У Тернополі відкриють виставку, присвячену міській контркультурі

У Тернополі відкриють виставку, присвячену міській контркультурі

Виставка у креативному кластері Nа пошті змусить тернополян ностальгувати за 1990-ми та 2000-ми

Юність батьків здається вам сивою давниною? Ви ніколи не чули про «висадки» і «рейвахи»? Або навпаки, вам щемко згадати власні відриви в компанії друзів? Ви не розумієте своїх «предків» або віддаляєтеся від нащадків? Ви прагнете бути сучасним і обізнаним? Любите цікаво проводити час? Вам – на виставку “CounTERculture”.

Відкриття виставки триватиме два дні: 23 серпня, у День державного прапора України, для гостей креативного кластеру Na пошті виступатиме гурт «Хвилі», а 24 серпня, на День незалежності, – «Лелека і папороть», повідомляють організатори події.

Виставка “CounTERculture” – дослідницький проєкт Мистецького об’єднання “Коза” та громадської організації «Інститут міської культури», присвячений тим, хто творили історію культури незалежно від обставин, здійснений за підтримки Українського культурного фонду.

Незалежність — це не лише статус, це спосіб життя. Неформальна культура – в самій суті є демократичною і дихає свободою. Альтернативне мистецтво є критичним до реальності, сміливо викриває суспільні вади (корупцію, порушення прав людини тощо).

– Виставка має на мені висвітлити життя локальної неформальної культурної спільноти, ролі діячів тернопільського андеґраунду у формуванні та національної ідентичності українців. Ці люди без державних посад, звань і зарплат беруть безпосередню участь у боротьбі з російською культурною та військовою експансією. На жаль, ця «неофіційна» сторінка минулого дуже мало задокументована, – каже кураторка проєкту Марічка Юрчак. – А стрімка зміна засобів запису та передачі інформації – бобіни, касети, дискети, диски, флешки – позначилася на збереженні даних про ці процеси не менше, ніж міграція та війна в Україні.

Втрачаються зв’язки, розпорошуються приватні архіви, пов’язані з неформальним мистецьким життям Тернополя доби незалежності.

Незалежні митці міста у сфері музики, літератури, візуального та перформативного мистецтва – це невеликий, але проактивний відсоток суспільства, що сприяє змінам. Їх творчий доробок ще мало відомий  загалу, а внесок у боротьбу з російським культурним продуктом ще не оцінений вповні. Виставка розвіює міфи, що маргіналізують «неформалів», і творить нові – героїчні. 

Виставкою хочуть привернути увагу до цікавого і незвіданого пласту історії, спонукати дослідження і створення  веб-архіву.

  • Досліджую “контркультурну” Україну 100-200-річної давності. Ця неофіційна частина культури в різні часи робить нашу історію та спадщину повнокровнішою. І це те, що дозволяє відчувати себе молодим. Допоки ти слухаєш рок (джаз, психоделію, індастріел…), цікавишся незалежним мистецтвом і некомерційною літературою, – ти молодий. Українство було довго андеґраундом (підпіллям) і контркультурою, і ця жилка є в справжніх українців – не тому, що модно, а тому що це виборювалося і мовою, і одягом, зачіскою і незалежною поведінкою, – каже науковий консульнтант проєкту, кандидат історичних наук, доцент Тернопільського національного педагогічного університету ім. В. Гнатюка Володимир Окаринський. Контркультура, альтернатива, андеґраунд, незалежний культурний простір – це те, що приносить новизну. А нове завжди сприймається як заперечення попереднього культурного досвіду панівної офіційної культури. З часом контркультура стає частиною загальної культури, адаптується нею. Це безцінний ресурс оновлення. Вся найкращі досягнення культури, від ґотики до декадансу і модернізму, були контркультурою свого часу. Шукаємо альтернативний простір української культури, шукаємо себе. 

Незалежна культура робить Тернопіль собою. Це те, що дозволяє поглянути на місто по-новому. Незалежність починається в культурі та побуті. Тернопіль міг би бути Бірмінгемом, Манчестером, Нью-Йорком і Амстердамом для України. Це простір свободи і ресурс розвитку.

Долучитися до процесу збору матеріалів для виставки можуть всі охочі, для цього просять заповнити форму: https://forms.gle/JxZwQJWV7UhwZFrg9 або написати на адресу urbanci.ngo@gmail.com

Відкриття: 23 і 24 серпня о 19:00, вхід вільний. Виставка триватиме три тижні. Адреса: вул. Коперника, 4.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *