Шум навіть вночі, до найближчих будинків – 40 метрів
У Тернополі розгорається скандал довкола спорудження котелень на альтернативному паливі. За кошти інвестора вже закінчують встановлювати обладнання і розпочали тестування механізму. Містяни обурюються, що не було громадських обговорень. Скаржаться на сильний шум і сморід у повітрі. У міській раді запевняють – спалювання торфу не шкідливіше, аніж газу. Переконані, цей проект допоможе частково відмовитися від російського газу, а в майбутньому, можливо, і знизити ціну на тепло. Хоча наразі конкретно не говорять – відколи і на скільки…
Сьогодні котельні працюють у тестовому режимі, а сертифіковані екологічні експерти перевіряють безпечність їх роботи. За інформацією «Тернопільміськтеплокомуненерго», відповідні заміри вже провели у котельнях на вул. Просвіти, 9 і Лемківській, 23. Чиновники переконують – там екологічні показники у нормі.
Журналіст Борис Машлянка мешкає неподалік котельні на бульварі Просвіти. Розповідає, відколи її запустили, мешканці прилеглих будинків страждають від сильного шуму. Не стихає він ні у вихідні, ні вночі.
– Як починає гудіти, то матері, які гуляють з дітьми, відразу ж ідуть додому. Від цього гулу аж вікна вібрують. Яка ж це модернізація? Ми вже багато років живемо біля цієї котельні, але зараз це справжній жах, – додає Борис.
Іще одну котельню запустили на вул. Купчинського неподалік лікувальних закладів – обласної дитячої лікарні, другої міської лікарні, пологового відділення та онкодиспансеру
– У нас вібрації, гул, ніби працює дизельний поїзд у дворі. Весь дим іде на дитячу лікарню. Поруч пологове відділення, кардіологія, – розповідає тернополянка Лілія Майка. – Нас ніхто не попереджав про те, що споруджується котельня на твердому паливі. Ми дізналися, коли з’явився неприємний запах.
Найактивніше відстоюють свої права мешканці вулиці Київської, де також споруджують котельню на альтернативному паливі. Вони прийшли на сесію міської ради вимагати припинення робіт.
Люди обурюються, що жодних громадських обговорень цієї ідеї не відбулося, тож більшість тернополян, що живуть поблизу, дізналися про новий проект, коли почалися будівельні роботи або ж завдяки шуму і неприємному запаху, які з’явилися після запуску. У «Тернопільміськтеплокомуненерго» зазначають, що зробили все згідно з правилами й опублікували оголошення у газеті «Тернопіль Вечірній», повідомивши громадськість у такий спосіб…
– Нас навіть не повідомили, коли почали будувати, не казали, що таке буде, – обурюється ініціатор акції протесту Юлія Мамчак. – Не було жодних громадських слухань. Як таке можливо? Влада міста вирішила зекономити газ ціною нашого здоров’я? Котельня знаходиться просто у дворі двох житлових будинків. Найближчий – за 40 метрів. Неподалік – три дитячі садочки… Як так можна? Ми вимагаємо зупинити і заборонити проведення реконструкції котельні на вулиці Київській з переведенням на альтернативні види палива з добудовою виробничого приміщення, бо не хочемо в результаті дихати торф’яними відходами.
Щоб з’ясувати ситуацію щодо котельні на Київській, створили спеціальну комісію, у яку ввійшли депутати, представники громадськості та екологи. Міський голова запевнив тернополян, що допоки не буде висновків комісії і погодження громадськості, запуск котельні призупинять. А щодо інших об’єктів, то, за слова керівництва «Тернопільміськтеплокомуненерго», офіційних скарг у їх структуру не надходило.
Загалом же у міськраді не розуміють обурення тернополян через спорудження котелень на твердому паливі. Запевняють, спалення торфу менш шкідливе, аніж газу.
– Ми встановлюємо дороге обладнання з надійними системами очищення, – зазначає директор КП «Тернопільміськтеплокомуненерго» Андрій Чумак. – Наш партнер – один з найвідоміших в Україні та Європі виробників пристроїв для очищення димових газів. Є багато країн, які перейшли на альтернативні види палива. За цим – майбутнє. Наші газові котельні за викидами нічим не кращі.
За словами Андрія Чумака, зараз котельні працюють у тестовому режимі. Тож недоліки у їх роботі ще будуть усунені. Також триває екологічна експертиза, без якої неможливо отримати дозвіл на викиди. Тож крапку в цій справі поставлять екологи.
Поки у твердопаливні котельні вкладають мільйонні інвестиції, поблизу котельні на бульварі Просвіти практично всю зиму зеленіє трава. Це явище у місті не поодиноке. Значна частина тепла втрачається ще по дорозі у домівки тернополян. І тепло з альтернативних джерел втрачатиметься так само. Можливо, з цього варто було починати?