У Великах Бірках на Тернопільщині ліцеїстки шиють лежанки для котиків і не тільки

У Великах Бірках на Тернопільщині ліцеїстки шиють лежанки для котиків і не тільки

Великобірківські ліцеїстки з минулого літа вивчають на практиці, як це – бути підприємицями. Дівчата 12-15 років створюють речі для домашніх улюбленців, шиють екосумки із вживаного одягу та пробують знайти своїх покупців. Чому прийняли таке рішення, пояснюють на своїх соціальних сторінках у фейсбуці та інстаграмі.
«Сьогодні проблема забруднення займає перше місце серед екологічних проблем. Люди викидають тонни одягу. Наша команда намагається із цим боротися. Якщо ви хочете долучитись до вирішення проблеми забруднення – передайте нам свої старі джинси або придбайте щось для свого домашнього улюбленця», – розповідає Юлія Денисюк, учасниця соціального шкільного підприємства (СШП) «Workshop – нове життя старим речам», адміністраторка соціальної сторінки проєкту та учениця Великобірківського ліцею ім. Степана Балея.

Кожна справа має свій початок від ідеї до реалізації, і добре, що можна навчитись робити щось корисне для суспільства, ще будучи школярами. А ось заробити гроші на потреби своїх навчальних закладів учні сьогодні можуть завдяки проєктам, які розвивають соціальне шкільне підприємництво.
У смт Великі Бірки вперше в Тернопільській області підлітки отримують знання із зовсім нового предмету і вивчають «Соціальне шкільне підприємництво». Курс для учнів 8 класу Великобірківського ліцею викладає психологиня Світлана Копачівська. У навчальному закладі вона працює вже понад 16 років,  не тільки розказує школярам про основи підприємництва, а й допомагає реалізувати ідеї проєкту «Workshop – нове життя старим речам».

  • Цей курс я викладаю згідно з умовами проєкту, у якому брали участь минулого року, – розповідає пані Світлана. – Протягом весни і літа ми, вчителі і дівчата, розробляли концепцію майбутнього соціального шкільного підприємства. Були різні думки. Ідея лежанки зі старих джинсів, наприклад, була моя, і я рада, що дівчаткам найбільше сподобалась тема апсайклінгу – створення потрібних речей з непотребу, з вживаного одягу, адже проблема сміття сьогодні є глобальною, ми в цьому переконались, коли брали участь в акції «Чисте довкілля». Взагалі, тема соціального підприємництва цікава, її мені, можна сказати, подарували подруги Ірина Михайлюк та Іванна Хоміцька, які вже мають у цьому певний досвід.

Усього влітку дівчата пройшли чотири майстер-класи і тепер володіють основами корисних спеціальностей. Наталія Ваврик, соціальна педагогиня школи, провела майстер клас із виготовлення пряжі з вживаного одягу, навчила виготовляти коцики-лежанки з неї. Декоровані мисочки для собак-котів вчились робити з бетону з Оксаною Юськевич – вчителькою історії, народною майстринею. Цікаво і весело було створювати іграшки для котиків. За перші кошти, надані за умовами ґранту, закупили необхідні інструменти – ножиці, різаки, клеєві пістолети, зошити, фарби, пензлі, нитки, голки тощо. Все це знадобилось під час виготовлення екосумок, кошиків та коциків, іграшок для тварин.


Сьогодні більше 17 дівчаток – учениць ліцею продовжують працювати у СШП:  Вікторія Мишковська, Єлизавета Демидась, Юстина Злонкевич, Юлія Денисюк, Катерина Гудз, Олеся Молоток, Тетяна Головата, Марія Матушинець, Оксана Пласконіс, Олександра Ваврик, Тетяна Пласконіс, Вікторія Обуд, Аліна Костюченко, Софія Міньчановська, Каріна Дець, Валентина Гайдукевич, Вікторія Хома. Юні підприємиці не тільки створюють речі, а й набивають свої перші «шишки», бо насправді не так легко знайти покупців на свої вироби, як здається.
«Ми намагались діяти за правилами маркетингу – тобто спочатку написали бізнес-план, потім знайшли ресурси – людей, гроші на навчання, майстрів, які передали нам свої уміння, потім були перші вироби, сторінки, групи у соціальних мережах, ми взяли участь у крафтовому ярмарку у Тернополі, – розказує Світлана Копачівська. – У результаті продали товарів на 500 гривень! Наш перший дохід ми витратили на благодійність – закупили засоби гігієни для бійців, які перебувають зараз в зоні ООС».
У майбутньому юні працівниці СШП Великобірківського ліцею свої зароблені гроші хочуть спрямовувати на купівлю того, що необхідно їм для роботи, адже у закладі є швейна майстерня і можна шити одяг для собак різних порід. Дівчата вже підшуковують викройки, матеріали – курточки, кофтинки, плащі для перших екземплярів. На жаль, швейні машинки потребують ремонту. Звичайно, що добре було б придбати нові. А ще у ліцеї школярки мріють про свою радіостудію, нові спортивні знаряддя, музичні інструменти, прилади для створення світлових шоу.
Хоча перші заробітки невеликі, але за свою соціальну, просвітницьку діяльність, яку «Workshop» висвітлює на сторінках ліцею, команда проєкту восени отримала цінний подарунок – ноутбук. І це надихає на нові ідеї і їх реалізацію.
СШП «Workshop – Нове життя старим речам» учні заснували разом з громадською організацією «Я зможу». Проєкт є частиною ініціативи Фонду «Східна Європа» «Заснування соціальних шкільних підприємств у сільській місцевості та малих містах України для заохочення молоді до соціального підприємництва», впроваджується спільно з німецькою неурядовою організацією Kinderhilfswerk ChildFund Deutschland за фінансової підтримки German Federal Ministry for Economic Cooperation and Development (BMZ).

Соціальні шкільні підприємства починають працювати у різних куточках України. Учні здобувають власний підприємницький досвід – заводять пасіки, шиють торби для взуття зі старого одягу, вирощують мікро-грін (паростки овочів, зелені та трав). Соціальний бізнес може оселитись у будь-який школі, гімназії, ліцеї – усе залежить від першого кроку рішення про створення СШП.  Є ідеї? Беріться за роботу!

Олена МУДРА.

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *