У листопаді зростатимуть ціни: винен дорогий газ

У листопаді зростатимуть ціни: винен дорогий газ

Майже кожен місяць вносить якісь корективи в життя українців. І цьогорічний листопад не став винятком.   

Найбільше хвилюють наших співвітчизників ціни. На жаль, вони не падатимуть разом із останнім осіннім листям. Річ у тім, що вартість продуктів та інших товарів значно залежить від ціни енергоносіїв, зокрема газу. А вони зросли.

Якщо українці очікують на подешевшання олії, оскільки в нинішньому році зібрали гарний урожай соняшнику, то, на жаль, прогнози розчаровують. За словами аналітика «Українського клубу аграрного бізнесу» Світлани Литвин, в листопаді ціни на олію точно не знизяться. Адже на світовому ринку вони продовжують рости, і ця тенденція не дозволить опуститися ціні на українському ринку. Ба, більше, в листопаді слід очікувати подальше зростання вартості цього продукту – на 2-3%.
Збільшуватимуться й ціни на м’ясо. Найперше, на курятину та яловичину. Причина – скорочення обсягів виробництва. Іншим фактором для зростання ціни на 10-15% може стати ухвалення законопроєкту №5600, який підвищує податкове навантаження на вітчизняне птахівництво.

Яйця курячі в листопаді можуть подорожчати на 5% – середня ціна за десяток складе 37 гривень.
До слова, член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін прогнозує: курятина та яйця можуть подорожчати до кінця року більше, ніж свинина та яловичина. Це пояснюється тим, що вартість курятини та яєць безпосередньо залежить від виробника, а ті вже від енергоносіїв.
Ціни на овочі теж повзтимуть угору. Бо незабаром їх постачатимуть із теплиць або імпортуватимуть. Зростання вартості овочів у листопаді, за прогнозом експертів, складе 5-10%.
В Україні урожай овочів у цьому році також непоганий. Але країна дуже сильно залежна від світових цін на продовольство. Тому овочі, ймовірно, додадуть ще 20-30% у ціні до кінця року.

Зараз трохи подешевшали яблука. Але тішитися доведеться недовго. Ближче до кінця листопада може статися подорожчання, прогнозують експерти.

Загалом, перелік продуктів, які здорожчають, – широкий. Усе – через згадані енергоносії. Простий приклад: природній газ є паливом для значної кількості автомобілів, які перевозять вантажі. А це також закладається в собівартість продукції.

При дороговизні енергоресурсів існують ризики для української промисловості. Фінансовий аналітик Олексій Кущ пояснює: «За розрахунками, після 30 тисяч гривень за 1 тисячу кубів газу понад 90% нашої промисловості стає нерентабельною. Існує ризик тотального системного промислового блекауту, коли значна частина підприємств просто зупиниться, тому що не зможе виробляти продукцію».

Блекаут може бути посилений тим, що українська промисловість є дуже енерговитратною. Крім того, дорожчає не лише природній газ, а й електроенергія, оскільки зростають в ціні мазут та вугілля.

«Фактично, під час цінових піків ми можемо балансувати лише завдяки атомній енергетиці», – наголошує незалежний експерт Олександр Хмелевський. І теж зауважує, що багато промислових підприємств не зможуть працювати за такої високої ціни на газ. Навіть у тих галузях, де витрати газу помірні, очікується зростання цін на продукцію. У середньому, зростання вартості газу призведе до зростання споживчих цін на 20-25%. Хоча влада запевняє, що індекс інфляції перебуває на рівні 11%, реальна динаміка цін значно вища.

Зупинка низки підприємств та скорочення виробництва зумовить зростання безробіття. Водночас на збільшення зарплат через зростання цін теж розраховувати не доводиться.

Щодо непродовольчих товарів, то, кажуть експерти, тут різких цінових стрибків не прогнозується. Ціни стримуватиме низький споживчий попит, зумовлений низькою платоспроможністю населення.

А от подорожчання послуг можливе. Адже, приміром, ті ж перукарні сплачують за опалення та електроенергію за комерційною ціною. І свої витрати вони «поділять» із клієнтами.

І на замітку водіям. Із 10 листопада припинить діяти спрощене розмитнення автомобілів на єврономерах. Ті, що не встигнуть розмитнити авто вчасно, отримають значні штрафи.

Ольга ЧОРНА.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *