Чим небезпечні «Канзас» і «Брісбен»?
У ВООЗ уже знають, яких штамів нам слід чекати цього року. Їх передбачається чотири: “Канзас” (А/H3N2), “Брісбен” (А/Н1N1), “Колорадо” (належить до гілки B/Victoria) і “Пхукет” (належить до гілки B/Yamagata).
За прогнозами епідеміологів, упродовж наступного сезону на грип та ГРВІ в Україні перехворіє від 4,8 до 6,7 мільйонів людей, а найвищі хвилі підйому захворюваності традиційно очікуються у грудні та наприкінці січня-початку лютого 2020 року. За словами завідувачки відділу респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології та інфекційних хвороб ім.Громашевського Алли Мироненко, із чотирьох вірусів новими для України є два – “Канзас” і “Брісбен”.
Якщо до нас дійде новий вірус “Канзас” (А/H3N2), то в групі ризику опиняться нещеплені люди пенсійного віку. Вірусу “Брісбен”(А/Н1N1) теж ще не було в Україні. Його вперше виділили в Австралії. Його основна група ризику – це діти, люди працездатного віку з хронічними захворюваннями (з діабетом, бронхіальною астмою, ожирінням, іншими патологіями) та вагітні.
Вакцина допоможе вберегтися від ускладнень
Починати вакцинацію лікарі зазвичай радять до початку активної захворюваності, хоча вакцинуватися можна під час усього сезону, адже імунітет після щеплення від грипу виробляється у людини упродовж двох тижнів. Завдяки вакцинації імовірність тяжкого перебігу захворювання та ускладнень зменшується на 60%, імовірність смертельних випадків зменшується на 80%, а частота госпіталізацій зменшується приблизно на 50%.
Основні групи ризику, що підлягають щепленню проти грипу, – діти до 5 років, особи старші 65 років, вагітні, люди з хронічними захворюваннями, персонал медичних закладів, особи, які перебувають в закладах тривалого догляду тощо.
Сьогодні в аптеках Тернополя можна придбати дві вакцини проти грипу: «Ваксігрип Тетра» (виробник – «Санофі Пастер», Франція) та «Джісі Флю» («Грін Кросс Корпорейшн», Південна Корея). Вакцинація проти грипу належить до рекомендованих щеплень, тому купувати її потрібно за власні кошти. Також вакцину закуповують за гроші місцевих бюджетів або підприємств. Зокрема, масово закупляли вакцину для груп ризику у Борщівському, Гусятинському та Козівському районах.
Медики нагадують, що грип небезпечний своїми ускладненнями, а вартість лікування значно перевищує вартість вакцини. Зробивши щеплення, людина отримує захист на увесь епідемічний сезон грипу. За інформацією Центру Громадського здоров’я України, вакцина від грипу коштує 250-300 гривень, водночас триденне лікування для хворого – більше 1000 гривень.
До слова, 5,4 мільйонів людей перехворіли на грип протягом минулого епідсезону, 64 з яких померли. Жоден з померлих не був вакцинований.