Відбувся восьмий позачерговий з’їзд НСПУ, який проходив в Ірпіні. Тернопільську обласну письменницьку організацію на ньому представляли два делегати (згідно квоти 1 від 30), голова ТОО НСПУ Олександр Смик та автор цих нотаток. Варто нагадати, що письменницька спільнота нараховує 1886 членів, в тому числі 67 і наших краян.
Причиною скликання позачергового з’їзду послужила, перш за все, потреба ухвалення змін і доповнень до Статуту НСПУ, згідно якого спілка визнається неприбутковою організацією і вже з 1 липня цього року (згідно нового податкового Кодексу) матиме відповідні преференції. Не менш важливим питанням слугувало вкрай складне становище Будинку творчості, який є у довічному користуванні спілки і знаходиться на землях ірпінської громади, складаючи загальну площу понад 10 гектарів. Окремо розташовані будиночки, де жили і творили корифеї української та світової літератури Андрій Малишко, Павло Тичина, Володимир Сосюра, Олесь Гончар, Григір Тютюнник та інші (хіба всіх перелічиш?), потребують належних затратних ремонтів. Отож з’їзд і проходив в Ірпіні, щоб делегати побачили справжню картину проблеми.
Очільник НСПУ Михайло Сидоржевський говорив якомога коротко про здобутки і значно більше про болючі проблеми. (Детальніше на сайті НСПУ та у газеті «Літературна Україна»). Письменники взяли активну участь в обговоренні запропонованого Статуту, проект якого попередньо був опублікований в ЗМІ. Своє бачення цього важливого документу висловили у виступах і ми, делегати від письменницької спільноти Тернопілля. Зокрема щодо умов прийому до НСПУ та вибуття, а також про місцеві (територіальні) осередки (організації ) НСПУ.
Питання проведення ремонтних робіт Будинку творчості вирішувалось шляхом укладання договору із мерією Ірпіня, яку очолює Володимир Карплюк. Йому – 35. Місто теж молодіє, судячи з екскурсії, яку провели для делегатів.
Також письменники обговорили низку питань щодо творчих планів, книговидання, проведення Шевченківського свята цього року на Луганщині. Олександр Смик запропонував ввести у склад колегії Мінкульту чинного голову НСПУ Михайла Сидоржевського. Пропозицію підтримали одноголосно. У склад правління НСПУ увійшов Олександр Смик, як і всі інші голови обласних письменницьких організацій.
Хочу наголосити на таких основних змінах Статуту: рекомендації для вступу до НСПУ надають літераторам письменники із стажем не менше 5 років (у попередній редакції – не менше 3р.); письменницькі збори в обласних організаціях (осередках) скликаються 1 раз у рік (за необхідності – більше). Сума членських внесків, які сплачують письменники-спілчанці, – 100 гривень у рік.
Деструктивних змін у спілці, ймовірного зриву з’їзду, чого очікували окремі угрупування літераторів, не відбулося. Секретаріат у своєму зверненні до делегатів висловив тверду впевненість у тому, що вибір українських письменників – це літературна творчість, людська порядність, чесність, принциповість, відстоювання потреб громади і демократичних принципів, а також, понад усе – українські національні інтереси.