Тернопільські науковці застерігають: «Герпес – не лише маленька болячка на губах»

Тернопільські науковці застерігають: «Герпес – не лише маленька болячка на губах»

Scan1

За смертністю серед вірусних інфекцій ця хвороба поступається тільки перед СНІДом

 

«Нещодавно моя донька перенесла захворювання герпесом, яке супроводжувалося ураженням слизової нижньої губи. В результаті виникнення болючих пухирців вона збільшилася майже вдвічі. Дівчинка не могла не те що нормально поїсти, а й пила лише через соломинку. Все це тривало майже три тижні. Знаю, що з подібною проблемою стикається чимало людей. Дуже хотіли б дізнатися більше про це захворювання і почути конкретні поради від лікаря щодо того, як вберегтися від цієї неприємної інфекції.

Любов, тернополянка».

 

Аби отримати кваліфіковані відповіді на запитання, що турбують наших читачів, а також більше дізнатися про вірус герпесу, ми запросили до розмови кандидата медичних наук, асистента кафедри мікробіології, вірусології та імунології Тернопільського національного медичного університету Валентину БОРАК.

 

– Валентино Пилипівно, чи насправді такий страшний герпес, як його «малюють»?

– Сьогодні дедалі більше людей страждає від ураження цим небезпечним вірусом. За даними епідеміологічних досліджень, рівень інфікованості та захворюваності на герпетичні інфекції щороку зростає, випереджуючи темпи приросту населення. У «народі» його називають «простудою на губах» або ж «лихоманкою». Цю інфекцію викликає вірус простого герпесу типів 1 та 2. Його збудники здатні уразити практично всі органи людського організму. Понад 90 відсотків населення інфіковані одним або кількома варіантами вірусів герпесу. Схильність до цієї інфекції, а також важкість захворювання залежать від стану імунітету людини. Вірус простого герпесу може уражати шкіру, слизові оболонки, нервову систему та внутрішні органи.

За даними ВООЗ, герпесвірусна інфекція посідає друге місце після грипу і ГРВІ у структурі смертності від вірусних інфекцій і поступається лише перед СНІДом. Тобто, герпес – це не лише маленька болячка на губах, як дехто думає.

 

– Що ж спричиняє це небезпечне захворювання і якими шляхами воно передається?

– Джерелом зараження є хворі зі свіжими герпетичними висипаннями і носії, які виділяють вірус у навколишнє середовище. Для інфікування достатньо простого потрапляння вірусних частинок на шкіру або слизові оболонки. Вірус передається через заражені предмети: посуд, рушники, іграшки,  білизну тощо. При генітальному герпесі інфекція передається статевим шляхом і більшість людей інфікуються, розпочинаючи статеве життя.

Особливо небезпечний вроджений герпес, викликаний внутріутробним інфікуванням плоду. Воно може відбутися у випадку розвитку у матері під час вагітності первинної герпетичної інфекції з потраплянням вірусу у кров.

 

– Будь ласка, розкажіть про це детальніше.

– Якщо зараження відбувається у ранні терміни вагітності, то може наступити смерть плоду і  передчасний викидень.  Тератогенна дія вірусу може спричинити народження дитини з вадами розвитку. Тому жінки, які збираються стати мамами, повинні бути особливо обережними, а також пройти усі необхідні обстеження.

 

– Які найпоширеніші симптоми захворювання герпесом?

– Інкубаційний період коливається в межах від 1 до 12 діб. У випадку інфікування простим герпесом найбільш часто уражається шкіра обличчя в області губ і ніздрів та слизова оболонка ротової порожнини. Значно рідше висипання локалізуються на чолі, вушних раковинах, попереку, геніталіях, пальцях рук та в інших місцях.

Появі висипання передують свербіння, печія або біль у відповідній ділянці тіла. Згодом на місці ураження з’являється група пухирців з прозорим вмістом на запаленій основі. Через кілька днів вміст везикул мутніє, пухирці тріскають і на їх місці утворюються виразки, покриті кірочками, які протягом тижня відпадають. Ерозії епітелізуються, не залишаючи помітних змін на шкірі. У маленьких дітей герпес шкіри може перебігати у вигляді тяжкої екземи з високою летальністю. Герпес може супроводжуватися недомаганням, слабкістю, в окремих випадках – підвищенням температури тіла. Підщелепні та шийні лімфатичні вузли збільшені. Захворювання триває 1-2 тижні.

При офтальмогерпесі спостерігається запалення очей з підвищенням температури тіла до 39-40 градусів та іншими симптомами інтоксикації. Герпетичні енцефаліт і менінгоенцефаліт починаються гостро з підвищення температури також до  39-40 градусів, блювання, сильного болю голови, судом. З перших днів виникають менінгеальні симптоми, патологічні рефлекси, затьмарюється свідомість. Згодом приєднуються парези і паралічі. Однак на цьому захворювання не завершується. Особливістю вірусу герпесу є те, що він здатний проникати у нервові волокна та вузлики і зберігатися там довший час у латентному (сплячому) стані. Цим пояснюється рецидивуючий перебіг захворювання з періодами загострення та ремісії.

 

– Тобто, це означає, що герпес постійно «дрімає» в організмі і може неодноразово проявлятися?

– Саме так. Рецидив може бути спровокований послабленням імунітету, переохолодженням, стресом, нервовим виснаженням тощо. Тому варто завжди про це пам’ятати. Як правило, нові прояви герпесу пов’язані саме з рецидивом «сплячої» інфекції, а не з повторним інфікуванням. У більшості випадків лікар може встановити діагноз без проведення додаткових обстежень, ґрунтуючись лише на зовнішньому вигляді висипання. Інколи може знадобитися вірусологічне дослідження вмісту пухирців або аналіз на антитіла до вірусу герпесу.

– Зазвичай люди, які захворіли герпесом, намагаються дати собі раду самі,  купуючи в аптеках спеціальні препарати  і займаючись самолікуванням. Чи обов’язково у таких випадках звертатися за медичною допомогою? І взагалі, чи можна повністю вилікувати герпес?

– Майже кожна людина хоча б раз у житті перенесла герпес. Зрозуміло, що далеко не всі звертаються з приводу цього захворювання до лікарів. Здавалося б, один-два тижні, і все минеться. Це не зовсім правильно, адже, якщо вже на початках захворювання розпочати грамотне лікування, можна уникнути рецидивів захворювання. Особливо важливо своєчасно звернутися до лікаря у випадку виникнення герпесу під час вагітності.

 

– Чим допоможе лікар?

– Лікування хворих герпетичною інфекцією залежить від локалізації уражень, важкості інфекційного процесу та стану імунітету. В залежності від конкретної форми захворювання лікар запропонує вам відповідну схему лікування. Однак, треба розуміти, що противірусні препарати не завжди здатні відвернути рецидиви захворювання.

 

– Кажуть, найважливіше не лікування захворювання, а його профілактика. Як можна вберегтися від герпесу?

– До профілактики герпесу можна віднести обмеження тісних контактів з інфікованими людьми, а також використання презервативів під час статевих контактів з хворими генітальною формою герпесу. Основна профілактика вродженого герпесу та герпесу новонароджених – запобігання інфікування під час вагітності. Бережіть себе.

Спілкувалася Світлана ВІТРОВА.

 

Автор




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *