Минулої неділі у селі Звиняч Чортківського району відбулося святкування Покрови та освячення оновленої могили Героям, які загинули за незалежність України. Розпочалося свято Архієрейською літургією, яку очолив та відслужив у храмі Пресвятої Богородиці Діви Марії разом із запрошеними священиками єпископ Тернопільсько-Теребовлянский Павло. В урочистостях взяв участь народний депутат України Олег Барна.
Після закінчення відправи миряни та священики зібралися біля могили, щоб виявити пошану тим, хто боровся і бореться за волю і цілісність нашої держави. Цього дня вони з вдячністю згадували історичні події давнини і молились за мирне небо рідної країни.
За переказами старожилів, історія спорудження новоосвяченої могили сягає у давнину, у 1990 році її було відновлено. А в цей недільний день з ласки Всевишнього, щедрої офіри директора господарства «Дзвін», депутата обласної ради Василя Градового могилу було втретє відроджено. За доброчинність пана Василя відзначили найвищою нагородою Української православної церкви Київського патріархату Орденом рівноапостольного князя Володимира 3-го ступеня, яку вручив єпископ Тернопільсько-Теребовлянский Павло.
«Кожен з нас покликаний творити добро, бути милосердними один до одного. Тож нехай вас, шановний Василю Степановичу, завжди супроводжує шана і зігріває тепло людських сердець. Складаємо слова подяки за вашу натхненну і самовіддану працю, за непохитну віру в майбутнє нашого села. Хай Господь сторицею віддячить за ваше розуміння і підтримку», – з подякою до нагородженого від імені односельців звернувся настоятель церкви Різдва Пресвятої Богородиці отець Михайло Ткачук.
Села, як і люди, мають свою біографію, свій вік, своїх Героїв. Славних синів має і Звиняч. Жили тут сміливі і мужні патріоти. Під час творення рідної держави в 1918 році з села зголосилося близько 250 добровольців до війська Української Галицької Армії. 18 із них полягли у боях.
Визначною постаттю Січового стрілецтва є уродженець Звиняча, культурно-освітній і громадсько-політичний діяч, педагог, військовик, публіцист, командувач Легіону Українських Січових Стрільців Михайло Галущинський, який народився в родині священика. Вбитий на горі Лисоні і похований під Вільхівцем уродженець села підхорунжий Василь Мальований. На смерть закатований під час відпустки в селі вояк УГА Микола Садовий. Немає на Чортківщині, як і скрізь на Західній Україні, такого населеного пункту, уродженці якого не боролися б в УПА. Були там і вихідці із Звиняча – Микола Зубик, Василь Гринчишин, Василь Рошко, Микола Градовий та багато інших, які загинули у боях за волю України.
Під час урочистостей згадали і героїв сьогодення, які захищали і захищають кордони нашої держави від ворога на Сході країни. Це учасники АТО: Сергій Мальований, Іван Захаров, Михайло Тантала, Тарас Лентяк, Іван Ложечка, Ярослав Пташник, Дмитро Бабакін, Степан Магдяк та Володимир Бонзоляк.
Після закінчення відправи відбувся концерт, який підготували та провели: директор будинку культури Іван Полівчук, художній керівник Степан Вуйчик, вчитель Звиняцької ЗОШ Галина Кардинал та завідуюча бібліотекою Галина Шкрибайло. Вікторія Пласкіна, Діана Кузик, Анастасія Капаць виконали пісню «Молитва про Україну». До сліз зворушили усіх Марійка Слоїк піснею-благанням «Повертайся живим», а Степан Фандзига та Іван Водвуд піснею «Не плач, народе дорогий». Вірш «Йому було лиш 20 літ» прочитала Анастасія Капаць. Жіночий ансамбль подарував присутнім дві прекрасні пісні: «Моя Україно» та «Заквітчали дівчатонька». Долучився до святкування і церковний хор.