стані загострення, вагітність. Перед плазмоліфтингом за декілька днів бажано перейти на здорове харчування, щоб плазма максимально збагатилася корисними елементами. Також потрібно відмовитися від алкоголю.
Багато моїх подруг скаржаться, що з приходом осені інтенсивніше випадає волосся. Це типове явище чи все-таки варто звертатися до трихолога?
Дійсно, є таке явище, як сезонне випадіння волосся. Якщо в середньому за день випадає 100 волосин, а у вас випало 150, то це ще нормально. Але якщо така ситуація триває довше, аніж три місяці, варто звернутися до лікаря. Активне випадіння волосся може бути пов’язане із дефіцитом вітамінів, мікроелементів, зокрема заліза, або ж виникає після перенесених інфекційних недуг, зокрема після коронавірусу. А ще, якщо влітку ви не використовувати SPF-захист для волосся, не носили головні убори, то ймовірно, що у вас трапився опік шкіри голови і, як наслідок, активніше випадає волосся. Також через зниження температури погіршується кровообіг шкіри голови і це теж позначається на рості та випадінні волосся. До слова, щиро раджу у холодну пору носити головний убір і ховати волосся під верхній одяг. Адже різкі перепади температури дуже негативно впливають на його здоров’я. Також використовуйте зволожуючі засоби для догляду, аби ваше волосся було блискуче і красиве.
Юля ТОМЧИШИН.