Тернопільський лікар Анатолій Корицький: що таке дисплазія кульшового суглоба у дітей і чим ця недуга небезпечна

Тернопільський лікар Анатолій Корицький: що таке дисплазія кульшового суглоба у дітей і чим ця недуга небезпечна

У рубриці «Розмова з лікарем» на ваше прохання, шановні читачі, сьогодні розповідаємо про дисплазію кульшових суглобів у дітей. Чим ця хвороба небезпечна і як зарадити, аби маля росло здоровим?

На ваші запитання відповідає завідувач ортопедо-травматологічним відділенням з травматологічним пунктом Тернопільської обласної  дитячої лікарні, доктор філософії Анатолій КОРИЦЬКИЙ. Він є провідним травматологом України, членом Європейської асоціації дитячих ортопедів-травматологів, проходив стажування у відомих  міжнародних клініках. 

– Що таке дисплазія кульшового суглоба?

Вроджена дисплазія кульшового суглоба є проблемою, пов’язаною з тим, як формується кульшовий (тазостегновий) суглоб у дитини. Іноді стан починається ще до народження дитини, а іноді це відбувається після народження, коли дитина росте. Може бути одно- або двостороннє ураження. Однак, більшість немовлят, у яких вчасно виявили вроджену дисплазію та правильно підібрали лікування, розвиваються в активних, здорових дітей і не мають проблем із стегнами.

Що відбувається в кульшовому суглобі при дисплазії? 

 – Тазостегновий суглоб являє собою кулеподібний суглоб. Верхня частина стегнової кістки – головка стегна – має кулясту форму, розташована у западині тазової кістки, укріплена капсулою, зв’язками та м’язами, що оточують суглоб. Завдяки кулястій формі головка стегна рухається в різних напрямках, але завжди залишається всередині западини. Це дозволяє нам рухати стегнами спереду, назад і збоку в бік та підтримує вагу нашого тіла для ходьби та бігу.

При дисплазії суглоб погано формується. Внаслідок недостатньої глибини головка стегна може повністю або частково вийти із западини. Іноді вона може вислизати з западини та знову виходити. Якщо це вчасно не виправити, тазостегновий суглоб буде погано рости. Це призведе до болю під час ходьби, накульгування, остеоартриту кульшового суглоба в молодому віці.

Які ознаки та симптоми розвитку дисплазії кульшового суглоба?

 – Дисплазія кульшового суглоба не викликає болю у дітей, тому її важко помітити. Лікарі перевіряють стегна всіх новонароджених і немовлят під час обстеження здорової дитини, щоб знайти ознаки дисплазії. Також дуже важливо вчасно проходити огляди малюків в ортопеда-травматолога.  

– На що варто звернути особливу увагу батькам?

–  Стегна дитини видають тріск або клацання, які можна почути або відчути;

довжина ніжок малюка неоднакова;

– одне стегно або нога рухаються не так, як інша сторона;

 – шкірні складки під сідницями або на стегнах не вирівнюються;

 –  починаючи ходити, дитина кульгає.

Якщо батьки помітили будь-яку з цих ознак, повинні обов’язково звернутися зі своєю дитинкою до лікаря. Раннє виявлення та лікування дисплазії зазвичай означає, що у дитини більше шансів нормально розвинутися.

У кого розвивається дисплазія кульшового суглоба? 

 – Будь-яка дитина може мати дисплазію кульшового суглоба. Але частіше ця недуга проявляється: у дівчаток, дітей, які є первістками, дітей, які мали тазове передлежання, особливо протягом третього триместру вагітності (родилися ніжками). Також, коли близькі родичі мали дисплазію кульшового суглоба.

Рідко дисплазія кульшових суглобів є не вродженою, а розвивається після народження дитинки. Щоб запобігти цьому, не сповивайте стегна або ніжки немовляти щільно разом. Завжди переконайтеся, що ніжки дитини мають достатньо місця для ворушіння.

Як діагностують дисплазію кульшового суглоба?

– Лікарі виявляють більшість випадків дисплазії під час огляду здорової дитини. Якщо у маляти є ознаки захворювання або існує підвищений ризик захворювання, лікар призначить обстеження.

Два тести допомагають лікарям перевірити наявність дисплазії:

ультразвукове дослідження. Цей метод найкращий для немовлят віком до 6 місяців. Це тому, що більша частина тазостегнового суглоба дитини все ще складається з м’якого хряща, який не буде видно на рентгенівському знімку;

рентген показаний дітям, які старші 4-6 місяців. У цьому віці їхні кістки достатньо сформовані, щоб побачити їх на рентгені.

 – Як лікується дисплазія кульшового суглоба?

 – Лікує дисплазію дитячий ортопед-травматолог. Він підбирає лікування з урахуванням віку дитини та вираженості дисплазії. Це може бути:

– ортопедичні пристосування, такі як стремена Павлика, подушка Фрейко, тощо. До речі, діти швидко звикають до стремен, і вони їм практично не заважають. Носити стремена потрібно протягом того періоду, який порекомендує лікар, аби в подальшому не виникало проблем. 

 закрите вправлення з подальшою імобілізацією у відвідному апараті чи гіпсовій шині. 

  – хірургічне лікування.

– Що ще мають знати батьки?

 – Діти повинні проходити регулярні огляди у свого ортопеда, доки їм не виповниться 16–18 років і вони не перестануть рости. Це допоможе  переконатися, що стегно добре розвивається, а значить, дитина буде здорова в майбутньому. 

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *