Україна: ціна війни

Україна: ціна війни

Надто дорого обходиться Україні війна з Росією. І матеріально, і морально. Ненаситна, вона «жере» шалені кошти. За них можна було би щось збудувати, модернізувати, підвищити українцям соціальні стандарти…

Через російську агресію Україна щорічно втрачала 19,9% від внутрішнього валового продукту. Йдеться про період із 2014-го до 2020 року. У грошовому вимірі ця значна шкода склала 280 мільярдів доларів. Неймовірна цифра! Тобто близько 40 мільярдів доларів щороку. Про це йдеться у новому звіті Лондонського Центру економічних і бізнес-досліджень (CEDR).

А ще не пораховані позаминулий та минулий роки. Тож, імовірно, можна додати декілька десятків мільярдів доларів. І плюс – цьогорічні витрати.  

У згаданому звіті йдеться й про те, що анексія Криму обійшлася Україні до 58 мільярдів доларів невиробленого ВВП.

Крім того, війна мала серйозний вплив на торгівлю та інвестиції. Це призвело до значних втрат активів та недоотримання податкових надходжень.

З огляду на зниження довіри інвесторів до стабільності економіки України держава втратила ще близько 72 мільярдів доларів інвестицій. Щорічно це – 10,3 мільярда.

У світлі останніх подій притоку серйозних іноземних інвестицій в Україну, мабуть, очікувати не варто. Гроші люблять тишу – не банальна фраза.

Також війна істотно вплинула на фінансові втрати й падіння експорту – до 162 мільярдів доларів.

Окремо у звіті відзначається, що збиток для України від пошкодження та повного знищення активів фондів на Донбасі та в Криму складає 117 мільярдів доларів.

Щодо податкових надходжень, їх держава недоотримала в розмірі 48,5 мільярда доларів.

І коли хтось заводить мову про «мир за будь-яку ціну», хай спершу підіб’є втрати. На жаль, вони не кінцеві…

Маємо й іншу велику проблему. За попередніми оцінками, з початку російської агресії сукупна площа замінованих районів на підконтрольній Україні території становила близько 7 тисяч квадратних кілометрів. І майже 14 тисяч квадратних кілометрів – на тимчасово окупованих територіях Донецької і Луганської областей та АР Крим.

У звіті Міжнародного руху за заборону протипіхотних мін сказано: Україна входить до країн з високою смертністю від розриву цих боєприпасів. Через бойові дії Схід України перетворюється в найбільш замінований регіон у світі.

Аби розмінувати ці території, потрібні колосальні кошти і неймовірно багато часу. Як свідчить міжнародний досвід та попереднє оцінювання стану справ, для розмінування необхідно 300 (!) років і 150 мільярдів гривень. А, може, й більш грошей.

Варто зазначити, до початку російсько-української війни вважалося, що найбільша кількість мін – в Афганістані, Камбоджі, Лаосі, Анголі й Боснії та Герцеговині.

Якщо все вищезгадане має ціну, то людське життя – безцінне. Україна у цій війні втратила тисячі військових і цивільних. Багато людей, у тому числі дітей, дістали каліцтво та інвалідність.

Свої домівки на тимчасово окупованих територіях залишили від півтора до двох мільйонів жителів. Осиротіли матері та діти. Стали вдовами молоді жінки. А чим виміряти горе та сльози…        

Війна – це й психологічні травми. І їх лікувати дуже важко.

Ольга ЧОРНА.   

Автор

Avatar

журналіст, газета "Наш ДЕНЬ"




Схожі публікації

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *